Lider wśród preparatów do nebulizacji (inhalacji). Redukuje stany zapalne dróg oddechowych. Zawiera ektoinę.
Jak rozpoznać kaszel suchy i mokry?
Kaszel pojawia się zwykle w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych w drogach oddechowych. Podczas infekcji winowajcą jest stan zapalny, który rozwija się jako odpowiedź układu odpornościowego na atak patogenów.
Przez kilka pierwszych dni kaszel jest zazwyczaj suchy, nieproduktywny. Często ma charakter napadowy i zazwyczaj nasila się wieczorem. Jest męczący, a także drażni i wysusza śluzówkę dróg oddechowych.
Po jakimś czasie, również w wyniku działania stanu zapalnego, dochodzi do nadprodukcji wydzieliny w drogach oddechowych. Wtedy zaczyna się jej odkrztuszanie, czyli pojawia się kaszel mokry. Jest on mniej męczący niż suchy i zwykle najbardziej dokucza rano.
Inhalacje na kaszel – niezbędny element leczenia
Inhalacje polegają na wdychaniu roztworu przekształconego w delikatną mgiełkę, która składa się z mikroskopijnych cząsteczek płynu zawieszonych w powietrzu. W takiej postaci mogą one dostać się daleko w głąb dróg oddechowych i zadziałać bezpośrednio w miejscu, w którym toczy się infekcja.
Jakie substancje stosuje się w ampułkach na kaszel? Przede wszystkim sól fizjologiczną, czyli roztwór chlorku sodu w stężeniu 0,9% – takim samym, jak stężenie płynów w komórkach organizmu. Stosuje się ją jako bazę dla niektórych leków do inhalacji na kaszel dostępnych z przepisu lekarza. Ponadto działa ona nawilżająco i oczyszczająco na śluzówkę dróg oddechowych. Inhalacje z soli fizjologicznej mogą być wykorzystane w leczeniu obu rodzajów kaszlu.
0,9% roztwór soli fizjologicznej o szerokim zastosowaniu.
Preparaty do inhalacji na kaszel suchy
Ten rodzaj kaszlu nie tylko nie przynosi żadnych korzyści, ale też podrażnia drogi oddechowe, więc celem leczenia jest jego zahamowanie. Preparaty do inhalacji na suchy kaszel działają przede wszystkim nawilżająco, chociaż ich składniki mają dodatkowe, korzystne właściwości.
Na suchy kaszel inhalacja z soli fizjologicznej sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ łagodzi bodźce, które wyzwalają sygnał do odruchu kaszlowego. Często występuje w połączeniu z substancjami, które uzupełniają jej działanie. Należą do nich:
- kwas hialuronowy – jego cząsteczki bardzo wydajnie wiążą wodę, dzięki czemu długotrwale nawilża przesuszoną śluzówkę dróg oddechowych,
- ektoina – również działa nawilżająco poprzez wiązanie wody. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także stabilizuje błony komórkowe w śluzówce, dzięki czemu wzmacnia barierę ochronną przed toksycznymi czynnikami z zewnątrz.
Przeznaczony do nebulizacji w celu poprawienia komfortu oddychania. Intensywnie nawilża.
Co wybrać do inhalacji na kaszel mokry?
Inhalacje na kaszel mokry przede wszystkim mają za zadanie upłynnić wydzielinę w oskrzelach, żeby łatwiej można było ją odkrztusić. Takie działanie wykazują hipertoniczne, czyli bardziej stężone (ok. 1,5-3%), roztwory chlorku sodu, które wymuszają napływ wody do oskrzeli i w ten sposób pomagają rozrzedzić obecny w nich śluz. Oprócz tego mogą zmniejszyć obrzęk śluzówki i przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie.
W inhalacjach na mokry kaszel także wykorzystuje się dodatkowe składniki:
- N-acetylocysteinę – wykazuje właściwości mukolityczne. Działa bezpośrednio na śluz, rozcinając wiązania odpowiadające za jego lepką konsystencję,
- ektoinę – jej właściwości nawilżające przyczyniają się do rozrzedzenia wydzieliny, a działanie przeciwzapalne może przyspieszyć powrót do zdrowia,
- kwas hialuronowy – jego zdolność do wiązania wody również pomaga upłynnić wydzielinę oskrzelową.
Kto może skorzystać z inhalacji na kaszel?
Ogromną zaletą inhalacji na kaszel jest ich wysoki profil bezpieczeństwa. Większość ampułek może być stosowana u dzieci bez ograniczeń wiekowych, a także u kobiet w ciąży. Wyjątkiem są preparaty z dodatkiem N-acetylocysteiny, która jest dopuszczona do użytku od 2. roku życia. Inhalacje na kaszel są więc dobrą alternatywą leczenia także w tych grupach, które mają ograniczone inne możliwości.
Rozrzedza gęsty i lepki śluz dzięki fizycznemu i mechanicznemu działaniu zawartych w nim składników. Do zakraplania i nebulizacji, z N-acetylocysteiną i hipertonicznym roztwor...
Pamiętaj, że niektóre ampułki nie mogą być stosowane we wszystkich typach inhalatorów. Dlatego przed wykonaniem inhalacji na kaszel warto przeczytać załączoną do nich ulotkę. Znajdziesz tam także informacje dotyczące ich działania, sposobu stosowania czy ewentualnych przeciwwskazań.
Źródła:
- Jędrzejek, M., Pokorna-Kałwak, D., & Mastalerz-Migas, A. (2020). Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych. Lekarz POZ, 1: 14-19.
- Elkins, M. R., & Bye, P. T. (2011). Mechanisms and applications of hypertonic saline. Journal of the Royal Society of Medicine, 104(1): 2-5.
- Tran, B. H., Dao, V. A., Bilstein, A., Unfried, K., Shah-Hosseini, K., & Mösges, R. (2019). Ectoine-containing inhalation solution versus saline inhalation solution in the treatment of acute bronchitis and acute respiratory infections: a prospective, controlled, observational study. BioMed research international, 2019.
- Krenke, R., Chorostowska-Wynimko, J., Dąbrowska, M., Bieńkowski, P., Arcimowicz, M., & Grabczak, E. et al. (2018). Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych. Lekarz POZ, 4(6), 425-452.