Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Dlaczego postanowienia nie działają?

Styczeń, Nowy Rok i długa lista zmian, które w tym roku już muszą się ziścić. Tak mógłby wyglądać filmowy kadr, który obrazuje początek roku u wielu osób. Jednak to, że wpiszemy na listę lub do kalendarza postanowienie (np. więcej się ruszać, zadbać o relacje czy przejść na dietę) jeszcze niczego nie zmieni.

Zazwyczaj sformułowane ogólnikowo postanowienie obrazuje nasze pragnienie, jednak nic nie mówi o realnym celu, który chcemy osiągnąć, ani drodze, jaka nas do niego doprowadzi.

Drugim problemem jest liczba zmian, które chcemy od razu wprowadzić w nasze życie – zazwyczaj jest ich zbyt dużo, w zbyt wielu obszarach. Nie doceniamy też dwóch rzeczy: siły przyzwyczajeń oraz liczby obecnych zobowiązań, które mamy, a których często nie bierzemy pod uwagę, wypisując postanowienia noworoczne.

Zmiana wymaga od nas wysiłku, dużej samodyscypliny i systematycznego działania – wtedy wyrabiamy nowe nawyki. Jednak jest to proces, który wymaga czasu. Bez przemyślenia tego, jak dodamy nową aktywność lub jak wprowadzimy zmianę zachowania do naszej codzienności, może nas pochłonąć codzienność i nasze przyzwyczajenia.

Z drugiej strony postanowienia noworoczne to często dodatkowe działania lub takie aktywności jak np. zdrowsze gotowanie czy niejedzenie słodyczy. Takie postanowienia wymagają od nas działania, energii i czasu. Jeśli nie przemyślimy swojej sytuacji i nie wygospodarujemy określonego momentu w tygodniu lub nie zrezygnujemy z innych aktywności lub zadań, może się okazać, że wykonanie postanowienia będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem, które bardzo szybko zarzucimy, ze względu na inne obowiązki i ważne sprawy.

Jak wytrwać w postanowieniach? „Nowy Rok – nowa ja”? Dlaczego to nie działa?

Co warto zrobić, aby postanowienia noworoczne zamienić w realne do osiągnięcia cele?

Realistyczne cele

Chcemy zmienić całe swoje życie na raz, zapominając, że zmiana to proces stopniowy. Dlatego ważne jest, aby cele były realistyczne i dostosowane do naszych aktualnych możliwości. Żeby uwzględniały to, jak pracujemy, jak odpoczywamy, czy mamy dzieci, zwierzęta domowe, jaki styl życia prowadzimy. Dobrze osadzony w naszej rzeczywistości cel jest realny do spełnienia. Warto na początku skupić się na jednym obszarze i dobrze przemyśleć, co chcemy osiągnąć, w jakim czasie oraz po czym poznamy, że ten cel osiągnęliśmy.

Konkretny plan działania

Wiele postanowień upada z powodu braku konkretnego planu działania. Stawiając sobie cele, warto również zastanowić się, jakie konkretne kroki podejmiemy, aby je osiągnąć. Bez klarownego planu łatwo popaść w chaos codziennego życia. Postanowienie schudnięcia może wymagać nie tylko nowej diety, ale także planu zakupów, przygotowania posiłków i ustalenia harmonogramu treningów. Zadaj sobie pytanie: po czym poznasz, że uzyskałaś/eś takie efekty, jakich oczekujesz? Co ma się zmienić w wyniku osiągnięcia danego celu?

Ważne jest też zastanowienie się, ile czasu możesz poświęcić na realizację postanowienia i co zrobisz, jeśli pojawią się nieprzewidziane przeszkody: zmęczenie, gorszy dzień czy dodatkowe obowiązki. Przemyślenie, co może Ci w takich momentach pomóc oraz opracowanie planu na trudniejsze momenty pozwoli z większym prawdopodobieństwem osiągnąć cel.

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Krok po kroku

Zachwyt przed i nad Nowym Rokiem sprawia, że często chcemy wszystko od razu. Jednak zmiany wymagają czasu i cierpliwości. Warto zrozumieć, że każdy krok w kierunku celu jest sukcesem. Podziel postanowienia na mniejsze etapy, co ułatwi monitorowanie postępów. Jeśli patrzymy na cel jako całość – wydaje nam się on trudny i duży. Dodatkowo nie widzimy szybko efektów, więc się zniechęcamy. Jeśli podzielimy cel na małe kroki oraz określimy kolejne etapy, które chcemy zrealizować oraz ustalimy miarę, po jakiej poznamy, że udało nam się osiągnąć zamierzony krok prowadzący do celu, podtrzymamy naszą motywację. A każdy drobny sukces będzie nas napawał dumą i zachęcał do dalszych starań. Bo to właśnie suma małych kroków prowadzi do wielkich zmian.

Denicit
Denicit

DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.

¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane. SUBSTANCJA CZYNNA: Jedna tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny (Cytisinum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletka powlekana. Okrągła, obustronnie wypukła, brązowa tabletka powlekana o średnicy 6,1 mm. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Produkt leczniczy Denicit jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Denicit jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Denicit, 1,5 mg, tabletki powlekane.
reklama

Motywacja i samodyscyplina

Motywacja jest kluczowym elementem trwania przy i w postanowieniach. Jednak motywacja bywa zmienna, dlatego warto od czasu do czasu przypominać sobie, dlaczego zaczęliśmy tę podróż. Stworzenie listy korzyści, jakie przyniesie zmiana, może działać jak dodatkowe wsparcie w chwilach zwątpienia. Gdy energia zaczyna słabnąć, spojrzenie na listę powodów, dla których zaczęliśmy naszą transformację, może przywrócić nam motywację.

Jednak motywacja to dopiero początek, ponieważ najważniejsze jest wytrwanie w postanowieniu, a tu z pomocą przychodzi samodyscyplina. Jeśli osadzimy nasz cel w naszej codzienności, nadamy mu ramy – np. w poniedziałki o 19.00 chodzę na trening/zumbę/warsztaty z pisania i będę tak chodzić przez 3 miesiące – to jest większe prawdopodobieństwo, że spełnię swój cel, niż jeśli napiszę sobie, że „postaram się więcej ćwiczyć” lub „będę ćwiczyć w domu”.

Elastyczność i dostosowanie

Życie to nieustanne zmienne. Dlatego ważne jest, aby być elastycznym i dostosowywać swoje cele do zmieniającej się rzeczywistości. Sztywne trzymanie się planu, który przestał być aktualny, może prowadzić do frustracji. Na trudne momenty warto ustalić plan minimum – co nim może być oraz jak go możemy wykonać. Warto też uwzględnić, że czasem może nam się nie udać zrobić tego, co zamierzyliśmy. W takiej sytuacji warto uznać rzeczywistość i kolejnym razem zrobić np. zaplanowany trening, zjeść zdrowszy posiłek czy odłożyć smartfon 2 godziny przed snem.

Jak wytrwać w postanowieniach? „Nowy Rok – nowa ja”? Dlaczego to nie działa?

Wsparcie społeczne

Dzielenie się postanowieniami z innymi może okazać się kluczowe dla utrzymania motywacji. Wsparcie społeczne może pochodzić od przyjaciół, rodziny czy nawet grupy o podobnych celach. Wspólna podróż sprawia, że łatwiej jest utrzymać się na ścieżce. Dzieląc się z innymi swoimi celami, nie tylko otrzymujemy wsparcie, ale również czujemy się bardziej zobowiązani do ich realizacji. W grupie łatwiej też wrócić do dobrych nawyków i uzyskać wzmocnienie naszych działań.

Podsumowując: utrzymanie postanowień noworocznych wymaga zrozumienia, że zmiana to proces. Realistyczne cele, konkretne plany, kroki podejmowane stopniowo, motywacja, elastyczność i wsparcie społeczne – to kluczowe elementy trwania przy swoich postanowieniach. Niech Nowy Rok nie tylko przyniesie nowe cele, ale także realne szanse na ich osiągnięcie.

Zdrowe Rozwiązania
pełne witamin:
reklama

Źródła:

  • Duhigg C., Siła nawyku, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013.
  • Lally P., van Jaarsveld C., Potts H., Wardle J., How are habits formed: Modelling habit formation in the real world, European Journal of Social Psychology, 16 July 2009.