Revibel

Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Kobiecy orgazm. Jak go zdefiniować i opisać?

Orgazm wieńczy aktywność seksualną, można odczuwać go zarówno w następstwie klasycznego stosunku połączonego z penetracją pochwy przez partnera, na skutek użycia różnych zabawek erotycznych, jak i podczas masturbacji. Konsekwencją orgazmu jest poczucie zaspokojenia, odprężenie, relaks. Warto dodać, że różne kobiety przeżywają orgazm w różny sposób. O ile reakcje fizjologiczne są takie same, to strona emocjonalna może wyglądać nieco inaczej u różnych pań. Nie wszystkie kobiety doświadczają orgazmu – z prowadzonych badań i statystyk wynika, że nawet dziesięć procent kobiet nigdy nie przeżyło szczytowania. Nie musi to jednak oznaczać nieudanego życia seksualnego.

Jak wygląda i ile trwa kobiecy orgazm?

Orgazm zawsze związany jest z intensywnym pobudzeniem układu współczulnego, który stanowi część układu nerwowego. To właśnie dlatego w jego trakcie dochodzi do silnego pobudzenia, co objawia się między innymi przez:

  • przyspieszone bicie serca;
  • wzrost ciśnienia tętniczego;
  • rozszerzenie źrenic.

Tym, co kobiety odczuwają w trakcie szczytowania, są również skurcze mięśni w pochwie. Wiele pań relacjonuje także uczucie ciepła rozchodzące się po ciele.


Fertistim dla kobiet

Saszetki z inozytolem. Wsparcie przy insulinooporności i PCOS. Fertistim wspomaga funkcje płodnościowe i regulację aktywności hormonalnej. Jedyny taki preparat łączący astaksa...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Wskazuje się na cztery fazy reakcji seksualnych. Są to:

  • podniecenie seksualne;
  • plateau;
  • orgazm;
  • odprężenie.

Pierwsza faza to początkowy moment, kiedy pojawia się gotowość do reakcji seksualnej. W fazie drugiej serce zaczyna bić szybciej, wzrasta również ciśnienie. Faza trzecia to moment szczytowy, po którym następuje relaks, a narządy płciowe wracają do stanu sprzed podniecenia.

Kobiecy orgazm. Jak wygląda i ile trwa?

Ile trwa stosunek, a ile orgazm?

Z pewnością zastanawiasz się, ile może trwać orgazm. Zacznijmy od średniej długości stosunku seksualnego – prowadzone badania wskazują, że wynosi ona około piętnastu minut. Jeśli chodzi o czas trwania orgazmu, to średnio jest to niecałe trzydzieści sekund. Oczywiście u różnych pań może to wyglądać inaczej – są takie kobiety, w przypadku których moment szczytowania przekracza sto sekund.

Kobiecy orgazm niejedno ma imię. Rodzaje orgazmów

Mówiąc o kobiecym orgazmie, należy jasno zaznaczyć, że panie mogą osiągać go na skutek stymulacji różnych rejonów ciała. Najwięcej mówi się oczywiście o orgazmie pochwowym, który jest konsekwencją jej penetracji. Nie przejmuj się, jeśli go nie odczuwasz – tak naprawdę ten orgazm nie jest znany wielu paniom. Zdecydowanie więcej kobiet odczuwa orgazm łechtaczkowy, do którego osiągnięcia – jak sama nazwa wskazuje – niezbędna jest stymulacja łechtaczki. Wskazać można również na orgazm sutkowy, który kobiety osiągają na skutek stymulacji piersi. Z kolei pobudzanie okolic odbytu może prowadzić do wystąpienia orgazmu analnego. Uwaga, pamiętaj, że nie ma lepszego i gorszego orgazmu.


Ectifem Globulki

Nawilżające globulki z ektoiną i kwasem hialuronowym. Redukują objawy suchości pochwy, zmniejszają podrażnienia błony śluzowej pochwy, łagodzą świąd i pieczenie oraz wspomagaj...

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectifem globulki. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych oraz regeneracji błony śluzowej pochwy. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Orgazm pochwowy

Tak, jak wspomniałam, jest to rodzaj orgazmu, który pojawia się w efekcie stymulacji pochwy. Bardzo długo pokutowało przekonanie, że jest to ten orgazm, który powinna osiągać każda kobieta, a jeśli go nie ma, to znaczy, że coś jest z nią nie tak. Pamiętaj, że satysfakcję seksualną możesz osiągać na różne sposoby – nie musi to być efekt penetracji pochwy. Poznaj własne ciało i znajdź swoją drogę do satysfakcji seksualnej.

Orgazm łechtaczkowy

Ten rodzaj orgazmu osiąga zdecydowanie najwięcej kobiet. Łechtaczka jest najbardziej wrażliwą częścią kobiecego ciała i to właśnie jej stymulacja najszybciej prowadzi do satysfakcji seksualnej. Panowie powinni jednak pamiętać, aby z łechtaczką obchodzić się stosunkowo delikatnie – zbyt mocne pieszczoty dla wielu kobiet nie są przyjemne.

Orgazm sutkowy

Penetracja pochwy i stymulacja łechtaczki to nie jedyne sposoby na osiągnięcie orgazmu przez kobiety. Niektóre szczytują w efekcie pieszczot piersi. Aby osiągnąć ten rodzaj orgazmu, potrzeba często sporo czasu i cierpliwości. Bardzo ważne jest, aby kobieta pokazała partnerowi, jakie pieszczoty piersi sprawiają jej największą przyjemność.

Brak orgazmu u kobiety – kiedy może niepokoić?

Mówiąc o orgazmie, należy podkreślić, że u niektórych pań mogą występować jego zaburzenia. Jeśli zauważysz u siebie całkowity brak orgazmu, zastanów się nad wizytą u seksuologa. Możesz udać się również do psychoterapeuty specjalizującego się w trudnościach natury seksualnej. Tak samo jak wówczas, kiedy orgazm osiągasz wyłącznie podczas zabaw solo, a nie pojawia się on w sytuacji intymnej z partnerem.

Pamiętaj, że trudności z osiągnięciem orgazmu lub jego brak mogą wynikać z różnych przyczyn – ich odkrycie pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań, którym celem będzie poprawa satysfakcji z życia seksualnego.

Wiesz już, jak wygląda orgazm, a także kiedy można go osiągnąć. Mam nadzieję, że zapamiętasz, że nie ma orgazmów lepszych i gorszych – nie ma znaczenia, czy osiągasz orgazm pochwowy, czy łechtaczkowy. Ważne, aby czerpać satysfakcję z życia seksualnego i cieszyć się z bliskości z partnerem.

Zdrowe Rozwiązania
na infekcje intymne:
reklama

Źródła:

  1. Gałecki P. i in. (2012). Orgazm człowieka z perspektywy fizjologicznej – part I. Pol. Merk. Lek.
  2. Depko A. (2005). Pytania do seksuologa. Hachette Livre Polska.