Algabion

Dla dorosłych i dzieci od 1. dnia życia. DHA z alg i witamina D – dla mamy i dziecka – wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu oraz niemowląt karmionych piersią, pom...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Test na słuch muzyczny niemowlaka

Warto wiedzieć, że niemowlęta już w drugiej dobie po urodzeniu słyszą dźwięki o wiele silniej niż dorośli. Każdy taki bodziec odbija się w ich uszach niczym echo w jaskini. Dzieje się tak, ponieważ aparat słuchowy musi się unormować. Wcześniej w uchu było pełno płynu owodniowego. Mózg więc zdążył się przystosować do rozpoznawania dźwięków w tym środowisku. Teraz musi się dostosować do zmian. Ale dlaczego o tym piszę?

W tym czasie warto obserwować niemowlę. Warto wiedzieć, czy w ogóle słyszy. Nie ma jednoznacznych testów na słuch niemowlaka, ale dobrze obserwować, czy występuje u malucha tzw. odruch Moro w kontekście nagłego, ostrego, głośnego dźwięku. Gdy taki wystąpi w bliskim otoczeniu, dziecko powinno energiczne rozprostować ramiona i nogi (czasem też wygiąć kręgosłup i głowę do tyłu). Niemowlak może się też rozpłakać. Brak reakcji traktuj, jako mobilizację do wizyty u laryngologa.

Od razu uspokoję: wszelkie niedosłuchy nie przekreślają posiadania i rozwijania talentów muzycznych. Mam wielu kolegów i koleżanek po fachu, którzy są zawodowymi muzykami pomimo takich okoliczności.

Jak sprawdzić słuch muzyczny u dziecka? Czy moje dziecko ma talent muzyczny?

Czym jest słuch absolutny?

Niby wiele się o tym mówi, ale rzadko dokładnie rozwija się ten termin. Już spieszę z wyjaśnieniem! Osoby ze słuchem absolutnym potrafią rozpoznać dźwięk bez żadnego punktu odniesienia – po prostu wiedzą, że to jest taka nuta, a nie inna. Bez względu na to, czy dźwięk wykonywany jest na fortepianie, klarnecie, trąbce, czy… jest syreną policyjną. Co to daje? Osoba ze słuchem absolutnym nie tylko będzie wiedziała, czy ktoś śpiewa czysto, ale także, jak daleko wokalista jest od właściwej nuty. To tak jakby ktoś miał w oku wbudowaną linijkę do dźwięków. Dzięki niej wie dokładnie, ile wynosi „muzyczny 1 cm”.


Immucol 3

Naturalne składniki (w tym m.in. aronia) wspomagające pracę układu odpornościowego.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Słuch absolutny – kto ma ten przywilej?

Zaledwie 5% populacji na całej Ziemi. Jest to niewiele, ale i umiejętność ta jest wyjątkowa. Skąd się bierze? Tu teorii jest kilka. Możemy się urodzić ze słuchem absolutnym. Druga wersja jest taka, że słuch ten się rozwija poprzez regularny i intensywny trening słuchu rozpoczęty między 3. a 6. rokiem życia. Ostatnia teoria traktuje o syntezie obu: mały człowiek rodzi się z odpowiednio rozwiniętą korą słuchową, którą następnie trzeba dodatkowo wyćwiczyć. Jednoznacznej odpowiedzi na to, która z tych trzech tez jest prawdziwa, nauka jeszcze nam nie daje.

Słuch muzyczny – co to jest?

Teraz warto rozszyfrować, czym jest słuch muzyczny. To pojęcie o wiele szersze niż słuch absolutny. Zawiera w sobie nie tylko zdolność do rozpoznawania różnic między dźwiękami (różnic, a nie wartości bezwzględnych), ale także ich głośności i barwy. W pojęciu tym zawiera się także rozpoznawanie liczby dźwięków, które brzmią w danym momencie oraz wzajemnych relacji między nimi. Dużo tego.


Prenasol

Starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Słuch muzyczny a słuch absolutny

Właśnie dlatego słuch absolutny nie przesądza o słuchu muzycznym i talencie muzycznym. Słuch absolutny może bardzo pomóc, gdy dziecko ma się rozwijać w tym kierunku. Nie przesądzi jednak o sukcesie. Na niego składa się o wiele więcej.

Słuch muzyczny rozwija się przez niemal cale muzyczne życie – i to wielotorowo. Wyostrzenie ucha na najmniejsze szmery i szepty, docenianie głośnego dudnienia basów i wspaniałych różnic oraz nieoczywistych powiązań między nimi – piękna przygoda.

Test na słuch absolutny i słuch muzyczny – w jakim wieku?

W celu wykonania testów najbardziej polecam wizytę w Szkole Muzycznej, która ma uprawnienia szkoły publicznej (przy wejściu do niej przywita Cię tabliczka z godłem Polski). W takiej placówce masz pewność kadry – pracują w niej tylko osoby z wyższym wykształceniem muzycznym. Dostajesz więc informacje z „pewnej ręki”.

Wystarczy umówić się z dyrekcją i wykonać test na słuch muzyczny i absolutny. Specjaliści dokładnie określą stan obecny, a często i możliwość jego rozwijania. Dzięki temu zyskasz pełną informację odnośnie do tych dwóch umiejętności. Takie testy najlepiej wykonać między 5. a 7. rokiem życia. Dlaczego? Większość literatury specjalistycznej podaje, że umiejętności słuchowe można rozwijać do 9. roku życia, aby maksymalnie wykorzystać potencjał dziecka. Później nie osiągnie już takich efektów – bez względu na to, jaki jest „bazowy” poziom umiejętności.

Jak sprawdzić słuch muzyczny u dziecka? Czy moje dziecko ma talent muzyczny?

Nauka gry – w jakim wieku?

Właśnie z tego względu najczęściej do szkoły muzycznej przyjmuje się dzieci w wieku 6-7 lat. Jest to moment, który pozwala na dynamiczny rozwój umiejętności słuchowych, a także przystosowanie rosnącego intensywnie ciała do przyjmowania nieco nienaturalnych pozycji przy instrumentach. Nauka gry rozpoczęta w tym wieku idzie najłatwiej i najszybciej, a młody człowiek zostaje już z taką umiejętnością na całe późniejsze życie. Potem w każdym jego momencie może łatwo do niej wrócić i dalej się nią cieszyć.

Czy moje dziecko ma talent muzyczny?

Talent muzyczny to już zupełnie inna para kaloszy. Pojęcie kojarzy się najczęściej z czymś wrodzonym. Jednak zbyt wiele „upadłych” młodocianych muzycznych gwiazd widziałam, by stwierdzić, że tylko one tworzą muzyczny talent. Prawdziwie utalentowana jest ta osoba, która cierpliwie, skutecznie i intensywnie pracuje nad rozwojem tego, co otrzymała na początku. Niejednokrotnie maluchy, których talent muzyczny we wczesnym wieku przedszkolnym określano jako słaby, przez lata pracy rozwijały się do spektakularnych rozmiarów. Zamiast więc zastanawiać się, czy dziecko ma talent muzyczny, najlepiej postawić na działanie i spróbować „zarazić” malucha miłością do muzyki.

Zdrowe Rozwiązania
pełne witamin:
reklama