Dlaczego biustonosz sportowy jest niezbędny?
Najlepszy trening to taki, który angażuje do pracy jak najwięcej partii ciała. Dlaczego więc nie pozwolić piersiom na swobodne przemieszczanie się w górę i w dół? Czy to nie poprawi ich wyglądu? Niestety nie. Piersi, jako gruczoły, nie mają mięśni (nie należy mylić ich z mięśniami klatki piersiowej). Biust składa się z tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej oraz tkanki łącznej, czyli tzw. więzadeł Coopera.
Z tego względu gwałtowne i powtarzające się cyklicznie ruchy nie wpłyną korzystnie na jego wygląd, a mogą wręcz zaszkodzić. Wspomniane więzadła, które odpowiadają za utrzymywanie piersi w odpowiedniej pozycji, są delikatne i łatwo się rozciągają – zwłaszcza przy regularnie powtarzających się wstrząsach.
Jeśli nie wkładasz biustonosza sportowego na czas aktywności fizycznej, Twój biust może swobodnie się przemieszczać, przez co tkanka łączna rozciąga się i ulega zniszczeniu. Może to powodować ból piersi i kręgosłupa (zwłaszcza u kobiet z większym rozmiarem biustu), a także negatywnie wpływać na aspekty wizualne. Rozciągnięte więzadła Coopera nie będą w stanie utrzymać biustu, przez co straci on swój kształt i podda się sile grawitacji – inaczej mówiąc, będzie po prostu opadał.
Warto też wspomnieć, że nieodpowiednie wsparcie piersi w czasie aktywności może mieć negatywny wpływ na wyniki sportowe (zwłaszcza w bieganiu).
Rodzaj stanika a dyscyplina sportowa
Czy dyscyplina sportowa ma znaczenie przy wyborze biustonosza treningowego? Jak najbardziej. Związane jest to przede wszystkim z intensywnością i rodzajem ruchów. Podczas biegania, crossfitu, fitnessu, zumby i innych aktywności, których ideą są podskoki i dynamiczne ćwiczenia, piersi mocniej narażone są na przemieszczanie, dlatego potrzebują większego wsparcia.
Ćwiczenia na siłowni, joga czy pilates nie obciążają biustu w tak dużym stopniu i nie powodują jego przemieszczania. Jednak nie oznacza to, że uprawiając te dyscypliny możesz zlekceważyć temat stanika sportowego. Ta część garderoby powinna znajdować się w szafie każdej aktywnej fizycznie kobiety.
Jak dobrać biustonosz do rodzaju aktywności? Przy intensywnych i dynamicznych ćwiczeniach potrzebna jest nieco inna bielizna niż w przypadku spokojniejszych aktywności. Jeśli nie chcesz, aby Twój biust podczas biegania czy dynamicznego fitnessu pokonywał dystans kilkudziesięciu metrów, musisz wybrać bieliznę z dużym wsparciem. W dobrym staniku sportowym piersi nie powinny mieć miejsca na nawet najmniejsze ruchy.
Do treningu, podczas którego biust narażony jest na duże wstrząsy i obszerne przemieszczanie się, warto wybrać stanik sportowy z fiszbinami w kształcie odwróconej ósemki. Taki kształt zatrzyma piersi w jednym miejscu i nie pozwoli im poruszać się ani w pionie, ani w poziomie. Oprócz tego istotne są szerokie i mniej elastyczne ramiączka oraz regulowane zapięcie z tyłu.
Do spokojniejszych aktywności sprawdzą się biustonosze z niskim wsparciem, które działają na zasadzie kompresji, czyli przyciskają piersi do klatki piersiowej, a krojem przypominają krótki top wkładany przez głowę.
Najważniejsze aspekty przy wyborze stanika sportowego
Rozmiar piersi
Im większe piersi, tym lepsze wsparcie musi zapewniać biustonosz sportowy. Kobiety z dużym biustem powinny zaopatrzyć się w bieliznę o tzw. wysokim wsparciu. Zapewnia ona największą stabilizację, dzięki czemu nawet podczas dynamicznych ruchów wszystko pozostaje na swoim miejscu.
Najpopularniejszym rodzajem tego typu staników są te, które za pomocą miseczek, fiszbin, gąbek i materiału wspierają każdą pierś z osobna. Choć na rynku znaleźć można również modele bez fiszbin – działają one na zasadzie elastycznego dopasowania.
Cechy charakterystyczne stanika sportowego z wysokim wsparciem to:
- szeroka taśma pod biustem,
- szerokie ramiączka,
- możliwość regulacji rozmiaru (ramiączka i tylne zapięcie).
Dla kobiet o małym i średnim biuście wystarczające mogą okazać się wspomniane wcześniej staniki z niskim wsparciem (działające na zasadzie kompresji).
Materiał
Najważniejszą kwestią przy wyborze materiału w przypadku odzieży sportowej jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Tkanina musi oddychać, odprowadzać pot i nie zatrzymywać wewnątrz nieprzyjemnych zapachów. W tej roli doskonale sprawdza się poliester. Jednak ma on jedną wadę – nie jest materiałem ekologicznym.
Szwy
Czerpanie przyjemności z treningu w głównej mierze uzależnione jest od poczucia komfortu. Za komfort natomiast odpowiada m.in. wygodna odzież. W przypadku biustonosza sportowego oznacza to nie tylko odpowiedni rozmiar i materiał odprowadzający wilgoć, ale również dobrze wykończone szwy, które nie powodują otarć i dyskomfortu.
Ramiączka
Ramiączka (wraz z innymi elementami stanika) odpowiedzialne są za trzymanie i stabilizację biustu. Powinny być zatem szerokie, aby nie wbijały się w skórę, a także mniej elastyczne, by były w stanie ograniczyć ruch piersi nawet przy dynamicznych ćwiczeniach. Dużym atutem jest również możliwość regulacji długości.
Jak wybrać rozmiar stanika sportowego?
Aby prawidłowo dobrać rozmiar stanika sportowego, musisz wykonywać dwa pomiary:
- Obwód pod biustem: wykonaj go za pomocą miarki krawieckiej, przy mierzeniu wypuść powietrze z płuc i ściśnij taśmę. Upewnij się, że z przodu i z tyłu znajduje się ona na jednym poziomie. Wynik zaokrągli w dół.
- Obwód biustu: wykonaj go w biustonoszu z miękkimi miseczkami. Taśma powinna znajdować się na wysokości brodawek.