DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.
¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013
Rzucenie palenia: objawy i efekty
Organizm człowieka traktuje nikotynę znajdującą się w papierosach jak neurostymulant, pobudzający wydzielanie przekaźników nerwowych, które silnie stymulują układ nagrody. To dlatego po odstawieniu papierosów organizm dotkliwie odczuwa jej brak. Z jakimi objawami należy się liczyć? Przede wszystkim będzie to:
- niepokój i nerwowość;
- zwiększona ochota na papierosa;
- problemy z koncentracją;
- kłopoty ze snem.
Badania potwierdzają1, że szczyt syndromu odstawienia pojawia się po pierwszym tygodniu, natomiast większość objawów ustępuje po okresie od 2 do 4 tygodni.
Pierwsze efekty rzucenia palenia pojawiają się niemal natychmiast i stopniowo przyrastają2. Po 20 minutach obniża się tętno i ciśnienie krwi. W ciągu 12 godzin zaczyna spadać poziom dwutlenku węgla we krwi. Już po 24 godzinach spada ryzyko zawału serca. Po dwóch dniach poprawie ulega smak i zapach, a aromaty stają się intensywniejsze. Z biegiem czasu pozytywnych efektów jest coraz więcej. Po upływie 5 lat ryzyko udaru u osoby, która rzuciła palenie, jest takie samo jak u pacjenta, który nigdy nie wziął papierosa do ust.
Rzucenie palenia – objawy dzień po dniu
Rzucając palenie, warto prowadzić dziennik motywacyjny, w którym dzień po dniu będą zapisywane zmiany w samopoczuciu, ale też hasła motywacyjne, które wesprą w walce o zdrowie. O czym warto pamiętać dzień po dniu, kiedy rzucasz palenie?
Rzucenie palenia – 1. dzień
Pierwszy dzień przynosi już poprawę krążenia oraz wzrost poziomu tlenu we krwi. Osoby, które zrezygnowały z palenia, deklarują wzrost pewności siebie i zadowolenia wynikającego z początku abstynencji. Wśród innych korzyści można wymienić stopniowe zanikanie zapachu nikotyny z ubrań oraz wymierną oszczędność finansową. Każda paczka papierosów mniej to przynajmniej kilkanaście złotych w portfelu więcej.
Rzucenie palenia – 2. dzień
Nadmiar dwutlenku węgla zniknął z organizmu. U byłych palaczy może wystąpić mokry kaszel. To znak, że układ oddechowy stopniowo oczyszcza się z zalegającego w nim śluzu. Pojawia się poczucie kontroli nad nałogiem.
Rzucenie palenia – 3. dzień
Smaki i zapachy stają się coraz wyraźniejsze. Sporo osób odczuwa przypływ energii. Oskrzela, w których wcześniej występował stan zapalny utrudniający oddychanie, w większym stopniu przepuszczają powietrze i umożliwiają swobodne oddychanie.
Rzucenie palenia – 4. dzień
Pod koniec pierwszego tygodnia stopniowo może poprawiać się czucie w dłoniach. To efekt lepszego dotlenienia włosowatych naczyń krwionośnych. Części dystalne kończyn – dłonie i stopy – stają się coraz cieplejsze. Wracające do normy krążenie przyczynia się do dalszego obniżania ciśnienia krwi, pulsu, a także wyższego wysycenia krwi tlenem (saturacji). Bądź cierpliwy! Te zmiany mogą zachodzić nawet kilkanaście tygodni.
Rzucenie palenia – 5. dzień
Po pierwszych kilku dniach bez papierosa byli palacze deklarują znaczący wzrost pewności siebie i wiary w to, że poradzą sobie z nałogiem. Stopniowo zaczyna poprawiać się kondycja fizyczna, ale jest to proces, który będzie trwał jeszcze długo. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie bez papierosa poprzez znajdowanie różnego rodzaju czynności zastępczych, jak np. aktywność fizyczna czy lektura książek.
Jak rzucić palenie?
Obecne pacjentom, którzy chcą rozstać się z nałogiem, proponuje się kilka metod walki z uzależnieniem od nikotyny. Wiele osób decyduje się na NTZ, czyli nikotynową terapię zastępczą w formie plastrów, tabletek lub gum do żucia. Są to jednak sposoby dosyć kosztowne (cena kompletnej terapii to kilkaset złotych), a także długotrwałe, trwające od 3 do nawet 9 miesięcy. Znacznie lepszym rozwiązaniem niż NTZ mogą być preparaty bazujące na cytyzynie pozyskiwanej głównie ze złotokapu zwyczajnego3. W przypadku preparatów, które bazują na cytyzynie, całkowity czas trwania terapii to zaledwie 25 dni, natomiast koszt wynosi około 30-70 zł.
Zasada działania cytyzyny polega na zapobieganiu łączenia się nikotyny z odpowiednimi receptorami. Jednocześnie substancja powoduje wzrost poziomu dopaminy, co hamuje pojawienie się zespołu odstawiennego, związanego w dużej mierze z gwałtownym obniżeniem się poziomu tego neuroprzekaźnika. Co ciekawe, badania potwierdzają, że osoby stosujące terapię cytyzyną znacznie rzadziej wracają do nałogu niż pacjenci bazujący na NTZ. Dzięki cytyzynie rzucenie palenia może być prostsze niż kiedykolwiek wcześniej!
DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.
¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013
Źródła:
- Hughes JR. Effects of abstinence from tobacco: valid symptoms and time course. Nicotine Tob Res. 2007;9(3):315-327. doi:10.1080/14622200701188919;
- What Happens to Your Body When You Quit Smoking https://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-effects-of-quitting-smoking;
- P. Kołodziejczyk, K. Baranowska-Kempisty, P. Bernat, P. Tutka; Cytyzyna w terapii zaprzestana palenia tytoniu; Medycyna Rodzinna 2/2020.