Skąd się wzięła Polska?

Historia państwa Polskiego jest zawiła i sięga zamierzchłych dziejów. Źródła historyczne podają, że nasz kraj wziął nazwę od plemienia Polan. Nazwa Polska w odniesieniu do całego kraju zaczęła być używana dopiero w XI wieku, przy czym za symboliczny początek Polski uważa się chrzest Mieszka I, który, jak się podejrzewa, odbył się w 966 roku. Co ciekawe Mieszko I, mimo że uważany jest za protoplastę państwa polskiego, nie zdobył korony. Z rąk ówczesnego papieża otrzymał ją dopiero jego syn- Bolesław Chrobry. Pochodził on z dynastii Piastów, która była pierwszą dynastią królewską Polski i rządziła krajem do 1370 roku – ostatnim królem Piastem był Kazimierz III Wielki, który umierając, nie pozostawił męskiego potomka.

Ile lat Polski nie było na mapie?

Dzieje naszego kraju są niezwykle burzliwe. W ciekawostkach na temat Polski często pojawia się wiele historycznych informacji. Tą, która budzi wielkie zdziwienie, jest fakt, że przez 123 lata Polski nie umieszczano na mapie świata. Z mapy nasz kraj zniknął w 1795 roku, czyli po III zaborze przeprowadzonym przez władców Rosji, Austrii i Prus. Polska na mapy świata wróciła po ponad wieku!

Ciekawostki o Polsce.

Kiedy jest narodowe święto niepodległości i dlaczego wtedy?

Narodowe święto niepodległości obchodzimy 11 listopada. Dzień ten upamiętnia odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Obchody święta zostały oficjalnie ustanowione na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 roku.

Jaka jest stolica Polski?

Na pytanie, jaka jest stolica Polski, potrafią odpowiedzieć nawet małe dzieci. Warszawa nie od zawsze jednak pełniła funkcję najważniejszego miasta w kraju. Na przestrzeni wieków Polska miała przynajmniej 5 stolic. Pierwszą i powszechnie znaną było Gniezno, które swoją godność utraciło w 1038 roku. Później stolicę przeniesiono do Krakowa – miasto tę zaszczytną funkcję pełniło do 1568 roku. Wówczas dwór królewski zaczęto przenosić do Warszawy. Od 25 maja 1609 roku stała się ona stolicą Polski. Ciekawostką na temat Polski jest jednak to, że oficjalnie Warszawa została uznana za stolicę dopiero w 1952 roku, poprzez umieszczenie odpowiednich zapisów w Konstytucji PRL. Wczytując się w interesujące fakty o Polsce, przekonasz się również, że na przestrzeni wieków nasz kraj miał jeszcze dwie mało znane stolice: Płock i Poznań, a przez chwilę także Lublin. 


Diarof

Wspomaga odbudowę mikroflory jelitowej np. po infekcjach, po antybiotykoterapii, podczas podróży do innych stref klimatycznych.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Kto napisał Mazurek Dąbrowskiego?

Hymn Polski to Mazurek Dąbrowskiego. Autor muzyki nie jest znany. Najprawdopodobniej melodia hymnu wywodzi się z Podlasia i w XVII wieku stanowiła popularny mazurek ludowy. Słowa do muzyki napisał Józef Wybicki w 1797 roku, czyli w okresie III rozbioru. Na początku hymn Polski był jedynie Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Ile obecnie ma zwrotek? Jeśli też się nad tym zastanawiasz, pamiętaj – oryginalna wersja hymnu składa się z 6 zwrotek, a aktualnie obowiązująca ma 4 zwrotki.

Mazurek Dąbrowskiego hymnem Rzeczypospolitej stał się dopiero w 1927 roku, czyli ponad 6 lat po określeniu godła i barw kraju. Tym pierwszym stał się ptak Polski – orzeł bielik. Co jednak interesujące, nie należy on do rodziny orłów, lecz jastrzębi. Ciekawostki na temat Polski wskazują również, że zwierzęciem symbolizującym nasz kraj nie jest tylko orzeł, ale i żubr.

Ciekawostki o Polsce.

Z czego Polska słynie na świecie?

Polska na arenie międzynarodowej ma się czym pochwalić. Naszą dumą przede wszystkim są utalentowani rodacy. Aż 17 z nich otrzymało prestiżową nagrodę Nobla, długa jest też lista polskich wynalazków. Wśród tych najbardziej znanych wymienia się:

  • automatyczną sygnalizację kolejową, Jan Józef Baranowski w 1857,
  • lampę naftową, Ignacy Łukasiewicz w 1853,
  • patyczki do uszu, Leo Gerstenzang w 1923,
  • okręt podwodny o napędzie elektrycznym zasilanym akumulatorami, Stefan Drzewiecki w 1888,
  • kamizelkę kuloodporną, Jan Szczepanik w 1901.

Cogninerv

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Przełomowe wynalazki to jednak nie jedyne, z czego Polska słynie na świecie. Nasz kraj znany jest również z bursztynu. Aż 80% światowych zasobów tej odmiany żywicy pochodzi z okolic Trójmiasta. To poważny atut, ale dla wielu oczywisty. Niektóre ciekawostki na temat Polski są bardziej zaskakujące. Czy wiesz, że tylko nad Wisłą pije się piwo z sokiem i piwo grzane z goździkami i cynamonem? A obiło Ci się o uszy, że fani rodzimych marek za interesujący fakt o Polsce uznają fakt, że pod pierwszymi kultowymi już kapslami Tambarka umieszczany był napis “uszy do góry”. Ciekawe jak to o nas świadczy?!

Ciekawostki o Polsce.

Co warto zobaczyć w Polsce? Czyli najstarsze, najwyższe, największe atrakcje nad Wisłą  

Najstarsze, największe, najkrótsze, najszybsze – Polska w plebiscycie na rzeczy “naj” wygrywa w wielu kategoriach. Niewielu z naszych rodaków wie, że największy zamek na świecie znajduje się w… Malborku. Polską własnością stał się on w 1457 roku, kiedy to za ok. 665 kg złota został kupiony od Krzyżaków. Nad Wisłą rośnie też najstarsze drzewo w Europie, czyli cis w Henrykowie Lubańskim mający około 1500 lat, a także znajdują się najstarsze góry Starego Kontynentu – góry Świętokrzyskie i najstarszy las w Europie – Puszcza Białowieska. Pochwalić możemy się też Pustynią Błędowską, która jest jedyną naturalną pustynią w Europie.

Dzisiejsze wiadomości z polski wskazują natomiast, że nasz kraj jest organizatorem największego otwartego festiwalu w Europie. Tytuł ten przypada Festiwalowi Woodstock (Pol’and Rock). Natomiast szczecińskie kino Pionier to drugie najdłużej funkcjonujące kino na świecie. Na seanse zaprasza od 1909 roku, natomiast od 1275 roku można zjeść w najstarszej restauracji Europy – Piwnicy Świdnickiej zlokalizowanej we Wrocławiu. Obecnie nad Wisłą produkuje się też najwięcej jabłek w Europie.