- Rzucenie palenia może prowadzić do rozdrażnienia i niepokoju, co jest wynikiem odstawienia nikotyny (głodu nikotynowego).
- Osoby rzucające palenie mogą doświadczać początkowo problemów ze snem, takich jak bezsenność czy przerywany sen.
- Objawy odstawienia nikotyny mogą obejmować drażliwość, napięcie, lęk oraz trudności w koncentracji.
- Regularna aktywność fizyczna, techniki relaksacyjne oraz zdrowa dieta mogą pomóc w redukcji objawów odstawienia nikotyny i poprawie jakości snu.
- Leki z cytyzyną zmniejszają objawy głodu nikotynowego po zaprzestaniu palenia, ułatwiając zerwanie z nałogiem. Zobacz, jak działają >>>
DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.
¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013
Palenie a sen, niepokój, nerwy
Badania naukowe potwierdzają, że osoby regularnie palące papierosy cierpią na problemy ze snem znacznie częściej niż te, które nie sięgają po nikotynę na co dzień1. Najprawdopodobniej ma to związek z uzależnieniem układu nerwowego od nikotyny, którą nasz organizm traktuje podobnie jak kofeinę – popularny stymulant.
Jak papierosy wpływają na sen?
Wśród zaburzeń snu u palaczy wymienić można:
- zaburzenia oddechu podczas snu;
- bezdech senny;
- bezsenność;
- pogorszoną jakość snu, rozumianą jako krótszy całkowity okres snu, dłuższy czas oczekiwania na zaśnięcie, senność w ciągu dnia oraz płytki wypoczynek skutkujący częstszymi wybudzeniami.
Choć związek między paleniem papierosów a jakością snu nie został do końca wyjaśniony, niektóre z opublikowanych badań wskazują na znaczący wpływ liczby papierosów wypalanych w ciągu dnia, poziomu głodu nikotynowego czy okresowych nawrotów na trudności z powrotem do rutyny spania, charakterystycznej dla osób niepalących2.
Rzucenie palenia a problemy ze snem
W jednym z badań przeprowadzonych w 2015 r.3 zweryfikowano, w jaki sposób rzucenie palenia wpływa na jakość snu po upływie 3 miesięcy od rzucenia nałogu. Okazało się, że u osób, które wznowiły palenie papierosów, stwierdzono znacznie wyższy poziom uzależnienia (według testu uzależnienia od nikotyny Fagerstroma). Niezależnie od tego potwierdzono u nich dłuższe oczekiwanie na fazę REM ikrótszy czas jej trwania, a także częstsze występowanie pozostałych problemów ze snem, występujących typowo u palaczy.
Jaki wniosek płynie z przywołanych badań? Osoby palące papierosy śpią wyraźnie gorzej, a zaburzenia te utrzymują się nawet kilka miesięcy po zaprzestaniu palenia. Obawa przed objawami odstawiennymi jest też jednym z czynników, które powodują, że wiele osób po prostu nie czuje się na siłach, aby zrezygnować z nałogu.
Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...
Rzucenie palenia: niepokój
Zaburzenia snu nie są jedynym problemem, jaki towarzyszy byłym palaczom podczas rzucania papierosów. Równie częstym utrudnieniem są napady nieuzasadnionej irytacji, niepokoju lub gniewu. Wynikają one z faktu, że podczas palenia nikotyna zaspokaja układ nagrody w mózgu. Jej nagły niedobór powoduje, że układ nerwowy domaga się substancji, która działa na niego kojąco. Oczywiście uczucie to jest złudne i mija po okresie od 2 do 4 tygodni4. Aby przyspieszyć powrót do normalnego życia, warto rozważyć angażowanie się w czynności, które pozwalają się wyciszyć, jak np.:
- aktywność fizyczna;
- ograniczenie spożycia kofeiny;
- wdrożenie medytacji lub ćwiczeń oddechowych.
Rozwiązaniem raczej nie będzie nikotynowa terapia zastępcza. Choć pozornie pomaga ona złagodzić objawy odstawienne, w rzeczywistości sprowadza się do przyjmowania tej samej substancji, która spowodowała uzależnienie, ale w mniejszych dawkach.
Jak rzucić palenie? Skuteczne sposoby
Obecnie za jedną z najskuteczniejszych terapii w leczeniu uzależnienia od nikotyny uważa się tę opartą o cytyzynę. To alkaloid chinolizydynowy pozyskiwany na masową skalę z nasion, liści i kwiatów złotokapu zwyczajnego. Jego działanie z jednej strony pozwala na zablokowanie dostępu nikotyny do receptorów nikotynowych (zwłaszcza α4β2 nAChR) i ogranicza uwalnianie dopaminy. Z drugiej strony w sytuacji braku nikotyny w organizmie stymuluje wydzielanie dopaminy, aby utrzymać w równowadze układ nagrody w mózgu.
Do głównych zalet terapii z wykorzystaniem cytyzyny zalicza się krótki czas trwania (zaledwie 25 dni – w porównaniu do 3 lub nawet 9 miesięcy w przypadku nikotynowej terapii zastępczej), niskie koszty tego rozwiązania oraz jego wysoką skuteczność.
Ważne jest, aby preparaty zawierające cytyzynę przyjmować ściśle według wskazań z ulotki. Częstotliwość przyjmowania tabletek maleje wraz z biegiem terapii – najwyższa jest w ciągu trzech pierwszych dni (do 6 tabletek dziennie). Przez ostatnie pięć dni przyjmuje się zaledwie 2 tabletki w ciągu dnia.
DENICIT to lek bez recepty wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku DENICIT jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę. Zawiera cytyzynę, która zwiększa ok. 3-krotnie szansę na rzucenie palenia¹.
¹Hajek P et al.: Efficay of cytisine in helping smokers quit;systematic review and meta-analysis. Thorax, 2013
Źródła:
- Purani H, Friedrichsen S, Allen AM. Sleep quality in cigarette smokers: Associations with smoking-related outcomes and exercise. Addict Behav. 2019;90:71-76. doi:10.1016/j.addbeh.2018.10.023;
- Cohrs S, Rodenbeck A, Riemann D, et al. Impaired sleep quality and sleep duration in smokers-results from the German Multicenter Study on Nicotine Dependence. Addict Biol. 2014;19(3):486-496. doi:10.1111/j.1369-1600.2012.00487.x;
- Jaehne A, Unbehaun T, Feige B, et al. Sleep changes in smokers before, during and 3 months after nicotine withdrawal [published correction appears in Addict Biol. 2015 Nov;20(6):1056. Schütz, Anna-Lisa [added]; Uhl, Verena [added]; Zober, Alexander [added]]. Addict Biol. 2015;20(4):747-755. doi:10.1111/adb.12151;
- Hughes JR. Effects of abstinence from tobacco: valid symptoms and time course. Nicotine Tob Res. 2007;9(3):315-327. doi:10.1080/1462220.