Mata do praktykowania jogi

W przypadku jogi mata to absolutna podstawa. O ile ćwiczenia z ciężarami i niektóre ćwiczenia fitness bez problemu wykonasz na dywanie czy panelach, o tyle nie sposób przyjąć jogowych pozycji bez odpowiedniej maty. Ma ona ogromny wpływ na jakość praktyki, a także komfort osoby praktykującej. Dla wielu osób ten rodzaj aktywności jest nie tylko formą treningu fizycznego, ale też intensywnym przeżyciem duchowym, podobnym do medytacji. Trudno wyobrazić sobie wartościową sesję jogi, nastawioną na osiągnięcie wewnętrznego spokoju, gdy mata nie pozwala przyjąć danej pozycji lub przesuwa się po podłodze przy gwałtowniejszym ruchu. 


Proflexin

Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przec...


Pierwszą kwestią, na jaką musisz zwrócić uwagę przy wyborze, jest materiał. Rodzaj tworzywa będzie decydował o trwałości maty, możliwych metodach jej czyszczenia, a co najważniejsze – o tym, czy Twoje dłonie i stopy będą się ślizgały. Najlepsze właściwości antypoślizgowe mają maty wykonane z naturalnego kauczuku. Takie tworzywo daje gwarancję, że ręce i nogi nie rozjadą Ci się nawet przy bardzo wymagających pozycjach. Do tego naturalny kauczuk jest przyjemny w dotyku i dobrze chroni stawy, a miłośnicy ekologicznego stylu życia docenią go za to, że jest w pełni biodegradowalny. 

Niestety cena takiej maty jest dość wysoka. Jeśli nie chcesz inwestować w sprzęt sportowy dużych pieniędzy, wybierz matę z PVC. Jest to najpopularniejszy materiał, jeśli chodzi o maty do ćwiczeń. Wprawdzie nie ma tak dobrych właściwości antypoślizgowych jak kauczuk, ale jest niezwykle trwały, tani, a do tego matę z niego wykonaną możesz nawet wyprać w pralce. 

Kolejna istotna kwestia to grubość – każdy rodzaj treningu wymaga czegoś innego. W przypadku jogi optymalna grubość maty to 3-4 milimetry. Cieńsza może nie zapewnić odpowiedniego komfortu i ochrony stawów np. przy asanach, gdy kolana stykają się z podłożem. Natomiast grubsza nie pozwoli na stabilne przyjęcie niektórych pozycji.  

Mata do fitnessu

Do fitnessu, pilatesu czy innych ćwiczeń tego typu doskonale sprawdzi się tzw. mata treningowa, czyli najbardziej uniwersalna mata dostępna na rynku. Jej główne zadania to amortyzowanie wstrząsów oraz ochrona stawów przed stłuczeniem. 

Najważniejsze cechy, jakimi powinna charakteryzować się dobra mata do fitnessu to: 

  • Przyczepność – ze względu na to, że fitness to często bardzo dynamiczne i szybko zmieniające się ćwiczenia, mata do tego rodzaju treningu nie może ślizgać się po podłodze ani też powodować, że ciało będzie ślizgało się po niej. Warto wybrać materiał z bieżnikiem o tzw. jodełkowatej strukturze. 
  • Trwałość –  w trakcie intensywnych treningów mata narażona jest na wgniecenia, przetarcia i inne uszkodzenia. Jeśli nie chcesz kupować nowego sprzętu co dwa tygodnie, zainwestuj w porządną, wytrzymałą matę, zwłaszcza jeżeli trenujesz regularnie. 
  • Łatwość czyszczenia – w ludzkim pocie znajdują się bakterie, do tego mata zbiera kurz i inne zanieczyszczenia z podłogi. Dlatego warto wybrać tworzywo, które łatwo utrzymać w czystości np. wspomniane wcześniej PVC. Materiał nie może być zbyt chropowaty i gąbczasty. 

A co z grubością? Mata do fitnessu powinna być zdecydowanie grubsza niż ta do jogi. Optymalny wymiar to 6-7 milimetrów, ale na rynku znajdziesz też takie o grubości 1,5 centymetra; one też dobrze sprawdzą się do tego typu treningu. 

Mata do ćwiczeń siłowych

Mata do ćwiczeń siłowych to tak naprawdę mata ochronna. Jej głównym zadaniem jest ochrona podłoża przed uszkodzeniami spowodowanymi ciężkim sprzętem do ćwiczeń. Chodzi tutaj zarówno o urządzenia stojące takie jak atlas, jak i wolne ciężary, które na czas przerwy między seriami odkładasz na podłogę. Z tego względu taka mata musi być dość gruba oraz oczywiście wytrzymała. Jeśli masz w domu specjalne miejsce przeznaczone tylko do treningu, warto zaopatrzyć się w tzw. matę PUZZLE. Z małych kawałków możesz ułożyć prostokąt o dowolnych wymiarach; do domowej siłowni sprawdzą się doskonale.  

Do ćwiczeń siłowych w leżeniu czy w klęku śmiało możesz wykorzystać uniwersalną matę treningową, taką jak do fitnessu. 

ćwiczenia na macie

Wybór maty do ćwiczeń – ogólne wskazówki

Oprócz parametrów specyficznych dla mat przeznaczonych do konkretnego typu treningu istotne są też kwestie ogólne takie jak: 

  • Wymiary – mata powinna być nieco dłuższa niż wzrost użytkownika. Jeśli chodzi o szerokość, to im większa, tym lepiej. 
  • Waga – jeśli często będziesz przenosić matę np. na siłownie czy do klubu fitness, wybierz cieńszy materiał, wtedy mata będzie lżejsza. 
  • Sposób przenoszenia – zwróć też uwagę na to, czy możesz ją łatwo zwinąć lub złożyć, a także, czy jest ona wyposażona w paski lub gumki do wiązania.  
  • Własne odczucia – pamiętaj, że optymalna dla większości grubość maty nie musi być optymalna dla Ciebie. Jeśli na cienkiej macie czujesz się niekomfortowo, wybierz tę o kilka milimetrów grubszą.
  • Wygląd – kolor czy wzór wprawdzie nie wpływa na bezpieczeństwo i komfort fizyczny, ale może wpływać na Twoje chęci do treningu. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na trwałość, grubość, przyczepność i łatwość czyszczenia, a następnie kieruj się aspektami wizualnymi. Wybierz matę, która najbardziej Ci się podoba.