Proflexin

Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przeciążenia stawów.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Dobre kije do nordic walking, czyli jakie?

Dobre kijki do nordic walkingu umożliwiają maszerowanie z odpowiednią techniką – tak, aby angażować nie tylko nogi i pośladki, ale też górne partie ciała. Kluczowe znaczenie mają takie aspekty jak: wysokość, materiał wykonania, końcówki kijków oraz rodzaj uchwytu na dłoń.

Jakie kije do nordic walking? Wysokość

Najprostszym sposobem na określenie odpowiedniej dla użytkownika wysokości kijków, jest wykorzystanie gotowego wzoru matematycznego: 0,68 x wzrost. Otrzymany wynik to prawidłowa wysokość kijków w centymetrach. Przykładowo osoba o wzroście 170 cm powinna wybrać kijki do nordic walkingu o wysokości około 115 centymetrów. Ta metoda sprawdzi się, jeśli kupujesz sprzęt przez internet.

Będąc w sklepie stacjonarnym, warto po prostu wziąć kije do rąk i sprawdzić, czy kąt zgięcia w stawach łokciowych wynosi 90-100 stopni, przy trzymaniu rękojeści przed sobą.

Kijki do nordic walking: jakie wybrać?

Jakie kijki do nordic walking? Tworzywo

Na rynku najczęściej spotkać można się z aluminiowymi lub karbonowymi kijkami do nordic walkingu. Które tworzywo wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo obie opcje mają swoje plusy i minusy. Produkty aluminiowe cechują się niską ceną i dużą trwałością. Jeśli szukasz rozwiązania budżetowego, to z pewnością właśnie one będą lepszym wyborem, zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą.

Kijki do nordic walkingu z włókna węglowego (karbonowe) są droższe, mniej odporne na uszkodzenia, ale za to lżejsze i bardziej sprężyste, co wpływa na wrażenia podczas marszu.

Tak naprawdę zarówno aluminium, jak i karbon sprawdzi się dobrze, zwłaszcza u początkujących. Dlatego warto wziąć pod uwagę swoje priorytety i dostępny budżet. Nie kupuj natomiast kijków wykonanych z kompozytów tworzyw sztucznych.

Jakie kijki do nordic walking? Końcówki

Końcówki do kijków nordic walking powinny być na tyle ostre, aby można było swobodnie wbić je w podłoże. Najpopularniejsze są te w kształcie nożyków, bo pozwalają na wbicie kijków nawet w twardą, zmrożoną ziemię, co przydaje się podczas treningów w okresie jesienno-zimowym. Oczywiście dotyczy to chodzenia po lasach, drogach polnych i innych miękkich, naturalnych nawierzchniach.

Jeśli zamierzasz maszerować po asfalcie, betonie czy innej twardej nawierzchni, konieczne będą gumowe osłonki, inaczej nazywane bucikami lub stopkami. Przed zakupem sprawdź, czy wybrane kijki mają je w zestawie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kolejny bardzo ważny aspekt przy wyborze kijków do nordic walkingu to rodzaj uchwytu na rękę. Dobre kijki powinny być wyposażone w tzw. pół rękawiczkę zapinaną na rzep, a nie pasek. Tylko taki rodzaj uchwytu pozwoli na maszerowanie z prawidłową techniką.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Częstym dylematem osób rozpoczynających przygodę z nordic walkingiem jest to, czy wybrać kijki regulowane (składane), czy takie bez regulacji, ze stałą wysokością. Tutaj znów decyzja należy do Ciebie.

  • Kijki nordic walking składane są na pewno bardziej praktyczne, bo można dopasować ich wysokość idealnie do wzrostu użytkownika, dzięki czemu skorzysta z nich cała rodzina. Do tego łatwiej się je przechowuje i transportuje. Wadą jest to, że są mniej stabilne i mniej wytrzymałe. Istnieje też ryzyko, że przez wyrobione mechanizmy złożą się nagle w trakcie treningu, co może doprowadzić do upadku czy kontuzji.
  • Kijki nordic walking bez regulacji są trwalsze, pewniejsze i lepiej przekazują energię, jednak trudniej się je przechowuje i transportuje. Wadą jest też to, że może z nich korzystać tylko jedna osoba. Są więc mniej praktyczne.
Zdrowe Rozwiązania
pełne witamin:
reklama

Kijki trekkingowe a kije do nordic walking – różnice

Na pierwszy rzut oka kijki do nordic walkingu prawie niczym nie różnią się od kijków trekkingowych w góry. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, z pewnością zauważymy spore różnice.

Przede wszystkim kijki trekkingowe są znacznie twardsze, cięższe i tym samym bardziej wytrzymałe. W końcu mają służyć jako wsparcie w trudnych, górzystych terenach. Kolejna różnica to pętla na rękę przy rękojeści. W przypadku sprzętu do trekkingu ma ona postać wąskiego paska, który zakłada się na nadgarstek. Kijki do nordic walkingu, jak już wiesz, powinny być wyposażone w rękawiczkę ciasno dopasowaną do dłoni.

Oprócz tego do różnic można zaliczyć też kształt grotów (końcówek), kształt rękojeści oraz rodzaj talerzyków przy końcówkach. Wszystkie te różnice sprawiają, że kijki trekkingowe nie nadają się do uprawiania nordic walkingu. Przy zakupie zwróć na to uwagę!

Kijki do nordic walking: jakie wybrać?

Kijki do nordic walking – jak chodzić?

Chodzenia uczymy się już jako niemowlęta. Mogłoby się wydawać, że aktywność polegająca na maszerowaniu dla każdego powinna być jak bułka z masłem. W rzeczywistości jednak nordic walking to dość wymagający pod względem technicznym sport. Żeby czerpać korzyści z treningu, trzeba dobrze opanować technikę. Niestety wciąż wiele osób popełnia podstawowe błędy, na przykład ciągnie kije za sobą. Taki sposób chodzenia ma niewiele wspólnego z nordic walkingiem, bo nie pozwala zaangażować górnych partii ciała – a o to przede wszystkim tutaj chodzi.

Podstawowe zasady maszerowania z kijkami nordic walking

  • Ręce i nogi pracują naprzemiennie – prawa ręka z lewą nogą i lewa ręka z prawą nogą.
  • Kroki powinny być dynamiczne, dłuższe niż w przypadku zwykłego spacerowania.
  • Kijek należy wbijać w połowie kroku, pod kątem ostrym do podłoża.
  • Ręce powinny pracować głównie w stawie ramiennym.
  • Przy ruchu w przód ręka wychodzi do wysokości pępka, a przy ruchu w tył powinna mijać ciało na wysokości biodra.
  • Kij należy mocno trzymać podczas wbijania. Po wbiciu następuje powolne rozluźnienie, a gdy kij jest już za biodrem, należy go całkowicie puścić. Tak, to nie żart. Właśnie dlatego tak ważny jest uchwyt na dłoń przy rękojeści (luźne paski w kijkach trekkingowych sprawiłyby, że kij wypadłby z ręki).

Pamiętaj, kijki mają Ci pomagać, a nie przeszkadzać. Ich celem jest zwiększenie efektywności i intensywności zwykłego marszu. Dlatego maszerowanie z kijkami nie powinno zbytnio odbiegać techniką od chodzenia bez nich.


Artrozin

Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama


Źródła: