Inhalacja może być skutecznym orężem w walce o swobodne oddychanie, ulgę w bólu gardła i kaszlu, wsparcie w przypadku zatkanych zatok (w sezonie przeziębień albo wszechobecnej klimatyzacji) i wielu innych przypadkach – także poważniejszych problemów zdrowotnych, jak:
- astma alergiczna i niealergiczna
- zapalenie oskrzeli
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- zapalenie oskrzelików
- mukowiscydoza
- stany alergiczne dróg oddechowych
- i wiele wiele innych.
Co więcej: nebulizację inhalatorem możesz wykonać w domowym zaciszu, a wiele preparatów do nebulizacji stosowanych w wymienionych wyżej przypadkach dostępnych jest w aptekach bez recepty.
Jeśli chcesz wiedzieć, jaki roztwór do inhalacji wybrać – czytaj dalej albo od razu zajrzyj do naszej ankiety: Akcja Inhalacja. Wystarczy, że wskażesz objaw, a my podpowiemy Zdrowe Rozwiązania, które mogą być pomocne. Sprawdź!
Inhalator: czym jest i jak działa?
Inhalacja to po prostu podawanie preparatu (np. leku) drogą wziewną, a inhalator to proste lub nieco bardziej skomplikowane urządzenie, które umożliwia inhalację. Niektóre z nich będą zasilane prądem, inne – niekoniecznie. Wpisując w sieci hasło „inhalator”, znajdziesz wiele wyników i różne rodzaje, typy i warianty takiego sprzętu. Więcej o nim przeczytasz poniżej.
Jest jednak bardzo prawdopodobne, że myśląc „inhalator” miałaś(-eś) na myśli elektryczny inhalator tłokowy (pneumatyczny, kompresorowy) z nebulizatorem. To proste, zasilane prądem urządzenie, które dobrze znają rodzice małych dzieci, które może znaleźć zastosowanie także w przypadku dorosłych (w tym osób starszych).
W tym artykule na Zdrowych Rozwiązaniach podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając taki sprzęt do nebulizacji: Inhalator tłokowy – jaki wybrać? Nebulizator pneumatyczny #zdrowomieć
Jeśli jesteś rodzicem, który szuka inhalatora dla dziecka, by podać leki wziewne lub walczyć z katarkiem lub kaszlem albo osobą dorosłą, która chce wykorzystać nebulizację np. w przypadku zatkanych zatok albo wspomóc seniora, który oddycha coraz ciężej – potrzebujesz właśnie inhalatora z nebulizatorem. Do nebulizacji możesz wykorzystać zarówno inhalator pneumatyczny (tłokowy), jak i siateczkowy (MESH) lub ultradźwiękowy.
Rodzaje inhalatorów
Inhalacja inhalacji nierówna. Pod tą nazwą skupia się bardzo szeroki wachlarz zabiegów leczniczych, których wspólnym mianownikiem jest podawanie drogą wziewną roztworów leków, aerozolu z substancją leczniczą albo pary wodnej z dodatkowymi składnikami. I choć inhalacja kojarzy się dość niewinnie, to może być bardzo skutecznym, ważnym i potrzebnym sposobem na podawanie antybiotyków, sterydów, leków rozkurczowych czy przeciwzapalnych – kluczowych w walce z chorobami dróg oddechowych.
Czym jest nebulizator?
Nebulizator to element inhalatora – niewielki pojemnik na płyn (lek lub inny preparat do inhalacji), w którym ciecz jest zamieniana w aerozol (zimną mgiełkę, którą możemy wdychać). Inhalatory zawierające nebulizator i pozwalające na przeprowadzanie nebulizacji są skrótowo nazywane nebulizatorami.
Inhalator tłokowy, pneumatyczny
Inhalator tłokowy (nazywany także kompresorowym, pneumatycznym) to pierwszy wybór wielu rodziców albo osób, które potrzebują nebulizacji u dorosłych. To niewielkie urządzenie zasilane prądem – dość głośne (użytkownicy znają charakterystyczny dźwięk warczenia, buczenia sprężarki), choć poziom hałasu zależy oczywiście od specyfikacji konkretnego modelu. Szukając cichego inhalatora – warto zwrócić uwagę na ten parametr.
Inhalatory tłokowe do nebulizacji są stosunkowo tanie, co wpływa na ich popularność. Można nimi podawać wszystkie rodzaje leków i preparatów do nebulizacji. Taki inhalator spręża powietrze, które trafiając do nebulizatora (mały pojemnik na lek/preparat do inhalacji) rozbija płyn na niewielkie cząsteczki i zamienia je w mgiełkę, która trafia do naszych dróg oddechowych przez maseczkę lub ustnik.
Inhalatory pneumatyczne występują także w wersji akumulatorowej – nieco mniejszej i bardziej mobilnej.
0,9% roztwór soli fizjologicznej o szerokim zastosowaniu.
Inhalator MESH, membranowo-siateczkowy
Cichsze, ale droższe od inhalatorów tłokowo-pneumatycznych, są inhalatory MESH (siateczkowe). Wprawiana w wibracje membrana zamienia lek w mgiełkę, rozbijając cząsteczki do mikroskopijnych rozmiarów. Inhalatory membranowe (siateczkowe) są mniejsze niż kompresory pneumatyczne i mają bardziej kompaktową formę – to ważne np. w podróży, ale (jak wspominałem) inhalatory tłokowe też występują już w wersji akumulatorowej.
Inhalatory MESH są ciche, rozbijają roztwór do postaci mgiełki, która swobodnie dociera do płuc – a o to nam przecież chodzi – a „strata” leku jest niewielka. Są też jednak minusy: większy koszt i trudniejsze czyszczenie niż w przypadku inhalatorów pneumatycznych. W inhalatorach membranowo-siateczkowych nie można stosować niektórych preparatów o wyższej gęstości.
Inhalator ultradźwiękowy
Inhalatory ultradźwiękowe są cichsze niż np. kompresory tłokowe. Cząsteczki aerozolu powstają w głównej komorze urządzenia – dzięki generatorowi drgań ultradźwiękowych o częstotliwości 1-2 MHz – to serce inhalatora. Te urządzenia mają jednak pewne ograniczenia w stosowaniu roztworów niektórych leków. Przed ich zakupem i użyciem zapoznaj się dokładnie z ulotką leku/roztworu do nebulizacji oraz instrukcją samego urządzenia.
Ważny argument dla rodziców: inhalatorów ultradźwiękowych nie należy używać do nebulizacji noworodków i małych dzieci – w pierwszym roku życia niemowlaka.
Jeśli nie wiesz, jaki inhalator do nebulizacji wybrać, możesz poprosić o pomoc farmaceutę w aptece. Podpowie, jaki sprzęt wybrać w przypadku konkretnych zastosowań i potrzeb.
Roztwór do inhalacji, zmniejsza mokry kaszel i gęsty katar. Udrożnia i nawilża.
Inne rodzaje inhalatorów – takie, których nie możemy zastosować w nebulizacji – to m.in. inhalatory dozujące (ciśnieniowo-dozujące, MDI) oraz inhalatory proszkowe (DPI). Podstawowa różnica między nimi a opisanymi wcześniej „nebulizatorami” to to, że stosuje się je w przypadku leczenia konkretnych chorób układu oddechowego, np. astmy. Nie wymagają zasilania i aplikują stosunkowo niedużą dawkę leku.
Nebulizacja. Czym się inhalować? O tym musisz pamiętać!
Podstawowa zasada to stosowanie wyłącznie preparatów przeznaczonych do nebulizacji. Brzmi jak pleonazm, ale to ważne „przykazanie”, które warto zapamiętać i stosować. Inhalator z nebulizatorem jest w stanie podawać nam skutecznie i bezpiecznie tylko te leki i wyroby medyczne, które są wskazane jako środek do nebulizacji – krople do nebulizacji, sól fizjologiczna do nebulizacji, roztwór do nebulizacji.
Zanim więc wlejesz cokolwiek do nebulizatora – sprawdź dwa razy czy powinno tam trafić. Dlaczego to takie ważne? Często kojarzymy nebulizację przez pryzmat inhalacji na zasadzie miski z parująca wodą. W takiej sytuacji możemy sobie pozwolić na stosowanie ziół czy olejków eterycznych. Jednak inhalator z nebulizatorem działa zupełnie inaczej, a wytwarzane przez niego cząsteczki – widoczne w postaci mgiełki – trafiają m.in. bezpośrednio do płuc. Dlatego w nebulizatorze nie ma miejsca na olejki eteryczne i zapachowe, zioła, wyciągi z roślin albo inne podobne substancje.
Sól fizjologiczna, roztwór NaCl – roztwór izotoniczny czy hipertoniczny?
Dostępne na rynku preparaty oparte na soli fizjologicznej mogą różnić się stężeniem NaCl:
- roztwory izotoniczne — sól fizjologiczna — w których stężenie chlorku sodu wynosi 0,9%,
- roztwory hipertoniczne — w których stężenie chlorku sodu jest większe niż 0,9%.
Pierwsze z nich pozwolą nawilżyć powierzchnię nabłonka górnych dróg oddechowych oraz są bazą do leków podawanych metodą wziewną. Te drugie (sól hipertoniczna) pozwalają rozrzedzić i wykrztusić zalegającą wydzielinę. Im większe stężenie NaCl, tym silniejsze działanie wykrztuśne.
Korzystając z roztworu hipertonicznego (o wyższym stężeniu), nie możemy wraz z nim w jednej inhalacji podawać leku np. przepisanego przez lekarza. Należy wtedy zrobić dwie osobne inhalacje: jedną z użyciem hipertonicznego NaCl, drugą zaś z lekiem. Jeśli do podania leku niezbędne jest użycie roztworu chlorku sodu, możemy użyć tylko i wyłącznie soli fizjologicznej (izotonicznej), czyli 0,9% chlorku sodu.
Roztwory do nebulizacji mogą zawierać nie tylko chlorek sodu (NaCl) w danym, mniejszym lub większym, stężeniu, ale też substancje dodatkowe: ektoinę, kwas hialuronowy.
Przeznaczony do nebulizacji w celu poprawienia komfortu oddychania. Intensywnie nawilża.
Jaki preparat do inhalacji wybrać? Wypełnij ankietę Akcja Inhalacja na Zdrowych Rozwiązaniach i dobierz preparat pod konkretny objaw:
- katar wodnisty, lejący,
- katar gęsty, zalegający,
- katar alergiczny,
- suchość błony śluzowej nosa,
- zatkany nos,
- kaszel suchy,
- kaszel mokry,
- zalegająca wydzielina, trudna do odkrztuszenia,
- zatkane zatoki,
- suche gardło.
Źródła:
- Karolewicz, B., Pluta, J., & Haznar, D. (2009). Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farm. Pol, 65(4), 291-304.
- Ulotka wyrobu medycznego Ectodose | Solinea
- Ulotka wyrobu medycznego Nebu Pulmo | Solinea
- Akcja Inhalacja – interaktywna ankieta w serwisie Zdrowe Rozwiązania – https://zdrowerozwiazania.pl/jaki-preparat-do-inhalacji/
- Roztwór do nebulizacji bez recepty – który wybrać? | Zdrowe Rozwiązania https://zdrowerozwiazania.pl/inhalator-tlokowy-jaki-wybrac-nebulizator-pneumatyczny-zdrowomiec/
- Inhalator tłokowy – jaki wybrać? Nebulizator pneumatyczny #zdrowomieć | Zdrowe Rozwiązania https://zdrowerozwiazania.pl/roztwor-do-nebulizacji-bez-recepty-ktory-wybrac/.