Segregacja śmieci – dlaczego to takie istotne?

Poprawna segregacja odpadów pozwala oddzielić to, czego nie da się już ponownie przetworzyć, od pełnowartościowych surowców, nadających się do odzyskania. To szczególnie istotne w dobie nawarstwiających się problemów związanych z degradacją środowiska naturalnego. Segregacja śmieci bezpośrednio wpływa na ograniczenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska. To natomiast wiąże się z mniejszymi kosztami – zarówno dla środowiska, jak i społeczeństwa. Ich lepsze wysegregowanie to możliwość pozyskania lepszych surowców do recyklingu – to natomiast zmniejsza zużycie surowców naturalnych, a w rezultacie przyczynia się do istotnej poprawy warunków do życia dla zwierząt, ludzi i roślin.

Choć temat ten jest obecny w społecznej świadomości już od dawna, wiele osób nadal ma pewne wątpliwości, jak poprawnie się nim zajmować. Oto co musisz wiedzieć o segregacji śmieci.

Co kraj, to obyczaj

Choć przepisy dotyczące Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów weszły w Polsce w życie 1 lipca 2017 roku i obowiązują na terenie całego kraju, wiele osób wciąż nie jest pewnych, który kolor kontenera odpowiada konkretnej kategorii, ani co powinno się w nim znaleźć. System ten określił m.in. powszechnie obowiązującą strukturę oznaczeń pojemników, ich przeznaczenie i ustanowił pięć frakcji odpadów, do których przyporządkowano po jednym określonym kolorze. Są to:

  • niebieski (papier),
  • zielony (szkło),
  • żółty (metale i tworzywa sztuczne),
  • brązowy (odpady BIO),
  • czarny (odpady zmieszane).

Warto wiedzieć natomiast, że zasady tego systemu obowiązują jedynie na terenie Polski i w innych krajach określone kolory mogą mieć zupełnie przeciwne przeznaczenie. Wyjeżdżając za granicę, warto zapoznać się z regułami segregacji odpadów obowiązującymi w miejscu wyjazdu.


Krem do rąk z ektoiną

Działa nawilżająco i ochronnie. Receptura kremu została opracowana z myślą o bardzo suchej i delikatnej skórze dłoni.

Kosmetyk
reklama

Co, gdzie, kiedy?

O ile zapamiętanie przeznaczenia pięciu kolorów nie nastręcza wielkich trudności, o tyle zakwalifikowanie konkretnych odpadów do poszczególnych kategorii, rodzi wiele pytań. Gdzie należy wyrzucić zużytą ładowarkę? Dokąd powinny trafić baterie? Co wrzucić do niebieskiego pojemnika, co do żółtego, a co nie powinno trafić do żadnego z nich?

Segregacja śmieci. Też popełniasz te błędy? Zobacz, jak segregować śmieci

Kolor niebieski – papier

Do niebieskiego pojemnika wyrzucaj: opakowania z papieru, kartonu, tektury, gazety, katalogi, ulotki, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, papier do pakowania. Nie umieszczaj w nim natomiast: ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego, zatłuszczonego lub silnie zabrudzonego. Kartonów po mleku, napojach, papierowych opakowań po nawozach i materiałach budowlanych, pieluch, produktów higieny osobistej, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i zużytych naczyń jednorazowych.

Kolor żółty – tworzywa sztuczne

W żółtym pojemniku umieść: plastikowe butelki po napojach (koniecznie odkręcone i zgniecione), kapsle, nakrętki, zakrętki do słoików, opakowania wielomateriałowe (kartony po mleku, soku), plastikowe opakowania po żywności, opakowania po środkach czystości i kosmetykach, plastikowe torby, reklamówki, puszki po konserwach, folię aluminiową oraz puszki po napojach. Nie wrzucaj tam natomiast: butelek i pojemników z zawartością, opakowań po lekach, plastikowych zabawek, artykułów medycznych, części samochodowych, pojemników po farbach, lakierach, olejach silnikowych, zużytych baterii i akumulatorów ani sprzętu elektronicznego i AGD.

Kolor zielony – szkło

Do tego pojemnika śmiało wrzucaj: butelki i słoiki po napojach i żywności (także po alkoholu i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach. Nie wyrzucaj do niego z kolei: doniczek, ceramiki, porcelany ani kryształów. Nie umieszczaj tam też szkła okularowego i żaroodpornego, zniczy zawierających resztki wosku, żarówek i świetlówek, reflektorów, luster, szyb okiennych i zbrojonych, monitorów i lamp telewizyjnych, termometrów i strzykawek.

Kolor brązowy – odpady bio

To kontener, który budzi prawdopodobnie najwięcej wątpliwości. Należy w nim umieszczać odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, skoszoną trawę, gałęzie i liście, kwiaty, trociny i korę drzew. Absolutnie nie należy natomiast wrzucać tam kości i odchodów zwierząt, oleju jadalnego, leków, popiołu z węgla kamiennego, impregnowanego drewna, płyt wiórowych i pilśniowych, ziemi i kamieni.

Zdrowe Rozwiązania
na alergię:
reklama

Odpady zmieszane

Do tego kosza powinno trafić wszystko, co nie może zostać poddane recyklingowi, a tym samym nie znalazło się w jednym z pozostałych czterech koszy. Wyjątkiem są natomiast odpady niebezpieczne (baterie i akumulatory), przeterminowane leki, żarówki, odpady po środkach żrących czy zużyty sprzęt RTV i AGD. Te przedmioty należy oddawać w wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach oraz w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Segregacja śmieci. Też popełniasz te błędy? Zobacz, jak segregować śmieci

W jaki sposób segregować śmieci w domu?

O tyle, o ile zapamiętanie kilku kolorów koszy dedykowanych konkretnym rodzajom odpadów nie wydaje się być trudne, o tyle zorganizowanie w domu miejsca na wstępną segregację śmieci może stanowić niemałe wyzwanie. Pod zlewem, gdzie większość Polaków trzyma kosze na śmieci, często nie mieszczą się więcej niż dwa pojemniki, do których można wyrzucać odpady. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie właśnie dwóch – jednego na odpady zmieszane, drugiego na to, co pasuje do kategorii „bio”. Warto wyznaczyć dodatkowe miejsce w domu do segregacji śmieci, w którym składowany będzie papier, szkło oraz tworzywa sztuczne – tak przechowywane odpady nie powinny istotnie utrudniać utrzymania porządku w domu.

Pamiętaj, że opakowań plastikowych i szklanych nie musisz myć przed wyrzuceniem.


Revibel

Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama