Rozrzedza gęsty i lepki śluz dzięki fizycznemu i mechanicznemu działaniu zawartych w nim składników. Do zakraplania i nebulizacji, z N-acetylocysteiną i hipertonicznym roztwor...
Najczęstsze objawy zapalenia zatok
Objawy ostrego zapalenia zatok pojawiają się nagle i ustępują zwykle w ciągu 10 dni. Czasem jednak mogą przedłużyć się do 12 tygodni – rozwija się wtedy powirusowy stan zapalny. Zatkanym zatokom towarzyszą następujące objawy:
- ból i ucisk twarzy,
- gorączka,
- katar, który na początku jest wodnisty, ale po kilku dniach gęstnieje i zatyka nos oraz zatoki,
- ból głowy, który nasila się podczas schylania,
- zmęczenie,
- obrzęk i tkliwość twarzy w okolicy zatok.
Czasem pojawiają się też dodatkowe dolegliwości, np. ból zęba, uczucie pełności w uchu czy kaszel, który wynika zwykle ze spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Jak przeprowadzić inhalację na zatoki?
Ogromną zaletą inhalacji jest fakt, że substancje zawarte w ampułkach trafiają prosto do dróg oddechowych. Omijają trasę przez przewód pokarmowy, wątrobę i krew, którą muszą pokonać leki stosowane doustnie. Żeby inhalacje na zatoki były najbardziej efektywne, wykonuj je, oddychając przez nos. W ten sposób składniki aktywne zadziałają bezpośrednio w obrębie śluzówki objętej stanem zapalnym. Możesz do tego wykorzystać maskę lub końcówkę donosową, które są dołączone do inhalatora.
Najlepsze preparaty do inhalacji na zatoki
Ponieważ w zapaleniu zatok największym problemem jest gęsta wydzielina, przede wszystkim trzeba ją upłynnić. Mogą w tym pomóc inhalacje na katar, których składniki aktywne na różne sposoby rozrzedzają gęsty śluz w drogach oddechowych.
Ampułki do inhalacji na zatoki zawierają 3% NaCl, czyli hipertoniczny roztwór chlorku sodu. Stężenie płynów w tkankach organizmu wynosi 0,9%, jest więc niższe niż stężenie tego preparatu. Taka różnica wywołuje zjawisko osmozy. Woda wypływa z komórek śluzówki dróg oddechowych, żeby obniżyć stężenie, jakie występuje w zatokach po inhalacji.
3% roztwór soli przeznaczony do nebulizacji, w celu poprawienia komfortu oddychania. Udrożnia.
Zjawisko to jest wykorzystywane na 2 sposoby. Po pierwsze, woda napływająca do zatok rozrzedza wydzielinę, która w nich zalega. Po drugie, dzięki temu zmniejsza się obrzęk śluzówki, co ułatwia oddychanie. Hipertoniczny roztwór chlorku sodu w naturalny sposób znosi więc blokadę nosa i pomaga oczyścić zatkane zatoki z gęstego śluzu. 3% NaCl możesz także wykorzystać do inhalacji na kaszel – w taki sam sposób zadziała na wydzielinę w oskrzelach.
W aptekach znajdziesz ampułki z hipertonicznym roztworem NaCl wzbogaconym o dodatkowe składniki, które wzmacniają i uzupełniają jego działanie. Należą do nich:
- ektoina – to substancja naturalna, która ma wysoką zdolność wiązania wody. Dzięki temu nawilża śluzówkę i upłynnia zalegającą wydzielinę. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwzapalne i ochronne, ponieważ stabilizuje błony komórkowe w miejscu podania,
- kwas hialuronowy – inhalacje na zatoki z jego dodatkiem również działają nawilżająco, dzięki czemu wspomagają proces upłynnienia wydzieliny,
- N-acetylocysteina – składnik ten ma właściwości mukolityczne. Działa bezpośrednio na śluz zalegający w zatkanych zatokach – rozcina obecne w nim wiązania, które utrzymują jego gęstą, kleistą konsystencję. Dzięki temu rozrzedza go i ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych.
Podczas inhalacji intensywnie nawilża i łagodzi stany zapalne dróg oddechowych.
Inhalacje na zatoki to bezpieczna metoda łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. Na dodatek większość z nich może być stosowana u dzieci bez ograniczeń wiekowych. Wyjątkiem są nebulizacje z dodatkiem N-acetylocysteiny, które możesz wykonywać od 2. roku życia. Inhalacje na zatoki, które zawierają 3% NaCl, kwas hialuronowy oraz ektoinę, mogą być też z powodzeniem stosowane w czasie ciąży.
Roztwór do inhalacji, zmniejsza mokry kaszel i gęsty katar. Udrożnia i nawilża.
Źródła:
- Wachnicka-Bąk, A., Lipińska-Opałka, A., Będzichowska, A., Kalicki, B., & Jung, A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1): 25-31.
- Kozikowska, K., & Sybilski, A. J. (2023). Nebulizacja u pacjentów z chorobami układu oddechowego w okresie infekcyjnym. Alergoprofil, 19(2): 8-12.
- Tran, B. H., Dao, V. A., Bilstein, A., Unfried, K., Shah-Hosseini, K., & Mösges, R. (2019). Ectoine-containing inhalation solution versus saline inhalation solution in the treatment of acute bronchitis and acute respiratory infections: a prospective, controlled, observational study. BioMed research international, 2019.
- Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.