Myśl globalnie, działaj lokalnie…we własnej kuchni 

Europejska Rada Informacji o Żywności wyliczyła, że rocznie w Europie wyrzuca się około 88 mln ton żywności. 47 mln z tego, a więc ponad połowa, to udział gospodarstw domowych! Te dane są szczególnie przerażające, gdy pomyśli się o 1 mld ludzi na świecie, którzy są niedożywieni lub źle odżywieni. Co więcej, marnowanie żywności ma ogromny wpływ także na środowisko naturalne. Za wytworzeniem produktów spożywczych stoją przecież duże ilości wody i prądu. Ponadto odpady gnijące na składowiskach wytwarzają CO2, co ma oczywiście istotne przełożenie na zmiany klimatyczne.

Choć nie masz wpływu na nadprodukcję na masową skalę, to na starty powodowane przez własne gospodarstwo domowe już tak. Mimo że, w wielu osobach przytoczone dane wywołują frustrację i chęć natychmiastowego radykalnego działania, warto przypomnieć sobie, że wielkie zmiany składają się z wielu małych kroków czynionych przez tysiące ludzi. W jaki sposób ugryźć temat i czy na pewno wszystko, co uważasz za odpady, faktycznie nimi jest? Czytaj dalej, a zaraz wszystko stanie się jasne.

Zero waste w kuchni

Zero waste w kuchni – jak zacząć?

Podstawa w życiu zgodnym z ideą zero waste to uczciwe przyjrzenie się swoim codziennym nawykom i wybranie tych, które można uczynić bardziej przyjaznymi środowisku. Takie podejście sprawi, że szybko zobaczysz różnicę, bo wyrzucając mniej, nie tylko oszczędzisz zasoby naturalne, ale i zasobność swojego portfela. Można sprowadzić je do trzech głównych zasad.

Po pierwsze: zaplanuj jadłospis

Ustalenie posiłków dla wszystkich domowników na kilka dni i robienie zakupów zgodnie z przygotowanym jadłospisem pomoże Ci wykorzystać wszystkie produkty w określonym czasie. Zyskasz kontrolę nie tylko nad zapasami żywności, ale też wydatkami i zbilansowanym odżywianiem.


Mantusil

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Zawiera Miód Manuka uzyskiwany z nektaru krzewów manuka w Nowej Zelandii.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Po drugie: produkty świeże kupuj w małych ilościach

Produkty świeże niestety szybko się psują. Nawet niewielka ilość pleśni powoduje, że nie są już zdatne do spożycia. Nie, nie wystarczy odkroić zepsutego fragmentu owocu czy warzywa – wyrzucić trzeba całość! Kupując tyle, ile jesteś w stanie zjeść w ciągu kilku dni, ograniczasz ryzyko marnotrawstwa i zyskujesz gwarancję spożywania świeżych, chrupiących i smacznych produktów.

Po trzecie: data minimalnej trwałości to nie data przydatności do spożycia

Termin minimalnej trwałości (na opakowaniu wyrażony jako „najlepiej spożyć przed”) to wskaźnik jakości, który mówi o tym, że produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości, wygląd, smak oraz zapach do podanej daty. Po upływie daty wskazanej na opakowaniu cechy produktu mogą być mniej intensywne. Dotyczy to przede wszystkim produktów suchych, np. płatków zbożowych, makaronów, strączków itp. 

Zero waste w kuchni

Termin przydatności do spożycia (wyrażony słowami: „należy spożyć do”) to natomiast wskaźnik bezpieczeństwa dla łatwo psujących się produktów. Po wskazanym terminie produkt nie powinien być już ze względu na możliwość rozwoju drobnoustrojów. Dotyczy to produktów „mokrych”, takich jak np. jogurty, sery, pasty do smarowania itp.

Nieoczywiste gotowanie

 Skoro znasz już podstawy, pora pomyśleć o tym, jak jeszcze możesz zredukować liczbę śmieci „produkowanych” w Twojej kuchni.

Co robisz z liśćmi z pęczków rzodkiewek? Prawdopodobnie wyrzucasz, prawda? Niepotrzebnie! Zblendowane z orzeszkami pinii, ząbkiem czosnku, oliwą z oliwek i odrobiną pieprzu oraz soli stanowią świetne pesto. Z przejrzałych jabłek, gruszek czy śliwek, wyczarujesz natomiast pyszny kompot (prawie jak u babci!). Z kolei z suchego chleba możesz zrobić przepyszne czosnkowe grzanki – idealne do zup i sałatek. Takich przepisów jest więcej, zapoznaj się z nimi i stosuj jak najczęściej. Zgodnie z ideą zero waste!