Co pyli w maju 2023? Zobacz, co teraz pyli i powoduje alergię!

Jedni marzą o pięknej pogodzie i rozkwicie wiosny, a inni o większej ilości deszczu, który „poskromi” nieco unoszące się wokół pyłki roślin. To właśnie one wywołują nieznośne objawy alergii u bardzo wielu osób. Co pyli w maju 2023? Zmienna wiosenna pogoda sprawiła, że sezon alergiczny w tym roku nie był zbyt dokuczliwy w marcu czy kwietniu, za to maj… nie będzie już tak łaskawy.

Kalendarz alergika 2023 jest nieubłagany. W maju zaczyna się intensywne pylenie traw. To będzie szczyt sezonu alergicznego, który potrwa kilka miesięcy. Ten miesiąc to też szczyt pylenia pyłków dębu i końcówka sezonu na brzozę, jesion, buk. Oprócz roślin alergię powodować mogą także obecne w trawie czy zbożu zarodniki grzybów (AlternariaCladosporium).

Zdrowe Rozwiązania
na alergię:

Pyłki dębu w maju 2023. Kiedy pyli dąb?

Pierwsze pyłki dębu w sezonie alergicznym 2023 zaczęły krążyć w powietrzu już w połowie kwietnia – to sytuacja zgodna z kalendarzem pylenia, który przewiduje, że „najgorsze” jeszcze przed nami. Sezon na pyłki dębu trwa do połowy lub nawet końca maja. Dąb nie uczula tak mocno jak np. brzoza, ale wiele osób cierpi na alergie krzyżowe z pyłkami wspomnianej brzozy, ale też: grabu, buka, olszy i leszczyny.

Pylenie brzozy: maj

Czy brzoza pyli w maju? Szczyt sezonu alergicznego brzozy przypada na kwiecień, ale i w maju w powietrzu unoszą się jej pyłki – choć mniej liczne to niezmiennie bardzo silnie uczulają. Niewielkie stężenie pyłków brzozy może się utrzymywać nawet do czerwca! To jeden z najsilniejszych alergenów wziewnych w Polsce.

Pylenie traw: maj

Różne gatunki traw zaczynają pylić już w kwietniu, ale szczyt intensywności zaczyna się w maju i utrzymuje przez kilka miesięcy. To bardzo trudny czas dla alergików. Rośliny z rodziny Poaceae mają silnie uczulający pyłek, a na kontakt z nim jesteśmy narażeni dosłownie wszędzie. Pylą zarówno trawy na polach i trawnikach, ale też te uprawne na polach (np. żyto). W naszych warunkach klimatycznych uczulać może ponad 150 gatunków traw! Kontakt z ich pyłkami to najczęstsza przyczyna pyłkowicy.

AlternariaCladosporium? Alergia na zarodniki grzybów

Zarodniki grzybów AlternariaCladosporium zaczynają unosić się w powietrzu już w kwietniu i sezon na nie potrwa nawet dłużej niż na trawy, bo aż do października/listopada. Zarodniki grzybów obecne w trawie czy zbożu uczulają bardzo silnie, a nieznośne objawy nasilają się zwłaszcza wtedy, gdy trwa sezon na koszenie traw czy żniwa (zarodniki są wzbijane w powietrze).

co pyli w maju

Kalendarz pylenia 2023: Co pyli w czerwcu?

Majowe alergie są bardzo trudne dla wielu osób – alergie krzyżowe na obecne jeszcze gdzieniegdzie w powietrzu pyłki brzozy, do tego inne alergenne drzewa, początek sezonu pylenia traw i zarodników grzybów… A co pyli w czerwcu? Sezon na pyłki drzew będzie wówczas już za nami, ale wciąż pylić będą trawy i zboża oraz obecne w nich zarodniki grzybów. W czerwcu zaczyna też kwitnąć i pylić komosa (i cała rodzina komosowatych).

Aktualne pylenie. Pogoda dla alergików

Pogoda ma ogromne znacznie dla alergików – gdy jest sucho i słonecznie, to objawy alergii mogą się nasilać. Momentem „oddechu” mogą być za to deszczowe dni, gdy pyłki nie są tak licznie przenoszone i obecne w powietrzu. Okres pylenia roślin nie zawsze idealnie pokrywa się z kalendarzem pylenia – ten powstaje na bazie danych o pyleniu z poprzednich lat. Wiele zależy też od warunków biogeograficznych – w tym m.in. od regionu, w jakim przebywamy. Jak wygląda taka mapa pylenia? W Polsce sezony pyłkowe najwcześniej rozpoczynają się na południowym zachodzie kraju i „przesuwają się” na północny wschód.


Naturalna pomoc w alergicznym zapaleniu spojówek.Źródła: