Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...
Opóźnienie w spłacie kredytu hipotecznego
Konsekwencji, z jakimi należy liczyć się w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego, w pierwszej kolejności należy poszukiwać w:
- treści naszej umowy o kredyt, która – zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym – powinna określać skutki niedotrzymania warunków umowy, ze szczególnym uwzględnieniem informacji o stopie oprocentowania zadłużenia przeterminowanego, warunkach jej zmiany oraz ewentualnych opłatach z tytułu zaległości w spłacie kredytu,
- wewnętrznych regulacjach/procedurach konkretnego banku – ponieważ w każdym banku – z zastrzeżeniem zasad wynikających z przepisów prawa – może to wyglądać nieco inaczej.
Generalnie jednak – z zastrzeżeniem powyższych zasad, wynikających z umowy kredytu i wewnętrznych procedur konkretnego banku – w przypadku opóźnienia w spłacie raty kredytu hipotecznego, należy spodziewać się:
- W przypadku 1-dniowego opóźnienia w spłacie raty – otrzymania powiadomienia z banku o upływie terminu płatności raty.
- W przypadku opóźnienia wynoszącego od kilku do kilkunastu dni – rozpoczęcia przez bank prowadzenia swojej wewnętrznej procedury windykacyjnej lub skierowania sprawy do zewnętrznej firmy windykacyjnej, a przy tym:
- rozpoczęcia naliczania odsetek karnych za każdy dzień opóźnienia w spłacie kredytu (które są niezależne od odsetek stanowiących standardowe oprocentowanie kredytu) – w wysokości wynikającej z umowy kredytowej, nie wyższych jednak niż maksymalne odsetki ustawowe (aktualnie: 22,5% w stosunku rocznym). Jeżeli natomiast wysokość odsetek karnych z tytułu opóźnienia w ogóle nie została określona w umowie kredytu – naliczane będą odsetki w wysokości ustawowej, tj. aktualnie 11,25% w stosunku rocznym.
Jeżeli zatem bank zacząłby naliczać nam odsetki karne wyższe od maksymalnych odsetek ustawowych, powinniśmy na piśmie odwołać się od takiego działania, powołując się na naruszenie limitu odsetek karnych, - otrzymania od banku/zewnętrznej firmy windykacyjnej monitów upominawczych lub wezwań do zapłaty, za które bank może obciążyć nas opłatami w wysokości wynikającej z tabeli opłat i prowizji, jednak nie wyższymi niż rzeczywisty koszt poniesiony w związku z ich wysyłką przez instytucję. Termin na spłatę zobowiązania wynikający z wezwania do zapłaty powinien być nie krótszy niż 14 dni roboczych. W terminie tym mamy również prawo wystąpić do banku z wnioskiem o tzw. restrukturyzację zadłużenia (o czym powinniśmy zostać poinformowani w wezwaniu).
- rozpoczęcia naliczania odsetek karnych za każdy dzień opóźnienia w spłacie kredytu (które są niezależne od odsetek stanowiących standardowe oprocentowanie kredytu) – w wysokości wynikającej z umowy kredytowej, nie wyższych jednak niż maksymalne odsetki ustawowe (aktualnie: 22,5% w stosunku rocznym). Jeżeli natomiast wysokość odsetek karnych z tytułu opóźnienia w ogóle nie została określona w umowie kredytu – naliczane będą odsetki w wysokości ustawowej, tj. aktualnie 11,25% w stosunku rocznym.
- W przypadku opóźnienia wynoszącego powyżej 30 dni – otrzymania wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem dotyczącym wypowiedzenia umowy kredytu (z którym wiąże się obowiązek spłaty całego kredytu w przeciągu 30 dni, a w przypadku zagrożenia upadłością kredytobiorcy – 7 dni, o ile z umowy kredytu nie wynikają dłuższe terminy) i skierowania sprawy do sądu.
- W przypadku opóźnienia wynoszącego 60-90 dni – może dojść do wypowiedzenia przez bank umowy kredytu i skierowania sprawy do sądu (zazwyczaj wyrok obliguje dłużnika do uregulowania zobowiązania oraz dodatkowych kosztów), a następnie egzekucji komorniczej.
Jeżeli doszłoby do egzekucji komorniczej – w przypadku kredytu hipotecznego w pierwszej kolejności będzie ona oczywiście prowadzona z nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie kredytu, a w dalszej (w razie potrzeby) – z innych składników majątku dłużnika.
Niezależnie od powyższych działań banku lub (w jego imieniu) zewnętrznej firmy windykacyjnej, mających na celu dochodzenie zaległej należności w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego należy również spodziewać się odnotowania tego faktu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), co z kolei, w przyszłości (zwłaszcza w przypadku regularnego przekraczania terminów płatności rat i zaległości powyżej 30 dni), może skutkować pogorszeniem zdolności kredytowej.
Opóźnienie w spłacie kredytu gotówkowego
W przypadku opóźnienia w spłacie kredytu gotówkowego należy spodziewać się analogicznych konsekwencji jak w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego, z tym zastrzeżeniem, że na wypadek ewentualnej egzekucji komorniczej bank nie będzie mógł dochodzić swoich roszczeń z zabezpieczenia, jakim jest hipoteka na nieruchomości.
Wiedząc, jakie konsekwencje grożą nam w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu, warto również mieć świadomość, co można zrobić, jeżeli do tego opóźnienia rzeczywiście dojdzie. Po więcej informacji na ten temat zapraszam do drugiego artykułu z tego cyklu: Opóźnienie w spłacie kredytu: co robić? Wakacje kredytowe, restrukturyzacja zadłużenia i nie tylko.
DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.
¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23.03.2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 2245)
- Ustawa z dnia 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (tj. Dz.U. z 2023, poz. 1610)
- Ustawa z dnia 29.08.1997 r. – Prawo bankowe (tj. Dz.U. z 2022 r., poz. 2324)
- Ustawa z dnia 12.05.2011 r. o kredycie konsumenckim (tj. Dz.U. z 2023, poz. 1028).