Chociaż 1 lipca 2023 r. na terenie Polski zniesiono stan zagrożenia epidemicznego spowodowany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, skutki koronawirusa odczuwamy do dziś. Nie tylko nadal musimy mierzyć się z kolejnymi wariantami covida. Płuca po pandemii, w przypadku wielu osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, nie wróciły do pełnej formy. By pomóc rekonwalescentom, potrzeba sztabu specjalistów i odpowiedniego sprzętu. Właściwe wyposażenie tych placówek to cel, w jakim w tym roku zagra WOŚP.
Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy 2024
Od 1993 roku styczniową aurę rozgrzewa cykliczna charytatywna impreza. Ogólnopolska kwesta, połączona z licznymi wydarzeniami rozrywkowymi i medialnymi, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych działań fundacji stworzonej przez Jurka Owsiaka. Filantropijne koncerty, poprzedzone zbiórkami do puszek, otrzymały miano Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To wydarzenie nie ma konkretnej, stałej daty. Rokrocznie odbywa się w styczniu — w początkowym edycjach Orkiestra rozbrzmiewała bliżej początku miesiąca. Finał WOŚP 2024 obędzie się w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku.
Tegorocznym hasłem, które równocześnie nakreśla cel zbiórki, są słowa: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Jak łatwo się domyślić, dziedziną medycyny, która otrzyma wsparcie, jest pulmonologia. Wszystkie pieniądze, które zostaną zebrane w ramach kwesty, fundacja przekaże na leczenie chorób płuc o różnym pochodzeniu. Jak deklarują przedstawiciele fundacji WOŚP, środki uzyskane od ludzi o szczodrych sercach będą przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji pacjentów oddziałów pulmonologicznych. W kraju działa 49 takich ośrodków dla dorosłych pacjentów i 15 dedykowanych dzieciom.
Jak wielokrotnie wyjaśniał Jurek Owsiak, cel zbiórki nigdy nie jest przypadkowy. Zawsze zostaje ustalony po dogłębnych konsultacjach. W tym roku fundacja omówiła temat z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej. Stowarzyszenie zwróciło uwagę na bardzo poważne konsekwencje zdrowotne pandemii wirusa SARS-CoV-2 – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jak pokazują badania, u 40 proc. pacjentów po dwóch latach od przebycia COVID-19 utrzymują się w płucach uporczywe zmiany. Zwłóknienie płuc, torbiele, zgrubienie tkanki, poszerzenie ścian oskrzeli czy zmiany w płucach przypominające plaster miodu na długi czas pozostają w organizmie ozdrowieńców. Te pocovidowe „pozostałości” są istotnym prekursorem idiopatycznego włóknienia płuc – poważnej, przewlekłej choroby, która prowadzi do niewydolności oddechowej. Sytuację osób, które przechorowały koronawirusa, pogarsza zła jakość powietrza w kraju.
Jednak płuca po pandemii to nie jedyny obiekt zainteresowania WOŚP 2024. Fundacja chce również wspomóc pacjentów z mukowiscydozą. Z tą chorobą boryka się w Polsce około 1,8 tys. osób.
Rozrzedza gęsty i lepki śluz dzięki fizycznemu i mechanicznemu działaniu zawartych w nim składników. Do zakraplania i nebulizacji, z N-acetylocysteiną i hipertonicznym roztwor...
Cel WOŚP 2024: pulmonologia
W ramach zbiórki, której mottem jest hasło: „Tu wszystko gra OK” fundacja WOŚP chce kupić specjalistyczny sprzęt, służący do:
- diagnostyki obrazowej (m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne),
- diagnostyki czynnościowej (m.in. polisomnografy i przenośne spirometry),
- diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy),
- rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc,
- torakochirurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).
Przez lata WOŚP udowodniła, że Polakom nie brakuje empatii. Przez kilkadziesiąt lat fundacja uzbierała prawie 2 mld zł. Te środki przeznaczyła na zakup ponad 70 tys. urządzeń. Sam finał WOŚP 2023 przyniósł ponad 243 mln zł. Za tę pokaźną kwotę przeprowadzono działania na rzecz walki z sepsą.
Aukcje WOŚP
Finał WOŚP to nie tylko koncerty i kwesty odbywające w większych i mniejszych miejscowościach w całej Polsce. By zebrać jeszcze więcej pieniędzy na szczytny cel, w sieci odbywają się aukcje WOŚP. Internetowe licytacje WOŚP pojawiają się od kilku lat i budzą spore emocje. Znane i lubiane osoby przekazują czasami pod młotek naprawdę niecodzienne przedmioty lub usługi. Sportowcy zachęcają do licytacji swoich pucharów i innych trofeów, artyści swoich dzieł i nagród; dziennikarze zapraszają do udziału w swoich programach, aktorzy do spektakli… Niektórzy wystawiają na aukcje WOŚP bardzo nietuzinkowe oferty. Nim zaczął się finał WOŚP 2023, Andrzej Grabowski zaoferował wysprzątanie domu, wielu celebrytów oferowało wspólne kolacje, a PKP – spędzenie jednego dnia w roli pomocnika maszynisty. W tym roku także na pewno nie zabraknie ciekawostek. Śledźcie licytacje WOŚP i szykujcie siły na zbiórkę do puszek. Już niebawem czeka nas finał WOŚP 2024 – to 29 stycznia 2024 roku.
Zdjęcie wyróżniające: Łukasz Widziszowski/Fundacja WOŚP.