Właściwości czerwonej kapusty

Czerwona kapusta wyróżnia się nie tylko ciekawym kolorem i szerokim zastosowaniem kulinarnym. Na szczególną uwagę zasługują jej wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne.


DPP Plus

Wspomaga optymalny rozkład węglowodanów, tłuszczów i białek przyjmowanych w pożywieniu.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, które nurtuje większość osób dbających o szczupłą sylwetkę – ile kalorii ma czerwona kapusta? Niewiele. Surowe warzywo dostarcza około 31 kcal (w przeliczeniu na 100 gramów). Jest to nieznacznie więcej w porównaniu do kapusty białej, która ma około 25 kcal.

Zawartość białka i tłuszczów jest niewielka. Za to plusem jest dość duża ilość błonnika pokarmowego (około 2,1 grama na 100 gramów surowego warzywa). Jest to składnik, który nie tylko ułatwia osiągnięcie lub utrzymanie szczupłej sylwetki, ale ma też pozytywny wpływ na pracę jelit, poziom cholesterolu i glukozy we krwi.

Kapusta czerwona jest również bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Szczególnie witaminy C, beta-karotenu i potasu. Są one odpowiedzialne m.in. za neutralizowanie wolnych rodników, utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego i mięśni.

Ponadto witamina C ma korzystny wpływ na wchłanianie żelaza niehemowego. W związku z tym zajmuje ważne miejsce w diecie wegetarian, którzy są bardziej narażeni na niedobór tego pierwiastka. Jeśli do nich należysz i zależy Ci na jak największej ilości witaminy C w diecie, pamiętaj o jednym: jest ona wrażliwa na działanie wysokiej temperatury. Dlatego pamiętaj, żeby oprócz dań na gorąco w Twoim jadłospisie pojawiła się np. surówka z czerwonej kapusty i jabłka.

Opisując cenne właściwości kapusty czerwonej, nie można pominąć antocyjanów. Są to związki należące do flawonoidów, które odpowiadają nie tylko za charakterystyczny kolor tego warzywa. Ważniejsze jest to, że wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ich nadmiar w organizmie może doprowadzić m.in. do rozwoju choroby nowotworowej czy miażdżycy.

Czerwona kapusta: przepisy, właściwości. Surówka z czerwonej kapusty to nie wszystko!

Czerwona kapusta – przepisy

Jakie danie przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz o czerwonej kapuście? Czyżby surówka z czerwonej kapusty do obiadu? Faktycznie, jest to jedna z najpopularniejszych potraw. Jednak jeśli chcesz w pełni odkryć smak i aromat tego zdrowego warzywa nie ograniczaj się do surówek. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić z czerwonej kapusty.

Gołąbki z czerwonej kapusty

Kto powiedział, że do zrobienia tego tradycyjnego dania nie możesz użyć czerwonej kapusty? Jeśli się na nią zdecydujesz, gołąbki nabiorą nie tylko ciekawego koloru. Dodatek czerwonej kapusty sprawi, że danie będzie nie tylko pyszne, ale i zdrowe.

Składniki

  • 700 gramów mielonego indyka,
  • 100 gramów ryżu (najlepiej brązowego, ponieważ ma on niższy indeks glikemiczny niż ryż biały);
  • 2 cebule;
  • 1 kapusta czerwona;
  • 1,5 litra bulionu warzywnego;
  • 600 gramów przecieru pomidorowego;
  • 1 łyżka mąki;
  • ulubione przyprawy do smaku (np. oregano, tymianek, papryka w proszku).

Sposób przygotowania

  1. Ugotuj i ostudź ryż. Następnie dodaj go do mięsa.
  2. Cebulę obierz, zetrzyj na tarce, dorzuć do mięsa i ryżu.
  3. Wymieszaj mięso, ryż i cebulę. Następnie uformuj podłużne kotlety.
  4. Wytnij głąb ze środka kapusty, włóż ją do garnka (wyciętą stroną do dołu), zalej wrzątkiem i gotuj przez około 10 minut. Po tym czasie przewróć kapustę na drugą stronę i gotuj przez 5 minut.
  5. Wyjmij kapustę z wody i wystudź. Potem weź liście kapusty i zawijaj w nie farsz mięsny.
  6. Wyłóż dno dużego garnka liśćmi kapusty, na wierzchu ułóż gołąbki. Zalej je przygotowanym wcześniej bulionem i przykryj garnek.
  7. Gotuj gołąbki przez około 45-60 minut (do momentu, aż kapusta zrobi się miękka).
  8. Wywar z gołąbków przelej do innego garnka. Dodaj do niego przecier pomidorowy, mąkę (wymieszaną wcześniej z niewielką ilością wody) i przyprawy. Gotuj przez około 10 minut (bez przykrycia).
  9. Tak przygotowany sos pomidorowy przelej do garnka z gołąbkami i gotuj przez kilka minut. Gotowe!
Czerwona kapusta: przepisy, właściwości. Surówka z czerwonej kapusty to nie wszystko!

Bezmięsny gulasz z czerwoną kapustą

Jesteś na diecie wegetariańskiej i szukasz pomysłu na gulasz w wersji wege? A może po prostu nie masz ochoty na mięso? Niezależnie od tego co Tobą kieruje, skuś się na zupełnie inną odsłonę gulaszu!

Składniki

  • 1 papryka czerwona,
  • ¼ czerwonej kapusty,
  • 1 czerwona cebula,
  • 1 szklanka bulionu warzywnego,
  • 4 pomidory,
  • 1 łyżeczka oleju rzepakowego,
  • 1 łyżka natki pietruszki,
  • ulubione przyprawy do smaku (np. pieprz, chili, słodka papryka w proszku).

Sposób przygotowania

  1. Paprykę umyj, usuń z niej nasiona i pokrój w kostkę.
  2. Cebulę obierz, pokrój w krążki, a potem zeszklij na oleju w dużym garnku.
  3. Dodaj paprykę i poszatkowaną kapustę do cebuli. Zalej warzywa bulionem, przykryj garnek i duś przez kilka minut.
  4. W międzyczasie sparz pomidory i obierz je ze skórki. Dodaj je do pozostałych warzyw.
  5. Przypraw gulasz i duś wszystkie warzywa do momentu, aż będą miękkie.
  6. Gotowy gulasz posyp posiekaną natką pietruszki. Możesz podać go z ziemniakami, ryżem brązowym, kaszą jęczmienną perłową albo gryczaną.

Revibel

Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Czerwona kapusta to warzywo, które łatwo włączyć do diety. Jej smak dobrze komponuje się z większością produktów. Poza tym dobrze smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło. Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości co do jedzenia kapusty, czas je porzucić! To pyszne warzywo, które dodaje potrawom nie tylko koloru, ale i cennych dla zdrowia składników.


Źródła:

  • Jedut, Paulina, Iwona Niedźwiedź, and Paweł Glibowski. „Najczęstsze niedobory żywieniowe w diecie wegetarian i sposoby im zapobiegania.” Wybrane zagadnienia z zakresu bromatologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Lublin (2021): 44.
  • Piątkowska, Ewa, Aneta Kopeć, and Teresa Leszczyńska. „Antocyjany–charakterystyka, występowanie i oddziaływanie na organizm człowieka.” Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 4.77 (2011): 24-35.
  • Saluk-Juszczak, Joanna. „Antocyjany jako składnik żywności funkcjonalnej stosowanej w profilaktyce chorób układu krążenia.” Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 64 (2010).