- Dieta przy endometriozie ma duże znaczenie, bo może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Poznaj nasz przykładowy jadłospis przy endometriozie!
- Wiele osób poszukując propozycji diety na endometriozę, wpisuje w wyszukiwarki hasła: „dieta przy endometrium”, „dieta na endometrium”. Czy to właściwy termin?
- Leczenie endometriozy może uzupełnić dieta przeciwzapalna. Jak ją skomponować? Jakie składniki i produkty mogą powiększać stan zapalny, a co może pomóc?
- Więcej podpowiedzi dietetyków znajdziesz w zakładce DIETA na Zdrowych Rozwiązaniach >>>
Dextin jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np. ostrego bólu mięśni lub stawów, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów. Lek Dextin jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Roztwór do ustny, można przyjąć bezpośrednio z saszetki lub po wymieszaniu zawartości saszetki w szklance wody
Endometrioza – dieta przeciwzapalna w praktyce
Jeśli kiedykolwiek szukałaś informacji na temat diety przy endometriozie, pewnie spotkałaś się już z określeniem „dieta przeciwzapalna”. O co z tym chodzi? Jak wygląda taka dieta w praktyce? Czy dieta może powodować lub zmniejszać stan zapalny?
Czym jest przeciwzapalna dieta na endometriozę?
Nie istnieje jedna definicja tego typu sposobu odżywiania. Pierwsze wzmianki na temat diety przeciwzapalnej pojawiły się w 1995 roku na łamach czasopisma The Zone Diet. To właśnie wtedy dr Barry Sears przedstawił pierwszą koncepcję diety, która bazuje na określonej proporcji makroskładników w zależności od ich wpływu na stężenie kortyzolu i insuliny.
Obecnie za dietę przeciwzapalną uznaje się taką, która bazuje na zasadach diety śródziemnomorskiej lub okinawskiej (ta pierwsza jest bardziej znana, dlatego prawdopodobnie słyszysz o niej częściej). Na przeciwzapalny charakter diety śródziemnomorskiej wskazują wyniki badań naukowych. Chociażby przegląd badań opublikowany w 2022 roku na łamach czasopisma naukowego Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. Jego autorzy podkreślają, że jest to dieta, która ma niski Dietary Inflammatory Index (DII), czyli indeks prozapalności diety, dzięki czemu może wspomagać leczenie chorób, którym towarzyszy przewlekły stan zapalny (zalicza się do nich m.in. endometrioza).
Dieta przeciwzapalna – wskaźnik DII
Warto zatrzymać się na chwilę przy temacie wskaźnika DII, bo to właśnie na jego podstawie można stwierdzić, że dieta działa przeciwzapalnie. DII to wskaźnik, który został opracowany na podstawie wyników kilku tysięcy badań naukowych opublikowanych w bazie PubMed od 2008 do 2010 roku. Pozwala on klasyfikować produkty spożywcze lub składniki bioaktywne ze względu na ich wpływ na produkcję czynników pro- lub przeciwzapalnych (np. IL-4, IL-6, IL-10).
Zgodnie z DII najsilniejsze działanie prozapalne wykazują:
- nasycone kwasy tłuszczowe,
- izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych,
- cholesterol.
Z kolei do czołowych produktów czy składników o działaniu przeciwzapalnym należą: witamina B3, przyprawy (szafran, tymianek, oregano), kurkuma, błonnik pokarmowy, flawony, izoflawony i karotenoidy.
Znajomość Dietary Inflammatory Index pomaga w odpowiedzi na pytanie o to, jakie produkty powinna zawierać dieta na endometriozę.
Dieta przy endometriozie – produkty zalecane i niezalecane
Zacznijmy od produktów, które są zalecane przy endometriozie. Należą do nich:
- warzywa– szczególnie te bogate w błonnik pokarmowy, witaminę C, karotenoidy i polifenole (np. jarmuż, papryka, pomidory, szpinak, marchew);
- owoce – kobietom z endometriozą poleca się owoce jagodowe, które są bogatym źródłem antyoksydantów (poza sezonem mogą być to owoce mrożone np. jagody, borówki) oraz cytrusy;
- pełnoziarniste produkty zbożowe – endometrioza może iść w parze z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten lub celiakią – w takich przypadkach należy włączyć do diety produkty z gryki, komosy ryżowej, prosa czy amarantusa;
- tłuste ryby morskie, które są bogatym źródłem przeciwzapalnych kwasów omega-3;
- pestki, nasiona i orzechy, które wzbogacają jadłospis m.in. w błonnik pokarmowy, białko roślinne, cynk i witaminy z grupy B;
- rośliny strączkowe (np. ciecierzyca, soczewica);
- oleje roślinne (do potraw na zimno np. olej lniany, a do dań na ciepło oliwa z oliwek extra virgin lub olej rzepakowy);
- przeciwzapalne przyprawy (oregano, kurkuma, tymianek, szafran, imbir).
Co z mięsem? Jeśli chorujesz na endometriozę, nie musisz z niego rezygnować. Jednak pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń dotyczących ilości i jakości mięsa. Zgodnie z zaleceniami diety śródziemnomorskiej powinnaś jeść maksymalnie 2 porcje chudego mięsa w tygodniu.
Przejdźmy teraz do produktów, które nie powinny znaleźć się w diecie przy endometriozie. Są to:
- czerwone mięso;
- margaryny w kostce;
- miks masła z margaryną;
- masło (jeśli nie chcesz z niego rezygnować, jedz masło w umiarkowanych ilościach);
- dania typu fast food;
- słodycze i słodkie napoje;
- słone przekąski;
- duże ilości olejów roślinnych o wysokiej zawartości kwasów omega-6 (np. olej słonecznikowy) i nasyconych kwasów tłuszczowych (olej kokosowy);
- produkty o wysokim stopniu przetworzenia, które zawierają utwardzony olej palmowy, cukier lub syropy.
Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Istnieje ogólna lista produktów zalecanych i niezalecanych przy endometriozie. Jednak endometriozie mogą towarzyszyć inne problemy zdrowotne np. SIBO, IBS, celiakia czy choroby zapalne jelit. Należy wziąć to pod uwagę planując jadłospis przeciwzapalny dla kobiety z endometriozą.
Wsparcie układu odpornościowego, odbudowy mikroflory jelitowej oraz regeneracji nabłonka jelitowego dzięki składnikom pochodzenia naturalnego. Zawiera nukleotydy, fukoidan, cy...
Przykładowy jadłospis przy endometriozie
Jak powinny wyglądać przeciwzapalne posiłki dla kobiety, która choruje na endometriozę? Oto przykładowy jadłospis przy endometriozie na dwa dni.
Endometrioza dieta – dzień 1.
- Śniadanie: chleb żytni z hummusem, rukolą i pomidorem; jajko na miękko;
- II śniadanie: smoothie warzywno-owocowe z imbirem; garść orzechów włoskich;
- Obiad: łosoś pieczony z warzywami podany z komosą ryżową;
- Kolacja: krem z marchewki posypany pestkami dyni.
Endometrioza dieta – dzień 2.
- Śniadanie: sałatka z awokado, pomidorem, rukolą i pestkami dyni; pomarańcza;
- II śniadanie: owsianka na jogurcie kokosowym z migdałami i borówkami;
- Obiad: leczo z ciecierzycy podane z kaszą gryczaną niepaloną;
- Kolacja: cukinia faszerowana komosą ryżową, oliwkami i suszonymi pomidorami.
Dextin jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, np. ostrego bólu mięśni lub stawów, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów. Lek Dextin jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Roztwór do ustny, można przyjąć bezpośrednio z saszetki lub po wymieszaniu zawartości saszetki w szklance wody
Źródła:
- Itsiopoulos, Catherine, Hannah L. Mayr, and Colleen J. Thomas. „The anti-inflammatory effects of a Mediterranean diet: A review.” Current opinion in clinical nutrition and metabolic care 25.6 (2022): 415-422.
- Shivappa, Nitin, et al. „Designing and developing a literature-derived, population-based dietary inflammatory index.” Public health nutrition 17.8 (2014): 1689-1696.
- Hansen, S. O., and U. B. Knudsen. „Endometriosis, dysmenorrhoea and diet.” European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology 169.2 (2013): 162-171.
- Osmanlıoğlu, Şeyma, and Nevin Sanlier. „The relationship between endometriosis and diet.” Human Fertility 26.3 (2023): 649-664.