Jak działa termometr bezdotykowy?
Zarówno organizmy żywe, jak i przedmioty, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, emitują promieniowanie cieplne zwane inaczej promieniowaniem podczerwonym. W zależności od temperatury danego ciała zmienia się długość fal. Oczywiście promieniowania podczerwonego nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem – gdyby tak było, każdy z nas mógłby własnym wzrokiem sprawdzić temperaturę pacjenta.
Termometry bezdotykowe wyposażone są w specjalne czujniki podczerwieni. Takie urządzenia wyłapują fale emitowane przez dany obiekt, a następnie przekładają je na odczyt cyfrowy, który widzimy na wyświetlaczu termometru w postaci temperatury.
Dzięki zastosowaniu technologii podczerwieni mierzenie temperatury trwa zaledwie kilka sekund, a urządzenie nie musi mieć kontaktu ze skórą, tak jak w przypadku tradycyjnych termometrów, które umieszcza się pod pachą czy w odbycie.
Czy warto kupić termometr bezdotykowy?
Termometr bezdotykowy jest obecnie najchętniej wybieranym tego typu urządzeniem zarówno w domach, jak i szpitalach i przychodniach. Takie urządzenie ma wiele zalet.
- Higiena
Termometr bezdotykowy, jak sama nazwa wskazuje, nie ma kontaktu z ciałem pacjenta. Dlatego też nie przenosi zarazków z jednej osoby na drugą i nie trzeba go dezynfekować po każdym użyciu. Jest to niezwykle pomocne, gdy w domu choruje więcej niż jedna osoba.
- Krótki czas mierzenia
Pomiar temperatury trwa zaledwie kilka sekund, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci. U maluszków trudno regularnie kontrolować temperaturę ciała zwykłymi termometrami pod pachę czy do odbytu.
Takie urządzenia muszą mieć kontakt ze skórą zwykle przez kilka minut. Gdy dziecko jest niespokojne, pomiar może być niedokładny, do tego trudno namówić ruchliwego malucha do usiedzenia kilku minut z termometrem pod pachą.Urządzeniem bezdotykowym możesz zmierzyć temperaturę nawet wówczas, gdy dziecko śpi.
- Dokładny pomiar
Zastosowanie zaawansowanej technologii podczerwieni w termometrach bezdotykowych sprawia, że pomiar jest o wiele dokładniejszy niż w przypadku termometrów rtęciowych i elektrycznych, które wymagają kontaktu ze skórą.
Do tego mierzenie temperatury trwa kilka sekund, więc w razie wątpliwości można szybko ponownie dokonać pomiaru i upewnić się, czy wynik był rzetelny.
- Możliwość sprawdzenia temperatury płynów
Promieniowanie podczerwone emitowane jest również przez przedmioty, których temperatura jest wyższa niż zero bezwzględne. Dlatego też urządzenie z czujnikiem podczerwieni możesz wykorzystać do sprawdzenia temperatury mleka czy wody do kąpieli dla maluszka.
A czy termometr bezdotykowy ma jakieś wady? Tak naprawdę temu urządzeniu zarzucić można jedynie cenę, ponieważ we wszystkich innych obszarach sprawdza się lepiej od termometrów rtęciowych i klasycznych urządzeń elektronicznych pod pachę.
Cena termometru bezkontaktowego zależy od jego funkcji i jakości. Na rynku dostępne są urządzenia zarówno za kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych. Zatem nawet te z najniższej półki to znacznie większy wydatek w porównaniu do klasycznych termometrów dotykowych.
Czym kierować się przy wyborze termometru?
Szeroki przedział cenowy termometrów dostępnych na rynku wynika z różnicy w jakości urządzeń i liczby dostępnych funkcji. Nie warto kupować produktu z najniższej półki, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomiary będą nieprawidłowe. Oczywiście cena to nie wszystko.
Oto najważniejsze kwestie, jakimi warto kierować się przy wyborze termometru bezdotykowego:
- Kalibracja
Jeśli termometr bezdotykowy znajduje się w pomieszczeniu o bardzo niskiej temperaturze, a następnie zostanie przeniesiony do cieplejszego pomieszczenia, wynik będzie niedokładny (tak samo w odwrotnej sytuacji). Dlatego urządzenie powinno być wyposażone w kalibrację, czyli dostosowywanie się do temperatury otoczenia.
Najlepiej wybrać termometr z kalibracją ręczną. Wówczas wystarczy zaledwie kilka sekund i urządzenie jest gotowe do użycia.
- Dokładność pomiaru
Termometry bezdotykowe zapewniają dokładniejszy pomiar niż urządzenia wymagające kontaktu ze skórą pacjenta, jednak w zależności od jakości produktu, dokładność pomiaru może być większa lub mniejsza.
Zwróć więc uwagę na parametry wybranego termometru. Pomiar powinien być dokonywany z dokładnością do 0,01°C.
- Brak świecących diod
Ta kwestia ma szczególne znaczenie, jeśli jesteś rodzicem małego dziecka. W przypadku ruchliwego malucha najlepiej dokonać pomiaru podczas drzemki. Niestety świecące intensywnie diody mogą wybudzić dziecko ze snu. Dlatego warto wybrać urządzenie, które umożliwia wyłączenie ich lub nie jest wyposażone w nie wcale.
- Niski poziom generowanego hałasu
Podobnie jak w przypadku poprzedniej kwestii, hałas generowany przez urządzenie może wybudzić śpiącego malucha. Jeśli wolisz tego uniknąć, wybierz termometr, który nie wydaje zbyt głośnych dźwięków lub taki, który pozwala na ich całkowite wyciszenie.
- Certyfikat wyrobu medycznego
W zależności od jakości termometru pomiar może być mniej lub bardziej dokładny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynik z najtańszego urządzenia będzie po prostu niezgodny z prawdą. Najlepiej wybierać wśród urządzeń z certyfikatem wyrobu medycznego. Takie produkty znajdziesz w aptekach lub sklepach medycznych.
Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?
Mimo że termometr bezdotykowy to urządzenie niezwykle dokładne, wynik może być niezgodny z prawdą, jeśli nie będziesz przestrzegać zasad użytkowania.
Jak więc mierzyć temperaturę urządzeniem bezkontaktowym? Oto najważniejsze zasady.
- Przeczytaj instrukcję obsługi termometru, aby sprawdzić, z jakiej odległości mierzyć temperaturę. W przypadku każdego urządzenia może to wyglądać nieco inaczej.
- Podczas pomiaru pacjent nie powinien się ruszać. Każdy ruch może zaburzyć wynik, dlatego u małych dzieci najlepiej mierzyć temperaturę podczas snu.
- Skóra w miejscu dokonywania pomiaru powinna być sucha i czysta. Najczęściej termometr kieruje się na czoło pacjenta. Przed mierzeniem temperatury nie należy smarować skóry kremem, olejkiem czy innymi kosmetykami. Pamiętaj też, aby odsunąć z czoła włosy i nie kierować urządzenia na brwi.
- Nie sprawdzaj temperatury od razu po gorącej kąpieli czy powrocie ze spaceru przy niskiej temperaturze powietrza.
- Pamiętaj, aby mierzyć temperaturę dopiero po kalibracji.
- Podczas dokonywania pomiaru nie ruszaj urządzeniem.
- Nie mierz temperatury przy otwartym oknie czy na zewnątrz. Podmuch wiatru może zaburzyć pomiar.
- Nie mierz temperatury bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym.
Bibliografia:
- Remiorz L., Pomiary temperatur, Instytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Śląska
- Dominika Rogala, System do bezkontaktowego pomiaru temperatury ciała człowieka, Politechnika Warszawska 2013, s. s.24-40