Bieżnia czy orbitrek do domu – określ swój cel 

Jeśli oczekujesz konkretnej odpowiedzi na pytanie „co jest lepsze – bieżnia czy orbitrek do domu?”, niestety ten artykuł może Cię rozczarować, ponieważ na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Możliwe jest natomiast przedstawienie zalet i wad każdego sprzętu, a także kilku wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję samodzielnie.  

Przede wszystkim musisz się zastanowić, jaki jest Twój cel i co chcesz osiągnąć poprzez ćwiczenia na maszynie cardio. Bieżnia i orbitrek na pierwszy rzut oka są podobne, jednak odmienna konstrukcja sprawia, że każda z maszyn nieco inaczej wpływa na sylwetkę i sprawność fizyczną.

Bieżnia

Nasza budowa anatomiczna świadczy o tym, że jesteśmy stworzeni do biegania. Zatem bieżnia elektryczna pozwala wykonywać naturalny ruch człowieka. Ogromną zaletą jest jednak to, że na takim sprzęcie zrobisz mnóstwo różnych jednostek treningowych – od marszu, przez interwały, po podbiegi (jeśli zainwestujesz w bieżnię z regulacją pochylenia). 

To czyni bieżnie maszyną bardzo uniwersalną i pozwalającą wykonać trening dopasowany do aktualnego poziomu sprawności. 

Bieżnia czy orbitrek

Wybierz bieżnię, jeśli: 

  • wcześniej byłaś aktywna fizycznie i szukasz czegoś, co pozwoli Ci wykonać solidny trening w domu;
  • chcesz zacząć trenować bieganie, ale wolisz robić to w zaciszu własnego domu; 
  • przygotowujesz się do zawodów biegowych i chcesz być niezależna od warunków pogodowych; 
  • chcesz poprawić swoją wydolność tlenową i wytrzymałość.  

Orbitrek

Na orbitreku wykonujemy zupełnie inny ruch. Zdecydowanie nie jest on naturalny, jednak to nie oznacza, że orbitrek nie nada się do zdrowego treningu. Ćwicząc na takim sprzęcie,aktywujesz do pracy zarówno dolne, jak i górne partie ciała. Pracują Twoje ramiona, brzuch, pośladki, uda i łydki. Jeśli przybierzesz odpowiednią pozycję (nogi ugięte w kolanach), trening mocno wpłynie przede wszystkim na mięśnie ud. 

Wybierz orbitrek, jeśli: 

  • wcześniej nie po drodze było Ci z aktywnością fizyczną i chcesz zacząć się ruszać; 
  • zależy Ci na treningu, który jednocześnie modeluje wszystkie partie ciała;
  • wracasz do aktywności po długiej przerwie;
  • z jakiegoś powodu nie możesz mocno obciążać stawów;
  • trenujesz siłowo i potrzebujesz sprzętu cardio do kontrolowania ilości spalanych kalorii.  

Artrozin

Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Bieżnia czy orbitrek do domu – porównanie sprzętu

Nadal nie wiesz, czy wybrać bieżnię, czy orbitrek do domu? W takim razie warto porównać obie maszyny w innych kwestiach, a nie tylko pod kątem efektów treningowych. 

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo podczas aktywności to podstawa, nawet jeśli trenujesz pod własnym dachem. Co w tym przypadku wypada lepiej – orbitrek czy bieganie? Tutaj odpowiedź jest konkretna – ćwiczenia na orbitreku są bezpieczniejsze. Dlaczego? 

Podczas biegu Twoje stopy tysiące razy uderzają o podłoże, przez co mocno obciążane są stawy kolan i bioder. Jeśli masz problemy w tym obszarze, bieganie może je nasilić. Natomiast na orbitreku stopy w ogóle nie odrywają się od pedałów, a ruch napędzany jest poniekąd przez maszynę, dlatego cała sylwetka nie jest tak obciążana. 

Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę ryzyko upadku. Na bieżni jest ono oczywiście znacznie większe, a do tego może mieć gorsze konsekwencje. 

Generowany hałas 

To, jak głośno pracuje maszyna ma znaczenie, gdy mieszkasz w bloku lub masz małe dzieci. W tym przypadku znóworbitrek ma pewną przewagę, ponieważ generuje nieco mniejszy hałas. Przede wszystkim nie uderzasz stopami o podłoże – tak jak ma to miejsce w przypadku bieżni. Oprócz tego wysokiej jakości orbitrek, zwłaszcza magnetyczny, pracuje po prostu trochę ciszej.  

Cena

W kontekście ceny nie ma znaczenie, czy wybierzesz orbitrek, czy bieżnię. Zakup obu maszyn to podobny wydatek, dlatego w tej kwestii można ogłosić remis.   


Proflexin

Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przeciążenia stawów.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Rowerek stacjonarny – czy warto?

Jeśli sprzęty takie jak bieżnia czy orbitrek do domu nie są tym, czego szukasz, być może zainteresuje Cię rowerek stacjonarny. Czym się różni od innych maszyn do cardio?

Rowerek stacjonarny a orbitrek

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym przede wszystkim nie angażują do pracy górnych partii ciała. Jeśli zatem zależy Ci na wszechstronnym treningu i modelowaniu jednocześnie całej sylwetki, jazda na rowerze może nie spełnić Twoich oczekiwań. 

Taka forma ruchu mocno angażują uda i pośladki, dlatego jest sprzymierzeńcem w walce z cellulitem, który, jak wiadomo, pojawia się głównie w dolnych partiach ciała.   

Rowerek stacjonarny a bieżnia

Jazda na rowerze i bieganie angażują do pracy te same grupy mięśniowe i spalają podobną ilość kalorii. Efekty treningu na bieżni i rowerku stacjonarnym są zatem do siebie zbliżone, jednak w drugim przypadku stawy są znacznie mniej obciążone. Dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla osób z nadwagą, dla osób starszych oraz dla osób wracających do aktywności po kontuzji.

Przewagą rowerka stacjonarnego na orbitrekiem i bieżnią jest cena. Taki sprzęt jest zwykle nieco tańszy.  

Bieżnia czy orbitrek

Orbitrek, bieżnia czy rowerek na odchudzanie – co lepsze?

Rowerek, bieżnia czy orbitrek do domu – co pomoże Ci szybciej schudnąć? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna jest wyłącznie narzędziem do generowania ujemnego bilansu kalorycznego (przyjmowanie mniejszej liczby kalorii, niż wydatkuje organizm), takim samym jak dieta. To znaczy, że możesz schudnąć, nawet jeśli nie trenujesz nic.  

Jeśli natomiast jesz więcej, niż wynosi Twoje ogólne zapotrzebowanie (wliczając w to kalorie spalane podczas treningu) redukcja masy ciała będzie problematyczna. Wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych, połączone z regularną aktywnością i nawadnianiem szybko przyniesie efekty, niezależnie od tego, czy będziesz ćwiczyć na orbitreku, bieżni czy rowerku. 

Jeśli jednak chodzi o ilość spalanych kalorii w określonym czasie, to można powiedzieć, że bieżnia i rower są na równi. Nieco mniej kalorii spala się na orbitreku, co jest dość zrozumiałe, ponieważ ruchy na nim wykonywane są po prostu mniej intensywne. Niektórzy twierdzą, że ustawiając duże obciążenie da się spalić nawet więcej niż na bieżni. To nieprawda. Ruchy wykonywane na takiej maszynie nigdy nie będą tak intensywne, jak bieg z dużą prędkością. 

Rowerek stacjonarny, bieżnia czy orbitrek do domu – podsumowanie

Na koniec bardzo ważna rada. Jeśli nadal nie wiesz, czy wybrać rowerek, bieżnię, czy orbitrek do domu, zastanów się po prostu, co sprawi Ci więcej radości. Każda aktywność fizyczna jest dobra i na poziomie amatorskim tak naprawdę nie ma dużego znaczenia, czy będzie to bieganie, rower, taniec czy gra w badmintona. 

Jeśli ruszasz się regularnie, efekty na pewno szybko się pojawią, zwłaszcza jeśli aktywność łączysz ze zdrową dietą. A zdecydowanie łatwiej zachować regularność, jeśli robi się to, co się lubi.