Wspomaga optymalny rozkład węglowodanów, tłuszczów i białek przyjmowanych w pożywieniu. Zawiera kompleks enzymów trawiennych oraz naturalne ekstrakty roślinne (koper, papaja).
Nowy Rok – nowy początek?
Dla wielu osób start nowego roku jest jak zapisywanie czystej kartki – wszystko jest możliwe. To daje przypływ entuzjazmu, nadziei, ale może też przynieść ze sobą ogromną presję na wyniki, nagromadzenie celów do spełnienia i poczucie przytłoczenia, że trzeba zmienić ogrom rzeczy, a czasu i sił jest tak mało.
Działanie, które podyktowane jest presją, często nie daje satysfakcji, a częściej duże zmęczenie. Aby nie zapędzić się w wyliczaniu postanowień noworocznych, warto pomyśleć, co jest dla nas najważniejsze, jaki obszar życia chcielibyśmy zmienić, a następnie pomyśleć, co jest realne – ile mam czasu w tygodniu, z czego mogę zrezygnować, co może być dla mnie trudnością, co może mi pomóc? Szczere zastanowienie się, jak zaimplementować zmianę w swoje życie, pomoże uniknąć zniechęcenia i porzucenia celu gdzieś w okolicy połowy lutego.
Rozpocznij od małych kroków
Podstawowym błędem, który często popełniamy, jest stawianie sobie zbyt ambitnych celów do spełnienia w zbyt krótkim, często nierealistycznym czasie. Zamiast ogromnych postanowień, zacznij od małych, realnych kroków. To mogą być drobne zmiany w diecie, krótkie spacery czy krótkie sesje ćwiczeń. Małe zmiany są łatwiejsze do utrzymania i stają się częścią codziennego życia. Duży cel (jak np.: schudnę 5 kg w ciągu 3 miesięcy) warto podzielić na małe etapy, które pomogą Ci dojść do niego. Wyznaczenie, po czym poznasz, że zbliżasz się do celu oraz określenie, jak to zrobisz, że osiągniesz cel, pozwala umiejscowić go w rzeczywistości i nadać mu określony kształt poprzez małe zadania.
Kształtuj zdrowe nawyki stopniowo
Zdrowe nawyki to nie tylko kwestia tego, co jemy, ale także jak żyjemy. Zamiast wprowadzać drastyczne zmiany, kształtuj swoje nawyki stopniowo. Dodawaj zdrowe składniki do swojej diety, zastępuj niezdrowe przekąski zdrowszymi alternatywami (np. słodycze zmiennikami bez cukru lub owocami), a aktywność fizyczną wpleć w codzienne życie – może to być 20-minutowy spacer, krótki trening czy wyjście na zajęcia fitness z przyjaciółką.
Jeśli chcesz zbudować zdrowe nawyki, warto ustalić, co będzie Ci przypominać o danej aktywności i rozpoczynać „pętle nawyku”. W przypadku zdrowego odżywiania wdrożenie zdrowego nawyku, że na 2. śniadanie pijesz warzywno-owocowy koktajl, może ułatwić postawienie blendera na blacie w kuchni – będzie Ci przypominał o celu zawsze, gdy jesteś w kuchni. Następnie warto pomyśleć, co stanie się nagrodą w przypadku wykonania danego działania – może to być np. zaznaczenie kolejnego okienka w kalendarzu, że zadanie zostało wykonane.
Pozostawienie torby z ubraniami na siłowni w przedpokoju, wyjęcie butów na trening czy niekupowanie słodyczy – mogą być sygnałami, które rozpoczną pozytywne działanie dla zdrowia.
Sprawdź, co Cię motywuje i co pomoże Ci wytrwać
Motywacja to kluczowy czynnik sukcesu w zmianie nawyków. Zrozumienie, dlaczego chcesz wprowadzić zmiany, jest równie istotne, jak samo ich wprowadzanie. Czy to dla zdrowia, lepszego samopoczucia czy zwiększenia energii – miej jasno określone powody. A po drugie ustalenie ze sobą harmonogramu ćwiczeń, zaplanowanie jadłospisu posiłków, wypisanie pożądanych składników, jest wzmocnieniem samodyscypliny, która pomaga wytrwać w realizacji danego celu. To dzięki samodyscyplinie idziesz na trening, bo masz go w kalendarzu (chociaż Ci się nie chce), zamieniasz batonik na jabłko czy rezygnujesz z wejścia do pizzerii.
Zdrowa dieta nie oznacza diety rygorystycznej
Zdrowa dieta to nie dieta, która wymaga rezygnacji z wszystkich ulubionych potraw. To raczej kwestia równowagi i umiaru. Dodawaj do swojego jadłospisu więcej warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów i zdrowych źródeł białka. Wprowadzaj zmiany zgodnie z własnym tempem. Zdrowa dieta to raczej styl życia niż tymczasowy reżim. Różnorodność i umiar to klucz do jej sukcesu. Konsultacja z dietetykiem, który pomoże ustalić jadłospis, dobierze potrawy pod dany gust, uwzględni specjalne wymagania (np. choroby czy zwiększoną aktywność fizyczną), może znacznie ułatwić proces wprowadzania zdrowych nawyków do diety.
Postaw na ruch, który jest przyjemny
Aktywność fizyczna nie musi być uciążliwym obowiązkiem. Wybieraj formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność. To może być taniec, joga, spacery w parku czy jazda na rowerze. Jeśli ruch przynosi radość, łatwiej będzie utrzymać zdrowy styl życia.
To, co pomoże Ci wytrwać w noworocznym postanowieniu, aby zwiększyć dawkę ruchu w życiu, jest znalezienie osób, które również chcą ćwiczyć, chodzić na siłowni, biegać czy wspólnie trenować. Dzięki wsparciu społecznemu trudniej jest zrezygnować z ustalonych form aktywności.
Aktywność fizyczną może być dla wielu osób wyzwaniem, dlatego warto zwiększać ją stopniowo – ustalić określoną liczbę kroków w ciągu dnia, dodawać wyzwania – typu: schody zamiast windy, spacer lub jazda rowerem zamiast podjeżdżania autobusem.
Planuj i monitoruj postępy
Planowanie to kluczowy element zmiany nawyków. Ustal konkretne cele i stwórz plan, jak je osiągnąć. Jednocześnie bądź elastyczny w przypadku ewentualnych zmian. Monitoruj swoje postępy, zapisuj sukcesy i ucz się z porażek.
Warto realistycznie podejść do swoich celów i osadzić je w swojej rzeczywistości, używając kalendarza – sprawdzając, ile czasu w tygodniu możesz poświęcić na aktywność fizyczną i kiedy możesz ją wykonać – podobnie z gotowaniem lub zakupami.
Do monitorowania postępów przydatne są różnego rodzaju aplikacje sportowe lub dietetyczne, w których możemy zaznaczać liczbę i rodzaj treningu, wykonywane ćwiczenia czy posiłki i wykorzystywane składniki oraz ich kaloryczność.
Osoby, które lubią planować analogowo, mogą wykorzystać papierowe planery, tabelki do monitorowania postępów w ciągu tygodnia lub zwykły kalendarz ścienny, w którym szybko zobaczymy, ile razy jedliśmy zdrowy posiłek lub byliśmy na siłowni/zajęciach sportowych.
Strategiczne podejście do noworocznych postanowień powoduje, że mamy mniej presji, za to „ramę”, która może nas wspierać w osiągnięciu celu. Budowanie zdrowych nawyków jest procesem – często stają się one stylem życia, czymś, co jest nieodłączną częścią codzienności. Dlatego tak ważne jest, aby dać sobie czas i postawić na długoterminowe działania, a nie krótkotrwałe, intensywne zrywy.
Zdrowe nawyki bez presji to droga do trwałej i zrównoważonej poprawy swojego życia. Rozpocznij od małych kroków, czerp przyjemność z procesu i bądź gotów dostosować swoje plany w miarę potrzeb i wyzwań codzienności.
Źródła:
- Duhigg Ch. Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie., Dom Wydawniczy PWN, 2013
- Guise S. Elastyczne nawyki. Jak kształtować dobre nawyki w życiu pełnym zmian., Wydawnictwo Sensus,