Revibel

Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jak oszczędzać wodę? 5 pomysłów dla każdego

Oczywiste jest, że oszczędzanie wody to krok w stronę zrównoważonego stylu życia. Niemniej jednak nie zawsze musi wiązać się z drastycznymi zmianami czy trudnymi do przestrzegania restrykcjami. Poniżej znajdziesz inspirujące i łatwe do wdrożenia sugestie, które pozwolą Ci uczynić codzienne działania bardziej przyjaznymi dla naszej planety, jednocześnie dbając o swój portfel.

Zbieraj deszczówkę

Poszukaj zbiornika, który będzie dobrze zbierać wodę deszczową – w zależności od możliwości i miejsca, jakim dysponujesz, może być to beczka, puszka lub nawet plastikowy pojemnik (np. opakowanie po lodach). Następnie ustaw je w ogródku, na balkonie lub zamontuj na parapecie.

Jeśli masz w domu choć kilka roślin doniczkowych, nawet niewielki deszcz wystarczy, by zebraną w ten sposób wodą podlać je wszystkie.

Woda deszczowa oczywiście nie nadaje się do celów spożywczych, ale jest miękka – nie ma w niej związków magnezu i wapnia. Dzięki jej właściwościom, poza podlewaniem roślin (które swoją drogą reagują na nią dużo lepiej, niż na kranówkę), można ją wykorzystać do innych celów. Świetnie nadaje się do prania (jest delikatna dla tkanin) czy mycia samochodu (nie zostawia nieestetycznych smug).

Jak oszczędzać wodę? Praktyczne wskazówki dla każdego. Czy oszczędzanie wody ma sens?

Zapanuj nad swoim prysznicem

O tym, że warto zamienić wannę na prysznic, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak teoria teorią, a rzeczywistość rzeczywistością – być może w Twojej łazience po prostu jest już wanna i nie ma możliwości na zmianę urządzeń sanitarnych (bo np. wynajmujesz mieszkanie lub zwyczajnie nie planujesz remontu). Nawet jeśli należysz do grona szczęśliwców, którzy mają w mieszkaniu i wannę i prysznic, możesz też po prostu lubić od czasu do czasu posiedzieć w ciepłej wodzie. I to też jest w porządku! Jednak następnym razem spróbuj napełnić wannę do połowy, a wodę po kąpieli użyj np. do spłukiwania toalety.

Jeśli natomiast korzystasz z prysznica, nadal możesz wykonać dodatkowe działania, by wody zużywać jeszcze mniej. Spróbuj:

  • skorzystać z minutnika – uśredniając: 10 minut pod prysznicem to około 90-110 l wody. A co gdyby ten czas skrócić o połowę? Znajdź czas, który jest dla Ciebie optymalny, ale spróbuj wypróbować metodę minutnika;
  • zakręcić wodę, gdy myjesz włosy oraz kiedy masujesz ciało żelem czy mydłem – na początku to dziwne uczucie i robi się zdecydowanie zimniej. Po kilku dniach z całą pewnością się przyzwyczaisz i nie zauważysz różnicy, a świadomość zaoszczędzenia ogromnej ilości wody wylewającej się bez sensu każdego dnia, zrekompensuje Ci te małe niedogodności;
  • wykąpać się w nieco chłodniejszej wodzie. To prawdopodobnie najtrudniejszy krok w prysznicowych zmianach, ale chłodna woda to nie tylko oszczędność, ale także orzeźwienie oraz poprawienie krążenia i jędrności skóry;
  • zebrać wodę, która marnuje się podczas regulowania temperatury. Nie wiem, jak to wygląda u Ciebie, ale w wielu mieszkaniach wyregulowanie temperatury pod prysznicem zajmuje około 15 sekund. W tym czasie strumień po prostu płynie wprost do odpływu. Dzięki gromadzeniu wody (np. w misce) zbierzesz jej bardzo dużo (możesz wykorzystać ją później m.in. do mycia naczyń czy podlewania roślin).
Jak oszczędzać wodę? Praktyczne wskazówki dla każdego. Czy oszczędzanie wody ma sens?

Zrezygnuj z jedzenia mięsa…

… a przynajmniej ogranicz jego ilość w swojej diecie. Wiem, że decyzja o przejściu na wegetarianizm czy weganizm to dla wielu osób krok niemożliwy do wykonania. Nie będę namawiać Cię do całkowitej zmiany diety, ale do podjęcia tego wyzwania na choć jeden dzień w tygodniu. Dlaczego? Poza względami etycznymi, produkcja mięsa pochłania ogromne ilości cennych zasobów naturalnych. Przeciętny ślad wodny, który przypada na 1 kilokalorię wołowiny, jest aż dwadzieścia razy większy, niż ślad wodny zbóż czy ziemniaków! Do wyprodukowania jednego burgera (100 g) potrzeba 1650 l wody! Z perspektywy dbania o zasoby słodkiej wody bardziej wydajne jest uzyskiwanie kalorii, białka i tłuszczu z roślin, niż z produktów odzwierzęcych.

Jeśli z jakiegoś powodu możesz lub chcesz ograniczyć jedzenie mięsa tylko w jeden czy dwa dni w tygodniu – to też jest wartościowe! Metoda małych kroków i niewielkie działania podjęte przez tysiące ludzi, są warte znacznie więcej, niż rewolucja wprowadzona do życia z dnia na dzień jedynie przez kilka osób.

Nie myj śmieci przed wyrzuceniem

Czy myjesz plastikowe lub szklane opakowania przed wyrzuceniem ich do kubła w odpowiednim kolorze? Bardzo wiele osób robi to z przyzwyczajenia, ale czy wiesz, że nie musisz myć śmieci? Aby umyć w domu kubeczek po jogurcie potrzeba nawet 1,5 l wody! W sortowni śmieci i tak zostaną nią potraktowane, bez względu na to, czy zrobisz to wcześniej w domu czy nie.


Krem do rąk z ektoiną

Działa nawilżająco i ochronnie. Receptura kremu została opracowana z myślą o bardzo suchej i delikatnej skórze dłoni.

Kosmetyk
reklama

Planuj swoją garderobę z wyprzedzeniem

Planowanie stroju, który założy się kolejnego dnia, to nie tylko oszczędność czasu o poranku, ale też rozwiązanie dla osób chcących żyć w sposób przyjazny środowisku. Pozwoli Ci to zaplanować pranie konkretnych kolorów. Dzięki wcześniejszemu ustaleniu, co założysz danego dnia, unikniesz paniki i robienia prania w niepełnej pralce, kiedy będziesz potrzebować konkretnego elementu garderoby. Na stronach producentów sprzętu AGD można znaleźć bardzo różne liczby – od około 35 do prawie 90 l na jeden cykl! Włączając pralkę z niepełnym bębnem, każdorazowo marnujesz taką ilość wody zupełnie bez sensu.

Jeśli przymierzasz się do zakupu pralki w najbliższym czasie, koniecznie poszukaj takiego z funkcjami prania ekologicznego.

Poza tym możesz spróbować nosić więcej czarnych ubrań. Ciemna odzież brudzi się wolniej niż biała – tym samym musisz ją rzadziej prać, więc zużywasz mniej wody.

Czy oszczędzanie wody ma sens?

Oszczędzanie wody ma sens! Po pierwsze, słodka woda jest cennym zasobem naturalnym, którego ilość jest ograniczona. Oszczędzając ją, przyczyniasz się do ochrony i zachowania tego ważnego surowca nie tylko dla przyszłych pokoleń, ale i dla siebie za kilka czy kilkadziesiąt lat.

Po drugie, oszczędzanie wody ma wpływ na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do jej uzdatniania, pompowania i dostarczania do gospodarstw domowych. Mniejsze zużycie energii oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych i tym samym mniejszy wpływ na zmiany klimatyczne.

Po trzecie, oszczędzanie wody może przynieść Ci korzyści finansowe. Wprowadzenie efektywnych nawyków oszczędzania wody może obniżyć rachunki, co wpłynie pozytywnie na Twój budżet domowy.

Warto podkreślić, że oszczędzanie wody to działanie, które każdy może podjąć na co dzień w takim zakresie, w jakim jest w stanie. Drobne zmiany w nawykach, takie jak krótsze prysznice czy wybór efektywnych urządzeń gospodarstwa domowego, mogą mieć znaczący wpływ na długoterminową ochronę środowiska naturalnego. Powyższe pomysły potraktuj jako wskazówki i szukaj własnych sposobów na walkę z marnotrawstwem wody.

Zdrowe Rozwiązania
pełne witamin:
reklama