Jak przetrwać rodzinne wakacje? Kluczowe zasady spokoju psychicznego

Przede wszystkim warto jeszcze przed urlopem zastanowić się nad wzajemnymi oczekiwaniami. Pomyśl więc, jak każdy z członków Twojej rodziny lubi spędzać czas i tak zaplanuj wyjazd, aby każdy znalazł na nim coś dla siebie. Uwielbiasz góry, ale Twój partner zdecydowanie lepiej czuje się nad morzem? Pamiętaj, że są destynacje, w przypadku których można połączyć jedno z drugim – doskonałym przykładem jest ciesząca się popularnością wśród Polaków Chorwacja.

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Twoje nastoletnie dzieci nie mają ochoty na wyjazd z rodzicami? Nie zmuszaj ich do tego. W zamian zapytaj, jak wyobrażają sobie wakacje – może odpowiedni będzie dla nich wyjazd na obóz czy kolonie. Nie zapominaj, że nastolatki muszą przejść proces separacji od opiekunów – jest on niezbędny do rozwoju zdrowej osobowości.

Planujesz wyjazd z małymi dziećmi? Postaw na hotel z odpowiednią infrastrukturą i animacjami dla najmłodszych – to znacznie ułatwi wypoczynek Wam jako rodzicom. Nie zapominaj również o tym, aby jeszcze przed wyjazdem ustalić z partnerem zasady, jakich będziecie przestrzegać podczas opieki nad pociechami. Pamiętaj, że odpocząć macie oboje, dlatego tak ważne jest, aby w tej kwestii zachować w miarę sprawiedliwy podział – to jeden ze sposobów na uniknięcie konfliktów już po przyjeździe do miejsca docelowego.

To tu rodzą się konflikty i kryzysy psychiczne – punkty krytyczne

Bardzo często punkty sporne dotyczą sposobu spędzania czasu na wyjeździe – warto uzgodnić to, będąc jeszcze w domu. Pamiętaj, że nie ma nic złego w tym, że kilka godzin w ciągu dnia spędzicie oddzielnie – jeśli Twój partner uwielbia pływać i chce zabrać dzieci na basen, nie musisz iść z nimi, jeśli nie masz na to ochoty. Możesz w tym czasie poczytać ulubioną książkę. Nie rezygnujcie jednak zupełnie ze wspólnego spędzania czasu – to ma być przecież Wasz urlop, a nie każdego z osobna.

W przypadku wakacji z dzieci ogromne znaczenie ma konsekwencja rodziców – tym, co często prowadzi do problemów, jest odmienne zdanie mamy i taty. To nie tylko podważa autorytet, ale również utrudnia sprawowanie opieki nad dziećmi, a dodatkowo generuje nerwy i napięcie. Jeśli chcecie mieć udany urlop, pamiętaj więc, że konsekwencja nie znika, kiedy przekraczacie próg domu i udajecie się na wakacje.

Jak przetrwać rodzinne wakacje? Konflikty na urlopie. Psycholog podpowiada

Jak przetrwać rodzinne wakacje z dziećmi i nie zwariować?

Pamiętaj, że urlop z dziećmi zaczyna się już na etapie podróży do miejsca docelowego, dlatego tak ważne jest, aby się do niej odpowiednio przygotować. Nie zapominaj, że pociechy mogą naprawdę się nudzić w czasie jazdy samochodem, pociągiem czy lotu samolotem. Spakuj więc do torby coś, czym będą mogły się zająć. Zeszyt i kredki, ulubiona niewielka zabawka, książeczka – te kilka przedmiotów potrafi zdziałać cuda.

Jeśli Twoje dziecko śpi z pluszakiem, nie zapomnij zabrać go na urlop – brak przytulanki może skutkować problemami z zaśnięciem, co niewątpliwie odbije się na kondycji Twojej i partnera.

W przypadku starszych dzieci ważne jest ustalenie limitu wydatków – pamiętaj, że nadmorskie promenady i górskie deptaki pełne będą straganów, które będą kusić dzieciaki balonami, słodyczami, zabawkami. Wyjaśnij synowi lub córce, że nie możecie pozwolić sobie na wszystko. Uwaga: konsekwencja to klucz do sukcesu. Jeśli raz ulegniesz, licz się z tym, że Twoje dziecko będzie chciało coraz więcej.

Obecnie coraz więcej dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe. Jeśli tak jest w przypadku Twojego malucha, uwzględnij to jeszcze na etapie wyboru hotelu. Dowiedz się, czy dostępne będą posiłki wpisujące się w potrzeby żywieniowe Twojego dziecka.


Diarof

Wspomaga odbudowę mikroflory jelitowej np. po infekcjach, po antybiotykoterapii, podczas podróży do innych stref klimatycznych.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jak przetrwać wakacje z partnerem/partnerką i się nie pozabijać?

Przede wszystkim pamiętaj, że wakacje to czas relaksu i odpoczynku. Zastanówcie się wspólnie jeszcze przed wyjazdem, co w trakcie urlopu możecie robić wspólnie. Ustalcie również, czy potrzebujecie przestrzeni dla siebie – nie zapominajcie jednak, że wakacje, kiedy każde z Was spędza czas samo ze sobą, to nie jest wspólny wyjazd. Jeśli jedno lubi aktywnie spędzać czas, a drugie preferuje wylegiwanie się na plaży, pomyślcie nad spróbowaniem nowego rodzaju aktywności – być może odkryjecie coś, co stanie się Waszą wspólną pasją.

Jak przetrwać rodzinne wakacje? Konflikty na urlopie. Psycholog podpowiada

Celebrujcie chwile – budźcie się niespiesznie, znajdźcie czas na spokojnie śniadanie, zjedźcie romantyczną kolację.

Pamiętaj, że udane wakacje wcale nie muszą być drogie. Nie musicie wydawać kilkuset złotych czy euro, aby pobyć ze sobą – wystarczy udać się do dobrego sklepu, kupić butelkę wina, oliwki i bagietkę, a następnie po prostu pójść na plażę.

Jak odpocząć na urlopie? Oto najważniejsze zasady

Jeśli chcesz naprawdę odpocząć na urlopie, pamiętaj:

  • urlop to czas, kiedy nie pracujesz – zostaw służbowego laptopa w domu, staraj się nie odbierać też służbowych telefonów;
  • rób to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność;
  • ciesz się z drobiazgów – spacer po plaży o zachodzie słońca naprawdę poprawia humor.

I przede wszystkim pamiętaj, że udany urlop nie musi być idealny. Pozwól sobie na niedociągnięcia, nie zapominaj, że nie musisz zobaczyć wszystkiego. Poznawaj nowe miejsce wszystkimi zmysłami.


Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama


Źródła:

  • I.Sikorska, J. Sajdera, M. Paluch-Chrzabąszcz. Dzielne dzieci!: wspieranie odporności psychicznej w wieku przedszkolnym. Kraków, 2017.
  • I.Heszen. Psychologia stresu: korzystne i niekorzystne skutki stresu życiowego. Warszawa, 2013.