Od zwykłych ludzkich obaw (czy oddawanie krwi mnie nie osłabi?), przez pytania o bezpieczeństwo, aż po dziwne i szkodliwe mity – na temat możliwości zarażenia, „odziedziczenia” cech dawcy albo tego, że krew można wyprodukować w laboratorium. Mity, kłamstwa, stereotypy i niedopowiedzenia na temat krwiodawstwa są niestety dość powszechne. Jak z nimi walczyć? Na Zdrowych Rozwiązaniach rozprawiamy się z mitami na temat oddawania krwi. Zamiast nich mamy dla Ciebie kilka faktów!

MIT 1: Krew można wytworzyć w laboratorium – to bzdura!

Krew można wytworzysz albo namnożyć w laboratorium? To jeden z najpowszechniejszych mitów na temat krwiodawstwa w Polsce. Wierzy w to… połowa Polaków – tak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Miejmy nadzieję, że te dane są już nieaktualne, a liczba osób wierzących „sztuczną krew” – będzie się zmniejszać w ekspresowym tempie. Bo choć postęp medycyny jest ogromny, to nikt nie wymyślił jeszcze sposobu na to, by zastąpić ludzką krew. Jedynym miejscem, w jakim można ją wytworzyć, jest ludzkie ciało.

MIT 2: Oddając krew, można się zarazić – to nieprawda!

Obawa o zarażenie groźną chorobą jest całkowicie naturalna, jednak absolutnie nieuzasadniona. Podobnie jak podczas pobrania krwi w laboratorium diagnostycznym, tak samo w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – jesteśmy całkowicie bezpieczni. Zarażenie podczas pobierania krwi jest niemożliwe. Tak samo jest w mobilnych ambulansach do poboru krwi, w filiach RCKiK czy podczas akcji krwiodawstwa – w każdym z tych miejsc i sytuacji stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.


Solescin

Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zawiera: ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z nasion kasztanowca, bromelainę, wit. C (kwas L-askorbinowy) i rut...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

MIT 3: Krew oddajemy tylko wtedy, gdy pojawia się apel RCKiK – to nieprawda!

Często w mediach pojawiają się apele, by oddawać krew – zwłaszcza w okresie letnim, gdy zapotrzebowanie jest największe. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podają na swoich stronach internetowych stan zapełnienia banków krwi. Nie oznacza to jednak, że krwiodawcy są potrzebni tylko wtedy, gdy krwi brakuje, a dawcy powinni się zgłaszać tylko na apel – to nieprawda. Krew jest potrzeba cały czas – nie tylko w nagłych wypadkach, ale też do ciągłego, systematycznego leczenia najcięższych chorób przewlekłych.

MIT 4: Krew nie ma terminu ważności – to mit!

Zapasy krwi są potrzebne także dlatego, że jej zużycie jest ogromne, a zapasy mają ograniczony termin ważności. Krwi pobranej od dawców nie da się zamrozić ani przechowywać w nieskończoność – możliwości w tym zakresie są bardzo ograniczone. Składniki krwi mają krótki termin ważności: koncentrat krwinek czerwonych może być przechowywany przez 42 dni, a koncentrat krwinek płytkowych tylko przez pięć dni.

Oddawanie krwi

MIT 5: Regularne oddawanie krwi powoduje zmianę wagi dawcy – to nieprawda!

Oddawanie krwi nie powoduje zmiany wagi ciała – ani nie chudniemy, ani nie tyjemy. Nawet w przypadku dawców regularnych i wielokrotnych nie ma takiego ryzyka.

Wśród innych mitów czy stereotypów, które wciąż pokutują w Polsce, jest i taki, że krwiodawstwo uzależnia. To nieprawda. Jeśli ktoś raz odda krew, nie oznacza to wcale, że będzie to musiał robić dalej. Z drugiej strony jednak wiele osób zostaje krwiodawcami na lata. Wynika to jednak z tego, że chcą pomagać i mają wielkie serca, a nie z konieczności czy uzależnienia.

Jakie są inne mity na temat krwiodawstwa? Jednym z nich jest ten, że dawca może oddać dowolną ilość krwi. To nieprawda – standardowo jednorazowo pobierana jest jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml. Inny mit dotyczy dziedziczenia czegokolwiek od dawcy krwi – np. cech charakteru. To oczywiście bzdura. Przetoczone komórki krwi pełnią swoje funkcje w organizmie biorcy maksymalnie kilkadziesiąt dni (często krócej) i nie mają żadnego związku z mechanizmami dziedziczenia.


Źródła: