Co to jest zakwaszanie włosów? Kiedy stosować?

Najprościej rzecz ujmując, jest to zmiana odczynu pH włosów oraz skóry głowy z zasadowego na bardziej kwasowy. Na pewno pamiętasz skalę pH z lekcji chemii. Środowisko zasadowe to przeciwległy biegun kwasowego, pomiędzy jest stan obojętny. Zakwaszanie ma obniżyć wartość pH, aby włosy i skóra głowy zyskały odczyn obojętny, a najlepiej nieco kwaśny. No dobrze, ale po co nam to wszystko? Czemu to w ogóle robić? Sprawdzamy na Zdrowych Rozwiązaniach.

Dlaczego włosy mają odczyn zasadowy?

Otóż wszystko przez… kosmetyki do włosów! Zdecydowana większość szamponów, odżywek i masek ma odczyn zasadowy. Jeśli go nie zmienimy, łuski naszych włosów pozostaną niezwykle szeroko rozchylone. To sprawia, że łatwiej wypłukują się z nich wszelkie substancje odżywcze oraz farby, pigmenty. Takie środowisko sprzyja także niszczeniu keratyny, składnika budulcowego naszych pukli. Jest to więc dalece niekorzystna sytuacja dla stanu włosów.

Naturalne pH skóry głowy jest raczej niskie, kwaśne. Determinuje je wydzielane sebum. Jeśli więc zaskoczymy je zasadowymi kosmetykami i pozostawimy produkty na włosach, czekają nas zaburzenia. W ich wyniku możemy pozbawić włosy naturalnej ochrony.

Będą łamliwe, podatne na różnorodne zniszczenia. Możemy zauważać ich osłabienie oraz matowy wygląd. Stają się bez życia, trudne do ułożenia i stylizacji. Dla miłośniczek farbowania tu zaczyna się też dodatkowy problem. Nawet trwała farba do włosów będzie się z nich wypłukiwać szybko z każdym kolejnym myciem. Nie wspominając o tym, że może pozostawić swoje ślady na Twoich szalikach i apaszkach.


Visastin

Uzupełnia codzienną dietę w składniki odżywcze, które wspomagają utrzymanie prawidłowego widzenia i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co daje optymalne pH włosów i skóry głowy?

Zanim zaczniesz coś robić, warto dowiedzieć się, jakie stoją za tym korzyści. Wiesz już jednak, że odczyn zasadowy nie przynosi niczego dobrego. Zastanówmy się więc nad opcją neutralną, w której pH jest równe dokładnie 7. Takie wartości ma zazwyczaj czysta woda z kranu.

Optymalne pH przymyka odchylone łuski włosa. Pozwala to nadal fantastycznie je odżywiać, przywraca blask, a jednocześnie sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, utrzymują w swoim wnętrzu wilgoć. Włosy mniej się plączą czy „strączkują”. Łatwiej je rozczesać, a co za tym idzie: pasma są bardziej jednolite i gładkie. Nie oznacza to, że włosy staną się proste. Jeśli masz kręcone włosy – zakwaszanie także jest dla Ciebie!

Zbliżenie się do optymalnego pH włosów i skóry głowy poprzez zakwaszanie to także ujarzmienie puchu we fryzurze. Dla posiadaczek farbowanych pukli wspaniała będzie informacja, że dłużej będą mogły się cieszyć efektem zabiegu. Kolory pozostaną bardziej intensywne, a barwniki wolniej opuszczą kosmyki.

Zakwaszanie włosów

Jak się zakwasza włosy? Przewodnik

Podstawową zasadą jest to, że zawsze włosy zakwaszamy na zakończenie zabiegów myjących i pielęgnacyjnych. Ale nie wszystkich. Zakwaszanie stosujemy raz na tydzień lub dwa. Kiedy już się za to zabierzesz, obierz następującą kolejność działań:

  1. Umycie włosów szamponem zasadowym, który otworzy łuski włosów.
  2. Zastosowanie odżywek, zgodnie z zasadami PEH (odpowiedniego odżywienia).
  3. Zakwaszenie włosów, które domknie łuski włosów.

Ten schemat pozwoli Ci wynieść najwięcej z danego mycia. Dostarczysz włosom maksymalną ilość składników odżywczych, a za pomocą zakwaszania zamkniesz je w strukturze pukli na długo. Z mycia na mycie Twoje włosy będą coraz piękniejsze! Pamiętaj przy tym, że zakwaszanie może być wykonywane maksymalnie raz w tygodniu. Dla wrażliwszych i delikatniejszych włosów nawet rzadziej.

Samo zakwaszanie możesz przeprowadzić specjalnymi odżywkami lub szamponami o niskim pH. Podczas ich używania pamiętaj o ścisłym stosowaniu się do zaleceń producenta. Jeśli masz trzymać odżywkę na włosach przez 30 sekund – to dokładnie tyle ma się ona tam znajdować. W przeciwnym razie możesz bardzo przesuszyć włosy. Do tego stopnia, że nie będą chłonąć wody nawet z dużego strumienia w prysznicu!

Domowe zakwaszanie włosów. Ocet jabłkowy na włosy

Nie musimy od razu kupować produktów z drogerii, aby sprawdzić, czy zakwaszanie jest w ogóle dobre dla naszych włosów. Nie każde pukle będą na nie reagować tak samo. Możesz jednak w domu spróbować zakwaszania włosów octem jabłkowym, aloesem, sokiem z cytryny lub piwem (to ostatnie to nie żart i jako jedyne może zostać użyte bez rozcieńczania).

  • Jeśli chcesz skorzystać z octu jabłkowego, wymieszaj 1-2 łyżki z litem wody.
  • Jeśli chcesz skorzystać z cytryny: wymieszaj 1-2 łyżki soku z 0,5 l wody.

Taką mieszanką polewamy włosy, czekamy ok. 30 sekund i spłukujemy wodą. Wszelkie zapachy po wysuszeniu znikną. Pamiętaj jedynie o tym, że cytryna delikatnie rozjaśni Twoje włosy.

Czy warto zakwaszać włosy? Na pewno warto spróbować. Najczęściej korzyści dla zdrowia i wyglądu włosów są fantastyczne! Sprawdź i oceń, czy u Ciebie również.