Dlaczego dobre buty trekkingowe są tak ważne?

Podczas pieszej wędrówki, nawet takiej o umiarkowanej intensywności, cały ciężar ciała opiera się na stopach. Wyobraź sobie, że przez źle dobrane buty przez 5 godzin wędrówki Twoja stopa nienaturalnie się wykrzywia. Z pewnością nie będzie to komfortowe, prawda? To jednak nie wszystko, powtarzanie nienaturalnego ruchu i ułożenia kończyny przez długi czas może doprowadzić do kontuzji kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. 

buty trekkingowe

Oczywiście (dobre) buty trekkingowe spełniają też wiele innych funkcji: 

  • chronią stopy przed zimnem i wilgocią, 
  • zmniejszają ryzyko skręcenia kostki, 
  • zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się, 
  • amortyzują wstrząsy,
  • zwiększają stabilność w stawach skokowych, 
  • odprowadzają wilgoć na zewnątrz. 

Jeśli więc chcesz zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo na szlaku, zaopatrz się w specjalistyczne obuwie trekkingowe, dopasowane do rodzaju aktywności oraz warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że nieodpowiednie buty zmienią każdą wycieczkę w prawdziwą katorgę – zamiast podziwiać piękne widoki i cieszyć się aktywnością, całą swoją uwagę oraz energię skupisz na bólu i dyskomforcie. 

Jak wybrać buty do aktywności outdoorowej?

Przy wyborze butów trekkingowych trzeba wziąć pod uwagę cztery aspekty. 


Artrozin

Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

  1. Materiał wykonania

Na rynku najczęściej spotkać można buty wykonane z materiałów syntetycznych oraz ze skóry. Co będzie lepsze? Niestety obuwie idealne na każdą okazję nie istnieje, dlatego trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od poru roku i warunków atmosferycznych. But wykonany ze skóry jest cięższy, trwalszy i lepiej zatrzymuje wodę. Najlepiej sprawdzi się zimą oraz na bardzo trudnych szlakach. 

Wiosną i latem oraz na szlaki w niższych górach lepszym wyborem będą trekkingowce z materiału syntetycznego, ponieważ są lżejsze i zapewniają lepszy przepływ powietrza. 

Niezależnie od tego, czy wybierzesz syntetyk, czy skórę, zadbaj o to, aby materiał był najwyższej jakości. Nie warto oszczędzać na obuwiu trekkingowym, zwłaszcza jeśli wybierasz się na strome i niebezpieczne szlaki. Dobre buty mogą dosłownie uratować Ci życie!

  1. Tkanina wodoodporna 

Najczęściej stosowaną tkaniną wodoodporną w obuwiu oraz odzieży jest membrana. To porowaty materiał, który nie przepuszcza cząsteczek wody, dzięki czemu chroni stopy przed przemoczeniem. Jesienią i zimą buty z membraną to naprawdę dobry wybór. Przecież nikt nie lubi maszerować w przemoczonych skarpetkach. 

Problem pojawia się jednak w upalne dni latem i wiosną, kiedy stopa podczas wysiłku mocno się poci. Niestety membrana w takich warunkach niezbyt dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci. Dlatego w okresie wiosenno-letnim lepiej postawić na buty bez membrany. Jeśli zadbasz o impregnacje, nawet bez tkaniny wodoodpornej buty dobrze poradzą sobie z niewielkimi opadami, a jednocześnie będą odprowadzać pot na zewnątrz.   


Fixsin

Zestaw do płukania nosa i zatok. Natychmiastowa ulga.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Fixsin. ZASTOSOWANIE: Prewencyjna, objawowa lub pooperacyjna pielęgnacja nosa i zatok, głównie w przypadku zapalenia zarok przynosowych, nieżytu nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, dla utrzymania higieny nosa i zatok. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

  1. Podeszwa

Jedną z najważniejszych funkcji butów trekkingowych jest zapewnienie amortyzacji i przyczepności, za co odpowiedzialna jest podeszwa. Od jej rodzaju i jakości wykonania będzie zależało Twoje bezpieczeństwo na szlaku. Jaka więc powinna być podeszwa, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się i zapewnić stopie odpowiedni komfort?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bieżnik oraz stopień twardości podeszwy. Tutaj znów wiele zależy od szlaku i warunków atmosferycznych. Na trudne szlaki w wysokich górach i w okresie deszczowym konieczne wybierz obuwie z agresywniejszym bieżnikiem, czyli wieloma wypustkami. 

Warto szukać butów z podeszwą Vibram, zapewniającą przyczepność nawet na bardzo śliskim podłożu. Technologia stosowana w butach trekkingowych od kilkudziesięciu lat cieszy się ogromną popularnością wśród doświadczonych piechurów. Rozpoznasz ją po żółtym znaczku na spodzie buta. 

A co ze stopniem twardości podeszwy? Na mniej wymagające szlaki w niskich górach bez problemu sprawdzą się buty z nieco bardziej miękką podeszwą. Jednak na wędrówki w bardzo trudnych warunkach i z ciężkim ekwipunkiem lepiej zaopatrzyć się w twarde trekkingowce i to z gumowym otokiem, który dodatkowo zabezpieczyć but przed uszkodzeniami.    

buty trekkingowe
  1. Wygoda

Nawet obuwie z najwyższej półki nie sprawdzi się na szlaku, jeśli nie zapewni Ci komfortu. Na nic zda się najlepsza skóra czy podeszwa Vibram, jeśli na stopach pojawią się odciski i otarcia. Nawet niewielkie uszkodzenie naskórka potrafi być niezwykle bolesne, zwłaszcza podczas długiej wędrówki po wymagającym terenie.

Z tego względu najlepiej wybierać buty trekkingowe w sklepie stacjonarnym, gdzie możesz włożyć je na stopy, a nawet się w nich przejść. Pamiętaj, aby mierzyć obuwie w skarpetkach, w których zamierzasz chodzić po górach. Najlepiej też wybrać się do sklepu wieczorem, gdy stopy są już lekko spuchnięte, tak jak ma to miejsce w trakcie wielogodzinnego marszu.  

Buty trekkingowe niskie czy wysokie?

Częstym dylematem początkujących wędrowców jest wybór pomiędzy butami niskimi a wysokimi. Jaka jest odpowiedź? Wysokie trekkingowce z pewnością lepiej chronią kostki i zapewniają lepszą stabilizację. Z tego względu okażą się dobrym wyborem dla osób początkujących, których układ ruchu nie jest jeszcze przyzwyczajony do chodzenia po górskich nierównościach. 

Niskie buty trekkingowe polecane są doświadczonym piechurom, ale na mało wymagające szlaki i dłuższe wędrówki w ciepłe miesiące. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z outdoorową aktywnością, lepszym wyborem będą trekkingowce z wysoką cholewką. Oczywiście buty za kostkę są też obowiązkowe zimą. 

Niezależne od tego, czy jesteś górskim laikiem, czy masz już za sobą kilka pieszych wycieczek, specjalistyczne i dobrze dopasowane obuwie to podstawa. Zadbaj o to, a Twoje wycieczki będą nie tylko bezpieczniejsze, ale i przyjemniejsze!