Citotrop

Polecany przy zaburzeniach funkcji poznawczych, demencji starczej, trudnościach w zapamiętywaniu, powikłaniach po przebytych udarach i urazach, a także w przypadku chorób neur...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Dlaczego gry na instrumencie uczą się dzieci?

Ten tekst warto zacząć od wyjaśnienia tej kwestii. Wiele wszak mówi się o tym, że naukę gry na instrumencie należy zacząć jeszcze w dzieciństwie. W obiegowej opinii – później jest już „za późno”. To trochę jak z nauczaniem języków obcych. Strukturę języka i jego brzmienie w dzieciństwie można przyswoić niemal nie zauważając tego faktu. W nauce gry na instrumentach nie jest może aż tak prosto – jednak dzieciom pojmowanie struktur przychodzi nieco łatwiej.

Drugi aspekt związany jest z rozwojem fizycznym. Ciało dziecka dopiero się kształtuje. Jeśli w tym momencie wpłyniemy na ten rozwój poprzez grę na instrumencie – stawy, ścięgna czy mięśnie dostosują się do tak wytworzonego zapotrzebowania. W wieku dorosłym taka adaptacja zachodzi już w dużo mniejszym stopniu, co może utrudniać np. przyjęcie określonych pozycji rąk na klawiaturze lub gryfie.

Czy po „40” można nauczyć się grać na instrumencie?

Zdradzę Ci pewien sekret… Nauka gry na pianinie, flecie czy saksofonie może rozpocząć się praktycznie w dowolnym wieku. Pod jedynym warunkiem: że nie ma do tego zdrowotnych przeciwwskazań – jak np. problemy z płucami, gdy chcesz grać na instrumencie dętym.  Muzyka dla dorosłych to nie tylko i włączenie radio do obiadu. Możesz nauczyć się ją wykonywać w dowolnym momencie swojego życia. Niech nie ogranicza Cię więc żadne określenie typu „jesteś na to za stara/y”, „naukę gry na… trzeba rozpocząć za dzieciaka”. To nieprawda. Zaraz powiem Ci dlaczego.

Muzyka i nauka gry dla dorosłych. Jaki jest odpowiedni wiek na naukę gry na gitarze, pianinie...?

Nauka gry na instrumencie a Twoje oczekiwania

Nauka gry na gitarze czy pianinie nie jest zarezerwowana tylko dla dzieci. Trzeba jednak utemperować wiele swoich oczekiwań. Zaczynasz naukę gry na instrumencie po „30”? Nie wygrasz już Konkursu Chopinowskiego, którego regulamin głosi, że uczestnikiem może być jedynie osoba do 30. roku życia. Należy też przygotować się na wolniejsze tempo nauki. Dzieci są bardziej elastyczne w przyswajaniu nowości niż dorośli.

W kontekście nauki gry na pianinie warto nastawić się także na to, że nie zagrasz już wszystkich dostępnych utworów fortepianowych. Dorosła, w pełni wykształcona ręka, może nie poszerzyć swoich fizycznych zdolności w wystarczającym stopniu, by tego dokonać. Na szczęście literatura jest tak rozbudowana, że na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Czy dorosły może nauczyć się grać na gitarze, skrzypcach lub pianinie?

Jak widzisz, wszystko sprowadza się do tego, co to znaczy „nauczyć się grać na instrumencie”. Mam wrażenie, że każdy muzyk powie: „to nigdy nie jest proces skończony” – i tego zdania warto się chwycić. Nie da się ustalić jednoznacznej linii, w której można powiedzieć, że ktoś nauczył się grać na gitarze. Trzeba więc postawić sobie mniejsze cele. Warto to zrobić, bo to one będą największą motywacją w czasie nauki. Zastanów się, które utwory chcesz grać i jakich kompozytorów cenisz. Wybierz sobie te muzyczne marzenia – to będą Twoje cele w nauce.

Muzyka i nauka gry dla dorosłych. Jaki jest odpowiedni wiek na naukę gry na gitarze, pianinie...?

Nauka gry dla dorosłych i organizacja czasu

Znalezienie czasu to chyba najbardziej wymagający punkt, gdy chcesz nauczyć się grać na instrumencie w wieku dorosłym. Zacznijmy od chwili na lekcje z nauczycielem. Trzeba mieć przynajmniej 45 minut, raz w tygodniu. Optymalnie byłoby spotykać się z nauczycielem gry na instrumencie 2 razy w tygodniu. Do tego trzeba doliczyć samodzielne ćwiczenie w domu. Minimum przeznacz na to 20-30 minut dziennie – przez 6 dni w tygodniu. To powinno przynieść Ci zadowalające efekty ćwiczenia. Przeanalizuj swój kalendarz i oceń, czy masz tyle czasu. Jeśli tak – od razu zapisz, które godziny rezerwujesz sobie na naukę gry na instrumencie.

Motywacja do nauki gry w wieku dorosłym

Prawda jest taka, że nawet gdy formalnie masz czas na naukę gry, to zawsze znajdzie się coś do zrobienia, co odciągnie Cię od tej czynności. Nie myślę w tym miejscu o obowiązkach czy nagłych sytuacjach awaryjnych. To się zdarza. Jednak najczęstszym wrogiem jest brak własnej motywacji wewnętrznej lub niewystarczający jej poziom. Wtedy pojawiają się w głowie takie zdania:

  • „Skoro wczoraj była lekcja gry na pianinie, to dziś mogę sobie zrobić przerwę”.
  • „Tak dobrze szło mi ostatnio ćwiczenie na gitarze, że przyda się parę dni wolnego”.
  • „Jestem dzisiaj tak zmęczona/y, że nie mam siły nawet otworzyć futerału”.
  • „Dzisiaj interesuje mnie tylko Netflix and chill. Nawet nie zajrzę w nuty”.
  • „Jak to się stało? Czas mi tak szybko zleciał, że zapomniałam/em poćwiczyć na saksofonie!”.

Revibel

Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Nie zrozum mnie źle – każdy ma dni słabości lub przemęczenia. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie mamy siły i zapominamy permanentnie. Jednocześnie: do tego momentu łatwo doprowadzić. Mama nie będzie nam przypominać o lekcjach gry i ćwiczeniu na instrumencie. Nikt nam nie da szlabanu, gdy tego nie zrobimy. Nikt z zewnątrz nie będzie nas do tego motywował. Właśnie dlatego radziłam Ci wcześniej wybrać ulubione utwory. Chęć ich zagrania – dla samego siebie, rodziny, znajomych czy drugiej połówki – jest dość silnym motywatorem. Warto także wypisać sobie swoje pozytywne odczucia i emocje, które przychodzą do Ciebie podczas gry na instrumencie (lub kojarzą Ci się z nią). Taka fizyczna lista będzie pomocna w chwilach słabości. Sięgaj po nią, czytaj i motywuj się do gry!

Gra na instrumencie dla dorosłych – samodzielna nauka czy z nauczycielem?

Moje zdanie będzie tu jasne – z nauczycielem. Tylko wykwalifikowany pedagog pokaże Ci, jak prawidłowo posługiwać się swoim ciałem w kontekście gry na instrumencie oraz wprowadzi Cię w emocjonalną część muzyki. Dla dorosłych są to aspekty bardzo ważne. Można nie być świadomym wielu napięć w ciele czy mentalnych barier. Dopiero pedagog wskaże odpowiednią drogę w ich rozluźnianiu podczas gry. Tak, aby Twoje chwile z instrumentem były czystą przyjemnością. Czego z całego serca Ci życzę!


Karpal Akut

Maść na zespół cieśni kanału nadgarstka. Zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia czucie w palcach.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Karpal Akut. ZASTOSOWANIE: Przeznaczony do masażu w zespole cieśni kanału nadgarstka. Zmniejsza dolegliwości bólowe dłoni i poprawia czucie w palcach. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: SYP EUROPE sp. z o.o.
reklama