Kłopoty z erekcją, brak wzwodu – przyczyny

Z zaburzeniem erekcji mamy do czynienia wówczas, gdy członek w ogóle nie twardnieje lub jest twardy w stopniu, który nie umożliwia odbycia stosunku seksualnego. Mówiąc o tego rodzaju trudnościach, należy jasno zaznaczyć, że mogą one wynikać z trudności w sferze psychicznej bądź mieć podłoże organiczne. Wyróżnia się zaburzenia erekcji pierwotne oraz wtórne. Z tymi drugimi mamy do czynienia, kiedy wzwód nie pojawia się lub jest niewystarczający mimo tego, że wcześniej mężczyzna mógł współżyć.

Problemy z erekcją mogą być wynikiem:

  • chorób, w przebiegu których dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych;
  • dysfunkcji układu nerwowego;
  • zaburzeń hormonalnych.

Fertistim

Składniki preparatu przyczyniają się do regulacji aktywności hormonalnej u mężczyzn. Kompleks biologicznie aktywnych substancji, astaksantyna oraz mio-inozytol chronią kom...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Bardzo często kłopoty ze wzwodem pojawiają się u panów cierpiących na cukrzycę oraz miażdżycę. Co istotne, zdarza się, że to właśnie trudności w sypialni są pierwszym objawem toczących się problemów ze zdrowiem. Jednocześnie skłaniają do kontaktu z lekarzem, przeprowadzenia diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Mówiąc o zaburzeniach wzwodu, nie można zapomnieć, że często stoją za nimi używki. Jeśli jesteś mężczyzną palącym papierosy i niestroniącym od alkoholu, pamiętaj, że Twój penis może w pewnym momencie odmówić współpracy. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie ważniejsze: papieros i codzienny kufel piwa czy udane życie erotyczne.

Zażywanie określonych rodzajów leków – między innymi tych z grupy przeciwdepresyjnych – może odbijać się na funkcjonowaniu w sypialni. Jeśli stosujesz takie farmaceutyki i zauważysz, że erekcja nie pojawia się lub jest zbyt słaba, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Być może podejmie on decyzję o zmianie preparatu, aby odczuwane przez Ciebie skutki uboczne były możliwie jak najmniej dotkliwe.

Problem ze wzwodem po 40, po 50… Wiek ma znaczenie?

Zaburzenia wzwodu zasadniczo nie są związane z wiekiem – mężczyźni, którzy o siebie dbają, zdrowo się odżywiają, uprawiają sport i nie stosują używek, mogą cieszyć się udanym życiem seksualnym naprawdę długo. Niestety, współcześni panowie żyją w dużym stresie, który niwelują często codziennym sięganiem po alkohol i paleniem papierosów. Wielu mężczyzn ma nadwagę, choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i miażdżycę. Odbija się to negatywnie na ich sprawności seksualnej. Co ważne, im panowie starsi, tym często ich stan zdrowia bywa gorszy. To wyjaśnia, dlaczego zaburzenia erekcji częściej występują w pewnych grupach wiekowych.

zaburzenia erekcji

Problemy z potencją i brak ochoty na seks

Problem z erekcją bardzo często przekłada się na brak ochoty na seks. Jeśli mężczyzna zawodzi w sypialni kolejny raz, przestaje cieszyć go perspektywa zbliżenia, do którego przecież i tak nie dochodzi. W efekcie zaczyna unikać intymnych sytuacji, odsuwa się od partnerki, a seks może dla niego w ogóle nie istnieć. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie trudności ze wzwodem, pamiętaj, aby ich nie lekceważyć. Jak najszybciej udaj się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i przedstawi Ci konkretne zalecenia. W zdecydowanej większości przypadków sytuacja naprawdę może wrócić do normy.

Kłopoty z erekcją: jaki lekarz pomoże?

Możesz zacząć od wizyty u swojego lekarza rodzinnego – zleci on podstawowe badania, które pozwolą wykluczyć podłoże organiczne problemu. Do tych wykonywanych w pierwszej kolejności zalicza się między innymi oznaczenie poziomu glukozy i cholesterolu we krwi. Jeśli wyniki nie będą prawidłowe, z dużym prawdopodobieństwem udało się znaleźć przyczynę kłopotów. Jeżeli jednak wszystko będzie w porządku, konieczne będą dalsze badania.

Z zaburzeniami erekcji możesz udać się również do seksuologa. Jeśli zależy Ci na szybkiej wizycie, musisz jednak liczyć się z koniecznością skorzystania z prywatnej porady. Pamiętaj, że seksuolog nie musi być lekarzem – może to być również psycholog, który nie może wypisywać recept. Dlatego, zanim umówisz się na wizytę, zastanów się nad własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Może być też tak, że seksuolog będzie jednocześnie psychoterapeutą pracującym w określonym nurcie. W przypadku zaburzeń erekcji o podłożu psychicznym bardzo dobrze sprawdza się psychoterapia poznawczo-behawioralna.

Obecnie dostępne są preparaty bez recepty, które dobrze sprawdzają się w przypadku zaburzeń erekcji. Sięgając po nie, pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o dawkowanie i częstotliwość zażywania. Nie musisz również obawiać się, że po zażyciu preparatu będą towarzyszyły Ci niekontrolowane erekcje – tego rodzaju środki tak nie działają.

problemy z erekcją

Kłopoty z utrzymaniem erekcji i wzwodem to temat tabu? Nie wstydź się problemu

Wśród mężczyzn panuje przekonanie, że kłopoty z utrzymaniem erekcji to coś wstydliwego – tymczasem pamiętaj, że nie Ty jeden masz taki kłopot. Jednocześnie nie zapominaj, że im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym większe masz szanse na rozwiązanie problemu i powrót do pełnej sprawności seksualnej. Jeżeli będzie Ci łatwiej, zgłoś się do specjalisty, który jest mężczyzną – wielu panów nie chce rozmawiać o funkcjonowaniu swojego penisa z kobietą. Pamiętaj, że masz prawo wyboru płci lekarza, psychologa bądź psychoterapeuty, z którego usług chcesz skorzystać.

Kłopoty z utrzymaniem erekcji to problem wielu mężczyzn – myli się ten, kto sądzi, że dotykają one wyłącznie panów po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce. Bez względu na to, w jakiej grupie wiekowej jesteś, pamiętaj, aby nie lekceważyć trudności z uzyskaniem bądź utrzymaniem erekcji. Odpowiednie postępowanie pozwoli Ci cieszyć się udanym życiem seksualnym.


Proflexin

Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przeciążenia stawów.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama


Źródła:

  • Bancroft John. Seksualność człowieka. Edra Urban&Partner, 2022
  • Lew-Starowicz Zbigniew. Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji. Seksuologia Polska nr 3, 2005.