Przygotowania do wakacji. Co oprócz apteczki na wyjazd?
Planujesz wakacje z wyprzedzeniem? Świetnie! Masz okazję, żeby się do nich dobrze przygotować. Na początku poczytaj o potencjalnych zagrożeniach zdrowotnych w miejscu, do którego się wybierasz.
Jeśli planujesz podróż do bardziej egzotycznych zakątków świata, skonsultuj się z lekarzem. Wybierz się do niego co najmniej 2 miesiące przed wakacjami. Możesz potrzebować np. dodatkowych szczepień ochronnych, które trzeba zrobić jeszcze przed wyjazdem. Lekarz doradzi Ci też, jakie leki na wakacje warto zabrać w Twoim przypadku. Sprawdź informacje dotyczące danego kraju na stronie rządowej: Informacje dla podróżujących. Znajdziesz tam np. aktualne przepisy dotyczące przewozu leków, wymaganych zaświadczeń czy szczepień ochronnych.
Wyrób sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej w każdym kraju Unii Europejskiej przysługuje Ci bezpłatne leczenie w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Jadąc w dalsze rejony, rozważ wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego i NNW.
Przygotuj listę przydatnych telefonów i adresów. Weź kontakt do zaufanego lekarza, a jeśli jedziesz z biurem podróży, zapisz telefon do rezydenta. Znajdź też i zapisz adresy najbliższej przychodni, apteki i szpitala.
Wspomaga odbudowę mikroflory jelitowej np. po infekcjach, po antybiotykoterapii, podczas podróży do innych stref klimatycznych.
Wakacyjna apteczka. Jakie leki warto zabrać na wyjazd?
Apteczka na wyjazd powinna być dostosowana do Ciebie, a także do miejsca, w które się udajesz. Inaczej spakujesz ją, jeśli wyjeżdżasz w gronie dorosłych, a inaczej będzie wyglądała apteczka podróżna dla dziecka. Przypomnij sobie, jakie problemy pojawiały się na poprzednich wyjazdach i jakie preparaty najczęściej Ci się przydawały. To również pomoże odpowiednio dobrać zawartość.
Pamiętaj, żeby zabrać na wakacje leki stosowane regularnie! To absolutna podstawa. W co jeszcze warto wyposażyć apteczkę na wakacje?
- Środek antyseptyczny – najlepiej uniwersalny i łatwy w użyciu, np. spray ze srebrem czy oktenidyną,
- Opatrunki – możesz zabrać plastry do cięcia, gotowe zestawy w różnych rozmiarach lub jałowe opatrunki na rany.
- Leki przeciwbólowe – np. z ibuprofenem lub paracetamolem. Pamiętaj, żeby nie łączyć ich z alkoholem.
- Krem z filtrem – niezbędny! Dostosuj jego siłę do swojej karnacji – im jaśniejsza, tym potrzebny będzie wyższy SPF.
- Środki na oparzenia słoneczne – dobrze sprawdza się żel aloesowy czy panthenol w piance.
- Sól fizjologiczna – przyda się w różnych sytuacjach. Możesz nią przepłukać oko czy uszy po basenie, przemyć ranę lub zrobić inhalacje.
Powyższe preparaty to podstawa, która powinna znaleźć się w każdej apteczce podręcznej. Z pozostałych propozycji wybierz te, które przydadzą się Tobie i Twoim bliskim.
0,9% roztwór soli fizjologicznej o szerokim zastosowaniu.
Co spakować do apteczki na wakacje?
- Leki na alergię – masz do wyboru tabletki, krople do oczu i nosa. Możesz też zabrać żel łagodzący świąd z dimetyndenem na alergie skórne.
- Probiotyki – jeśli zmieniasz klimat i kuchnię, warto zadbać o bakterie jelitowe.
- Coś na zatrucie pokarmowe – np. krople żołądkowe, mięta, węgiel aktywowany.
- Leki na biegunkę – np. loperamid, diosmektyt, nifuroksazyd.
- Elektrolity – nawodnienie podczas upałów jest bardzo ważne, przydadzą się także w razie biegunki i wymiotów.
- Leki na zaparcia – czasem reakcja na zmiany w diecie jest odwrotna niż zwykle. Jeśli masz skłonność do zaparć, zabierz tabletki np. na bazie senesu lub saszetki z makrogolem.
Preparat stosowany w zaparciach i trudnościach z wypróżnianiem.
- Środki na komary i kleszcze – zadbaj o nie, jeśli wybierasz się w tereny wilgotne i leśne. Dodatkowo zabierz też coś do wyciągania kleszczy, np. lasso czy widełki.
- Leki na objawy przeziębienia – nawet na wakacjach możesz się przeziębić. Spakuj coś do ssania na ból gardła, np. z chlorheksydyną czy porostem islandzkim, oraz spray do nosa na katar.
- Plastry na pęcherze – szczególnie jeśli masz zamiar dużo chodzić. Możesz przykleić je prewencyjnie w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się pęcherze, np. na piętach.
- Coś na stłuczenia – żel przeciwbólowy na skórę lub tzw. kwaśna woda na obrzęki.
- Dodatkowo – pęseta, igła, nożyczki, termometr.
Pastylki wspomagające leczenie stanów zapalnych gardła spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe.
Apteczka na wakacje z dzieckiem
Wyjazd z dzieckiem nie musi oznaczać osobnych apteczek podróżnych. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i miejsce w bagażu, wybierz preparaty, które mogą stosować wszyscy. Wiele leków dla dzieci pomoże także dorosłym, wystarczy odpowiednio zwiększyć dawkę. Jeśli masz trudności ze skompletowaniem apteczki na wakacje w taki sposób, poproś o pomoc farmaceutę.
Do apteczki na wyjazd z dzieckiem warto też spakować odciągacz do kataru oraz nebulizator, jeśli przewidujesz konieczność inhalacji.
Leki na podróż – jak walczyć z chorobą lokomocyjną?
Wyjazd na wakacje często oznacza kilka godzin w samochodzie. Choroba lokomocyjna może je bardzo uprzykrzyć, dlatego zabierz ze sobą odpowiednie preparaty.
Dla najmłodszych masz do wyboru środki na bazie imbiru – krople i syropy od 3 roku życia, a także tabletki do ssania lub połknięcia (od 6 r. ż.). Imbir działa przeciwwymiotnie i łagodzi dolegliwości związane z podróżą.
Inną opcją jest dimenhydrinat, który podaje się przed wyjazdem w celu zapobiegania chorobie lokomocyjnej. Można go stosować od 6. roku życia, ale uwaga – często powoduje senność.
Przygotuj przemyślaną apteczkę na wyjazd za granicę, zwłaszcza jeśli jedziesz do krajów tropikalnych lub o niskim poziomie higieny. W przypadku miejsc dobrze rozwiniętych turystycznie, z dostępem do opieki zdrowotnej i aptek, stres jest mniejszy. Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa – leki powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 25॰C. Dlatego chroń swoją podręczną apteczkę od przegrzania.