- Glukozamina to naturalny związek, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia stawów – zwłaszcza w kontekście ich elastyczności i wytrzymałości.
- Siarczan glukozaminy wspiera odbudowę chrząstki stawowej i może łagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, takie jak ból i sztywność, szczególnie w kolanach.
- Regularne stosowanie glukozaminy może opóźniać postęp uszkodzeń stawów i poprawiać komfort życia osób cierpiących na problemy ze stawami.
- Więcej o znaczeniu glukozaminy przeczytasz poniżej, a o zdrowiu stawów i całego układu ruchu – na stronie głównej Zdrowych Rozwiązań >>>
Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.
Czym jest glukozamina?
Glukozamina to cząsteczka, która występuje naturalnie w organizmie człowieka. Wytwarzamy ją samodzielnie, ale z wiekiem ten proces zwalnia. I stąd biorą się niedobory.
Glukozamina jest składnikiem podstawowych elementów budulcowych chrząstki stawowej. W chorobie zwyrodnieniowej stawów organizm ma problem z naprawieniem uszkodzonych elementów chrząstki. Suplementacja glukozaminy wspomaga procesy naprawcze, a przez to przyspiesza regenerację uszkodzonej chrząstki stawowej. Niektóre badania wskazują, że glukozamina hamuje też produkcję cząsteczek, które wywołują objawy stanu zapalnego, np. ból czy obrzęk.
Niestety glukozaminy nie znajdziesz w pożywieniu, więc nie ma możliwości uzupełnienia braków tą drogą. Jedyną opcją są suplementy i leki z glukozaminą. Jej źródłem w tych preparatach jest chityna pozyskiwana ze skorupiaków. Glukozamina na stawy jest też otrzymywana syntetycznie.
Jaka glukozamina jest najlepsza?
Glukozamina w suplementach występuje w postaci siarczanu, chlorowodorku oraz jako N-acetyloglukozamina. Najlepiej przebadaną formą jest siarczan glukozaminy. W jego przypadku działanie lecznicze jest potwierdzone wieloma badaniami. Dlatego przed zakupem preparatu zwróć uwagę na postać, w jakiej występuje w nim glukozamina.
Glukozamina i chondroityna – połączenie idealne
Glukozamina na stawy często jest łączona z chondroityną, która również buduje chrząstkę stawową. Dlatego obie te cząsteczki działają podobnie. Zarówno siarczan glukozaminy, jak i siarczan chondroityny należą do grupy składników, które spowalniają rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów i jednocześnie zmniejszają jej objawy.
Suplementy zawierające wyłącznie glukozaminę lub chondroitynę są dość skuteczne. Jednak najlepsze efekty daje terapia skojarzona tymi dwoma składnikami, która w dużo większym stopniu hamuje procesy degradacji chrząstki stawowej. Takie połączenie daje znacznie lepsze rezultaty niż pojedyncze preparaty. Oprócz wspomagania regeneracji chrząstki, terapia skojarzona glukozaminą i chondroityną zmniejsza też dolegliwości bólowe towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.
Glukozamina i chondroityna – jak długo trwa kuracja?
Niestety na efekty suplementacji trzeba trochę poczekać. Preparaty z glukozaminą i chondroityną dają efekty przy długotrwałej terapii. Zaleca się stosowanie ich przez co najmniej 3 miesiące, ale możesz stosować je nawet dłużej – są całkowicie bezpieczne.
Maksymalne dzienne dawki wynoszą 1500 mg dla glukozaminy i 1200 mg dla chondroityny. Stosowanie większych nie dało lepszych efektów terapeutycznych.
Glukozamina a kolagen – co wybrać?
Zarówno glukozamina, jak i kolagen mają udowodnioną skuteczność w poprawie kondycji stawów. W obu przypadkach synteza w organizmie spada z wiekiem, więc mogą pojawić się niedobory.
Glukozamina ma udowodnione działanie w zakresie łagodzenia bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Z kolei kolagen wpływa nie tylko na stawy, ale także inne tkanki, chociażby kości czy skórę. Dlatego, jeśli masz dolegliwości związane ze zwyrodnieniem, lepszym wyborem może się okazać glukozamina. Kolagen zaś może się przydać, jeśli zauważysz u siebie inne objawy jego niedoboru, jak np. pogorszenie kondycji skóry i włosów, problemy z widzeniem czy krążeniem. Niestety ciężko jednoznacznie stwierdzić, co zadziała lepiej w Twoim przypadku.
Wybierając preparat, zwróć uwagę na jego skład. W przypadku glukozaminy na stawy wybierz suplement na bazie siarczanu i najlepiej w połączeniu z chondroityną. Z kolei kolagen powinien być hydrolizowany – wtedy jest lepiej przyswajalny i ma większe szanse na dotarcie do celu. Zwróć też uwagę na typ kolagenu występujący w suplemencie. Poszczególne typy są skuteczne w różnych dolegliwościach. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zerknij na nasze artykuły o kolagenie.
Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przeciążenia stawów.
Glukozamina – skutki uboczne
Siarczan glukozaminy bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne. To bezpieczna substancja, nawet w dawkach znacznie przekraczających te zalecane. Jeśli już pojawiają się jakieś działania niepożądane, to zazwyczaj są łagodne i ustępują po odstawieniu preparatu z glukozaminą. Należą do nich: biegunki, zaparcia, nudności, wzdęcia, bóle głowy, wysypki skórne.
Czasem skutki uboczne wynikają nie tyle z samej glukozaminy, ile z jej źródła. Masz uczulenie na owoce morza? Możesz mieć objawy alergii po zażyciu suplementu, w którym glukozamina była pozyskiwana ze skorupiaków. W takiej sytuacji spróbuj z preparatem, w którym pochodzi ona z innego źródła.
Glukozamina – przeciwwskazania. Czy glukozamina powoduje tycie?
Glukozamina jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży i w trakcie laktacji, a także u dzieci. Oprócz tego, jeśli chorujesz na cukrzycę, skonsultuj jej zażywanie ze swoim lekarzem. Dlaczego?
Glukozamina uczestniczy w regulacji transportu glukozy w organizmie. W związku z tym pojawiły się doniesienia, że może podnosić poziom cukru i insuliny we krwi. A to z kolei może wpłynąć na wagę. To dość niepokojące, w końcu wiele osób chorych na cukrzycę ma również problemy ze stawami.
Na tę chwilę to tylko doniesienia. Badania nie potwierdziły jednoznacznie negatywnego wpływu glukozaminy na gospodarkę węglowodanową. Warto jednak zachować ostrożność. Zwłaszcza jeśli masz skłonności do wysokiego cukru, a nie bierzesz żadnych leków, które by go regulowały. Zatem czy glukozamina powoduje tycie? Raczej nie, ale na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli planujesz kurację glukozaminą na stawy, warto zbadać sobie wcześniej poziom glukozy we krwi. A jeśli masz cukrzycę, mierz go regularnie w trakcie stosowania glukozaminy.
Suplement diety wspierający prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.
Źródła:
- Studzińska-Sroka, E., & Bylka, W. (2011). Glukozamina–pomoc w leczeniu osteoartrozy. Postępy fitoterapii, 4, 248-253.
- Kwas, K., Mostowy, M., Kozielewicz, P., & Sajkowska-Kozielewicz, J. J. (2020). Przegląd leków aktualnie stosowanych w leczeniu bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Farm Pol, 76(10), 592-599.
- Marshall, P. D., Poddar, S., & Tweed, E. M. (2006). Do glucosamine and chondroitin worsen blood sugar control in diabetes?. The journal of family practice, 55(12), 1091-1093.
- Tomaszewski, W. (2014). Terapia skojarzona glukozaminą i chondroityną w chorobie zwyrodnieniowej stawów w świetle najnowszych badań. Ortop Traumatol Rehab, 16(5), 555-560.
- Godek, P. Farmakologiczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Praktyczna Ortopedia | https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/farmakologiczne-leczenie-choroby-zwyrodnieniowej-stawu-kolanowego
- Nowicka-Zuchowska, A., & Zuchowski, A. (2019). Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce, 29(11).