Czym właściwie są szampony w kostce?

Szampony w kostce swoim działaniem nie różnią się wiele od tradycyjnych szamponów w płynie – substancje myjące często są takie same i tak samo działają na skórę głowy. Różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami produktów jest ich forma – szampon w kostce, jak sama nazwa wskazuje, przyjmuje kształt podobny do mydła w kostce – zazwyczaj kwadratowy, a także bardzo mocno pieni się po zmoczeniu w wodzie. Po spienieniu dość dobrze rozprowadza się na włosach i skórze głowy, więc daje nam wrażenie jakbyśmy używali zupełnie tradycyjnego szamponu do włosów.

Szampony w kostce, choć wydaje się, że objętościowo są mniejsze od tych w tradycyjnych buteleczkach – są bardzo wydajne. Jedna sztuka odpowiada przynajmniej jednej butelce szamponu.

Ze względu na swoją formę szampon w kostce jest idealną opcją dla osób, którym zależy na środowisku, dla tych, które chcą żyć zgodnie z zasadami zero waste i produkować jak najmniej szkodliwych dla środowiska śmieci.

Jak stosować?

Wiele nowych użytkowniczek szamponów w kostce z pewnością zastanawia się w jaki sposób używać tego produktu? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy, chyba najprostszy – kostkę pocieramy mokrymi dłońmi jak mydło – wtedy spieni się i powstałą pianą myjemy skórę głowy. Kolejnym ze sposobów jest zmoczenie włosów i pocieranie ich kostką – w kontakcie z wodą ponownie wytworzy się piana, którą następnie rozprowadzamy po powierzchni skóry głowy. Istnieje jeszcze jedna metoda, choć chyba najbardziej czasochłonna – odkrajamy bądź odcinamy fragment kostki i rozmaczamy go w kubeczku ciepłej wody – takim roztworem myjemy głowę. Po zastosowaniu produktu spłukujemy włosy wodą tak jak w przypadku tradycyjnych szamponów – i tyle!

Do jakiego typu włosów nadaje się szampon w kostce?

Szampony dobieramy do potrzeb skóry głowy. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych szamponów w płynie, są różne rodzaje szamponów w kostce, których formuła opiera się na różnych składnikach – każdy może dobrać odpowiedni szampon dla swoich potrzeb. W ofercie znajdziemy także oczywiście delikatne szampony, które nadadzą się do codziennego mycia skóry głowy.

Dlaczego szampony w kostce są eko?

Szampony w kostce nie są pakowane w plastikowe buteleczki, tylko w tekturowe pudełeczka – używając ich nie produkujemy więc zbędnego plastiku, który rozkłada się wiele lat. Tektura rozkłada się o wiele szybciej i jest bezpieczniejsza dla środowiska niż plastik.

Troska o środowisko to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków – producenci szamponów w kostce postawili więc na próbę zmiany nawyków konsumentów – przyzwyczaiwszy się do stosowania szamponów w kostce długofalowo oszczędzamy wodę, chronimy środowisko i wpływamy pozytywnie na przyszłość naszej planety.

Łazienkowe zero waste

Wygoda w podróży.

Szampony w kostce są bardzo poręczne i idealnie sprawdzają się w podróży – ponieważ nie mają formy płynnej, nie obowiązują nas ograniczenia przy zabieraniu takich produktów na pokład samolotu. Szampon w kostce może także służyć nam na wakacjach za mydło czy żel pod prysznic – idealnie sprawdzi się w każdych warunkach.

Jak przechowujemy szampon w kostce aby posłużył nam jak najdłużej?

Ponieważ przy każdym kontakcie z wodą szampon pieni się i zużywa, należy przechowywać go z dala od wody. Najlepiej w pojemniku na mydło w kostce (tak zwanym ociekaczu) bądź w tekturowym opakowaniu, w którym szampon kupiliśmy.

Dostępność.

Szampony w kostce są stale dostępne w popularnych sklepach i drogeriach. W Rossmannie znajdziemy produkty takich marek jak: Isana, Alterra czy LoveBar. Podobnie drogerie Internetowe – na przykład eZebra – mogą pochwalić się całkiem szerokim wyborem szamponów w kostce. Za tego rodzaju produkty nie zapłacimy więcej niż za tradycyjny szampon.

Szampon a mydło do włosów – różnice.

Co ważne, szampony i mydła w kostce do włosów to zupełnie inne produkty – należy zwrócić na to uwagę podczas dobierania odpowiedniego kosmetyku do naszych włosów. Mydła do włosów mają zasadowy odczyn pH – mogą sprawić, że włosy staną się szorstkie i ,,sztywne”. Po zastosowaniu mydła do włosów trzeba przywrócić skórze głowy oraz włosom prawidłowe pH, na przykład stosując płukankę zakwaszającą – octową. Szampony w kostce mają natomiast kwaśne pH – czyli odpowiednie dla skóry głowy i włosów. Po ich zastosowaniu nie trzeba już dodatkowo używać żadnych innych produktów (chyba, że mówimy o odżywce :)).

Czy warto?

– Tak, bo szampon w kostce jest bardzo wydajny i wystarczy nam na co najmniej tak długo, na ile wystarczy butelka szamponu w płynie.

– Tak, bo chronimy środowisko naturalne oszczędzając wodę potrzebną do produkcji kosmetyku oraz nie zanieczyszczamy go kolejnymi opakowaniami z plastiku.

– Tak, bo szampony w kostce są wygodne i praktyczne.

– Tak, bo możemy zabrać go na pokład samolotu i w ten sposób zminimalizować nasz bagaż.

– Tak, bo z pośród wielu rodzajów szamponów w kostce z łatwością wybierzemy ten odpowiedni dla skóry naszej głowy.