Leki refundowane: co to znaczy?

Leki refundowane to grupa preparatów na receptę, których koszt częściowo pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Ich pełną listę zawsze znajdziesz w aktualnym wykazie na stronie Ministerstwa Zdrowia. Oprócz samych leków zniżkami objęte są także inne produkty, np. opatrunki specjalistyczne, paski do pomiaru glukozy we krwi czy mleka modyfikowane dla dzieci.

Leki refundowane – najważniejsze zasady

Refundacja przysługuje pacjentom ubezpieczonym. Ponadto o jej przyznaniu decyduje lekarz. Nie ma możliwości zmiany lub dopisania w aptece odpłatności za leki.

Schorzenie musi być objęte refundacją. Każdy produkt leczniczy ma określone wskazania, w których wykazuje skuteczne działanie. Możesz je znaleźć w ulotce. Niektóre leki są refundowane w całym zakresie wskazań. Inne mają przyznane zniżki tylko w konkretnych schorzeniach. To oznacza, że możesz otrzymać preparat na 100%, mimo że jest na liście leków refundowanych.

Nie wszystkie leki na receptę są refundowane. Wiele preparatów jest dostępnych wyłącznie na 100%. Co więcej, nawet ten sam lek w opakowaniach różnej wielkości może różnić się odpłatnością. Na przykład pewien preparat na nadciśnienie występuje w opakowaniach po 30 i 60 tabletek. To większe jest refundowane, a mniejsze można kupić jedynie na 100%.

Lista leków refundowanych

Ministerstwo Zdrowia co 2 miesiące publikuje nową listę leków refundowanych. Może dodać lub usunąć z niej preparaty, a także zmienić ich ceny. Czasem te modyfikacje są czysto kosmetyczne, a innym razem olbrzymie.

Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli stosujesz leki pełnopłatne, to któregoś dnia mogą się pojawić na liście. Dzięki temu zapłacisz za nie mniej. Niestety, działa to także w drugą stronę. Możesz mieć pecha i leki refundowane, które stosujesz, stracą swoje zniżki.

Obecne przepisy pozwalają lekarzom wystawiać recepty ważne cały rok. Są one realizowane zawsze zgodnie z bieżącą listą leków refundowanych. Czyli teoretycznie, jeśli przychodzisz do apteki co kilka miesięcy, za każdym razem możesz zapłacić inną kwotę za te same leki – mimo że wykupujesz ciągle jedną i tę samą receptę.


Diarof

Wspomaga odbudowę mikroflory jelitowej np. po infekcjach, po antybiotykoterapii, podczas podróży do...


Ile zapłacisz za leki? Ceny leków refundowanych

Każdy lek refundowany ma przypisaną określoną zniżkę. Na recepcie koło nazwy preparatu widnieje odpowiednie oznaczenie:

  • B – bezpłatnie do wysokości limitu finansowania,
  • R – ryczałt, który obecnie wynosi 3,20 zł,
  • 30% lub 50% – obliczane z limitu finansowania.

Czym jest limit finansowania? To kwota ustalona przez Ministerstwo Zdrowia indywidualnie dla każdego preparatu. To od niego oblicza się odpłatność za leki. Zazwyczaj limit jest niższy niż cena leku w aptece.

leki refundowane

Jak w takim razie oblicza się ceny leków refundowanych?

Załóżmy, że lekarz przepisał Ci lek, który na 100% kosztuje 20 zł. Ale jego limit finansowania wynosi 15 zł, czyli jest 5 zł różnicy pomiędzy nim a ceną. Tej różnicy nie obejmuje refundacja. Zapłacisz ją zawsze, niezależnie od tego, jaka przysługuje odpłatność za ten lek.

Zobacz, ile kosztowałby Twój przykładowy lek przy różnych zniżkach:

  • – NFZ pokrywa cały limit, czyli 15 zł. Ty zapłacisz to, czego limit nie obejmuje, czyli 5 zł.
  • – odpłatność ryczałtowa za leki oznacza, że płacisz ryczałt – 3,20 zł oraz różnicę pomiędzy limitem a ceną – 5 zł. Czyli razem 8,20 zł.
  • 30% – liczone oczywiście od limitu. 30% z 15 zł wynosi 4,50 zł. Dodaj do tego 5 zł i wychodzi 9,50 zł.
  • 50% – podobnie jak wyżej: 50% z 15 zł wynosi 7,50 zł, czyli po dodaniu 5 zł wychodzi 12,50 zł.

Ważne zasady refundacji. Kiedy zapłacimy 100% ceny?

Leki refundowane muszą być przepisane w ściśle sprecyzowany sposób. Spójrz na kilka sytuacji, w których możesz nie otrzymać zniżki.

Błędnie wypisana recepta

Czasami na receptach zdarzają się błędy, które mogą pozbawić Cię niższej odpłatności za leki. Na przykład lekarz może przez pomyłkę przepisać opakowanie, które nie podlega refundacji. Może też przypadkiem zaznaczyć odpłatność 100%. W takiej sytuacji farmaceuta nie ma możliwości wydania leku ze zniżką.

Lekarz rodzinny nie ma zaświadczenia od specjalisty

Leczenie chorób przewlekłych ustala specjalista. To on decyduje, czy pacjent kwalifikuje się do refundacji. Żeby lekarz rodzinny mógł wypisać receptę zniżkową, musi dostać specjalne zaświadczenie. Specjalista opisuje w nim, jakie leki i z jakimi zniżkami przysługują pacjentowi.

Lekarz nie ma umowy z NFZ

Lekarze przyjmujący prywatnie mogą wypisać recepty zniżkowe, ale tylko wtedy, kiedy mają podpisaną umowę z NFZ. Jej brak wyklucza możliwość przepisania leków refundowanych. Dlatego może się okazać, że na wizycie prywatnej nie otrzymasz recepty ze zniżką.


Iribos

Wspomaga mikroflorę jelitową. Zmniejsza objawy towarzyszące IBS.


Leki refundowane dla seniora. Projekt Leki 75+

Od 2016 roku działa w Polsce program, w ramach którego osoby po 75 roku życia mogą otrzymać leki za darmo. Nie dotyczy to wszystkich preparatów – tutaj również obowiązuje specjalna lista. Jest ona dość obszerna i obejmuje głównie leki stosowane w chorobach przewlekłych, np. nadciśnieniu, cukrzycy czy astmie. Co jakiś czas jest ona uaktualniana, podobnie jak lista leków refundowanych.

Leki refundowane dla seniora może przepisać każdy lekarz, zarówno rodzinny jak i specjalista.

Żeby pacjent otrzymał leki za darmo, lekarz musi umieścić na recepcie dodatkowe uprawnienie „S”. Obejmuje ono wszystkie przepisane preparaty, które widnieją na liście leków refundowanych dla seniora. Co ważne, jeśli lekarz przy konkretnej pozycji określi odpłatność 100%, to jest ona ważniejsza niż uprawnienie „S”. Czyli pacjent za ten preparat zapłaci pełną kwotę.

Jak widzisz, leki refundowane to skomplikowany temat, ale warto się w niego zagłębić. Niektóre preparaty mają naprawdę spore zniżki, więc szkoda przepłacać. Pamiętaj tylko, że lekarz nie zawsze może wypisać Ci recepty ze zniżką. Warto jednak dopytać, czy przysługuje Ci refundacja, lub co możesz zrobić, żeby ją otrzymać.


Źródło: