Zaparzasz ulubioną kawę, chwytasz coś na ząb, bierzesz kalendarz, kolorowe zakreślacze, siadasz przed komputerem i w pełnej gotowości zabierasz się do pracy. Mija godzina, a Ty łapiesz się na tym, że kawa już wypita, przekąska zniknęła i tylko praca jeszcze nie ruszona, bo pochłonęło Cię nie odhaczanie zaplanowanych na checkliście obowiązków, a przeglądanie mediów społecznościowych, czytanie o najnowszych perypetiach gwiazd z pierwszych stron gazet czy sprawdzanie wyprzedaży w Twoim ulubionym sklepie z ubraniami.
Problemy ze skupieniem uwagi i odkładanie obowiązków na później to zmora wielu z nas. Na szczęście istnieje wiele sposobów mających za zadanie pomóc nam pracować skuteczniej. Jedną z nich jest technika pomodoro. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega i co jeszcze możesz zrobić, by stać się władcą swojego czasu.
Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...
Problemy z koncentracją. Znasz to?
Problemy ze skupieniem uwagi na wykonywanych zadaniach to najczęściej zmora tych, którzy pracują lub uczą się przed komputerem, lub mają zwyczaj trzymania smartfona zawsze pod ręką. To nie przypadek! Firmy stojące za najpopularniejszymi mediami społecznościowymi i aplikacjami internetowymi zatrudniają całe rzesze najbardziej wybitnych psychologów i marketerów, którzy nieustannie monitorują zachowania konsumentów i projektują treści tak, by na jak najdłużej zatrzymać naszą uwagę. Co gorsza, spędzanie długich godzin na bezwiednym przeglądaniu internetu skutkuje często bólem głowy, uczuciem zmęczenia i przebodźcowania, przez co jeszcze trudniej jest nam zabrać się do pracy. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, pomocne może okazać się zastosowanie techniki pomodoro.
Technika pomodoro. Co to takiego?
Technika pomodoro to popularna metoda zarządzania czasem, którą w latach 80. ubiegłego wieku opracował Francesco Cirillo. Jej nazwa pochodzi od kuchennego minutnika w kształcie pomidora. Cirillo zauważył, że jego działania są najbardziej efektywne, gdy pracuje w blokach trwających dokładnie 25 minut, a po każdym z nich robi sobie kilkuminutową przerwę. Według Włocha kluczem do sukcesu miało być dokładne zaplanowanie zadań, a następnie skupienie się wyłącznie na ich realizacji.
Jak stosować technikę pomodoro?
Zasady metody pomodoro są bardzo proste:
- Przygotuj listę zadań, które musisz wykonać i wybierz to, którym zajmiesz się na samym początku.
- Ustaw minutnik tak, by alarm włączył się po dokładnie 25 minutach. Możesz, tak, jak Cirillo, skorzystać z najprostszego zegara kuchennego, zwykłego budzika lub jednej z wielu dostępnych aplikacji mobilnych.
- Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy. Wyłącz telewizor, telefon schowaj głęboko do szuflady, wyloguj się z mediów społecznościowych. Najbliższe 25 minut poświęcisz wyłącznie na pracę nad wyznaczonym zadaniem.
- Gdy zadzwoni budzik, zrób sobie 5-minutową przerwę. Wstań od biurka, napij się wody, przejdź się po mieszkaniu, zadzwoń do przyjaciela lub zrób kilka skłonów. W tym czasie możesz także coś przekąsić. Najważniejsze, by skupić się na czymś innym niż praca!
- Następnie znów możesz zasiąść do pracy i przez 25 minut kontynuować rozpoczęte wcześniej zadanie lub wyznaczyć sobie kolejne.
- Pamiętaj, że po czterech takich blokach poświęconych na pracę, należy zrobić sobie dłuższą przerwę. Dobrze, by trwała ona co najmniej 30 minut, a jeśli w tym czasie uda Ci się, choć na chwilę, wyjść na zewnątrz i zaczerpnąć świeżego powietrza – jeszcze lepiej!
O czym musisz pamiętać, stosując technikę pomodoro?
W metodzie pomodoro wykorzystywane przez nas narzędzia mają drugorzędne znaczenie. To, czy stosowanie tej techniki przełoży się na naszą produktywność i pozwoli nam pracować skuteczniej, zależy przede wszystkim od… naszej silnej woli. Umiejętność pozostawania obojętnym na rozpraszające nas bodźce, które mogą pojawić się w czasie trwania pomodoro okazuje się najważniejszym czynnikiem. Jeśli zatem chcesz zacząć stosować technikę pomodoro, musisz twardo postanowić, że w ciągu 25-minutowego bloku pracy nie skusi Cię przeczytanie SMS-a, odebranie telefonu, zabawa z kotem, który właśnie usadowił się na Twoich kolanach czy wdanie się w rozmowę o pogodzie z domownikami bądź współpracownikami. Nauka asertywności to niewątpliwie dodatkowy plus wykorzystywania techniki pomodoro.
To może Ci pomóc!
Jeśli czujesz, że metoda pomodoro może okazać się pomocna w organizacji Twojego czasu, ale masz wrażenie, że nie dasz rady utrzymać koncentracji przez 25 minut, spróbuj zacząć od krótszych bloków. Nawet w 15 minut jesteś w stanie zrobić dużo, jeśli skupisz się tylko na tym!
Jeżeli Twoim problemem są rozpraszacze, rozwiązaniem może okazać się:
- praca w trybie offline,
- włączenie trybu „nie przeszkadzać” na wszystkich urządzeniach elektronicznych,
- organizacja przestrzeni tak, by na biurku, przy którym pracujesz, znajdował się tylko komputer, notes z wypisaną listą zadań oraz ołówek,
- wyłączenie powiadomień w smartfonie,
- zainstalowanie aplikacji uniemożliwiających dostęp do wybranych przez nas stron, które są zwykle największymi pożeraczami czasu.
Wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz zapewnia prawidłowe nawilżenie oka.