Dlaczego trudno „odłączyć się” od pracy?

Ciągłe obowiązki, dodatkowe zadania, odpowiedzialna praca – tak wygląda codzienność wielu ludzi. Na co dzień wiele osób rezygnuje z regularnego odpoczynku, skraca przerwy w pracy lub w ogóle ich nie robi. Pochłonięcie obowiązkami bywa tak duże, że nawet kiedy nadchodzi upragniony urlop, trudno jest przełączyć się w tryb relaksu.

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Co może utrudniać odpoczywanie?

Nowe technologie, które pomagają pracować praktycznie z każdego miejsca na Ziemi, które umożliwiają kontakt z innymi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – nie ułatwiają przejścia w tryb odpoczynku. Dla osób bardzo mocno zapracowanych wyłączenie laptopa czy smartfona może być trudne. Ciągłe „podłączenie do pracy” daje im zastrzyk ogromnej liczby bodźców – odbieranie maili, telefonów to ciągłe podbijanie adrenaliny i kortyzolu. Powoduje to, że osoba zapracowana uzależnia się od dopływu bodźców, a kiedy zaczyna ich brakować, czuje się niespokojnie i nieswojo. Przekonanie, o ważności swojej pracy, o konieczności wykonywania zadań oraz presja ze strony kierownictwa dodatkowo mogą utrudniać odpoczywanie.

Innym powodem, dla którego może być trudno odpoczywać, jest przekonanie, że „na odpoczynek trzeba zasłużyć”, czyli muszę bardzo mocno się zmęczyć, aby rzeczywiście pójść na urlop, muszę osiągnąć określone cele, aby odpocząć. Takie myślenie powoduje, że wywieramy na siebie ogromną presję i zawsze możemy znaleźć jakieś niedociągnięcia, które będą nam utrudniać wypoczynek.

Odpoczynek może być dla nas momentem zwolnienia, w którym uświadamiamy sobie emocje, których na co dzień nie dopuszczamy do głosu, może być momentem, kiedy zaczynamy zastanawiać się nad swoim życie, a wcale nie mamy na to ochoty. Moment wytchnienia od pracy skłania nas do refleksji, która może budzić w nas dyskomfort. Tłumienie emocji i brak wsłuchania się w potrzeby, może powodować, że nieświadomie będziemy sabotować swój urlop i angażować się w różne zadania czy pracę, aby nie czuć i nie myśleć.

Jak odpocząć na urlopie? Psycholog podpowiada

Po co nam odpoczynek?

Odpoczynek jest nam potrzebny, aby się zregenerować, mieć możliwość zatrzymania się i znalezienia chwili wytchnienia. Powinien być częścią naszej codzienności – tak jak praca.

Kiedy odsuwamy odpoczynek jedynie na czas urlopu, może nam być bardzo trudno zwolnić, jeśli przez cały czas działamy na wysokich obrotach. W takim momencie możemy czuć, że nie potrafimy wypoczywać.

Odpoczynek pozwala nie tylko przejść umysłowi z fazy czuwania, aktywności i mobilizacji do momentu wyciszenia, ale działa bardzo szeroko na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz ogólny dobrostan i samopoczucie.

Odpoczynek sprzyja lepszemu radzeniu sobie ze stresem, presją. Dzięki temu, że mamy chwilę wytchnienia, nabieramy dystansu do spraw, które nas zajmują. Odcięcie się od pracy poprawia naszą kreatywność, pozytywnie wpływa na efektywność w pracy.

Co robić na wolnym, żeby wypocząć?

Jak odpocząć na urlopie i cieszyć się wolnym?

Zaplanowanie i skorzystanie z urlopu to jeszcze nie wszystko, aby rzeczywiście na nim wypocząć. To, co może być trudne, aby przestawić umysł na tryb wypoczywania, to ciągle powracające myśli o pracy, czekających po powrocie zadaniach, martwieniu się, o to, jak sobie poradzę w pracy. Możesz jednak zastosować kilka metod, aby rzeczywiście iść na urlop z wolną głową.

Przygotuj siebie, współpracowników i firmę na Twój urlop

Przekaż swoje zadania innej osobie, umów się, czym zajmiesz się po powrocie w pierwszej kolejności. Porozmawiaj z szefem i ustal, że na urlopie nie będziesz dostępny, a wszystkimi ważnymi sprawami zajmiesz się po powrocie. Spisz najważniejsze zadania w pracy, które powinien zrobić Twój zastępca.

Zaparkuj zadania

Twój umysł może nie chcieć pozwolić Ci, abyś poszedł na urlop, dlatego spisz wszystko, co zalega w Twojej głowie, stwórz listę, którą zajmiesz się po powrocie. Złóż sobie deklarację, że teraz odpoczywasz, a to wszystko, co masz na liście, może poczekać. Wyobraź to sobie jako rodzaj parkowania każdego zadania i opłacenia parkingu. Robisz chwilowy postój, aby potem wrócić do tego, co dla Ciebie ważne.


Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Dostosuj formę odpoczynku do swoich potrzeb

Jeśli pracujesz umysłowo, dużo siedzisz, to bardzo dobrym pomysłem będzie zadbanie o aktywny odpoczynek, który przyniesie konkretną dawkę ruchu. Z drugiej strony, jeśli pracujesz fizycznie, długo stoisz – warto zapewnić sobie spokojny relaks w postaci książki, muzyki czy wyjścia na łagodne ćwiczenia fizyczne typu joga, pilates czy zwykły spacer. Aktywności na urlopie warto planować zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami, aby były one jak najbardziej dostosowane do danej osoby – nie do trendów, mody czy przekonań rodziny i znajomych.

Zadbaj o odcięcie od pracy

Ustaw powiadomienia, że nie ma Cię w pracy. Przygotuj listę zadań, która będzie na Ciebie czekać po powrocie i wyłącz firmową pocztę, schowaj służbowego laptopa do szafy lub odinstaluj firmowe aplikacje. Pozwól sobie na odłączenie od pracy choćby na kilka dni. Na wakacjach nie odbieraj służbowych telefonów, ani nie zaglądaj na pocztę. Daj sobie czas, aby prawdziwie wypocząć i być bardziej skupionym na swoich potrzebach, a nie na zadaniach w pracy.

Nie rób zbyt drobiazgowych planów

Duże oczekiwania, ogromna presja, aby maksymalnie skorzystać z wyjazdu czy wypoczynku, powoduje, że zamiast luzu, momentu wytchnienia, nakładamy na siebie kolejną presję. Plany są dobre, ale takie, które zakładają dużą dozę elastyczności i przyjmowania różnych założeń, alternatywnych scenariuszy. Dzięki takiemu podejściu możemy uniknąć wielu rozczarowań rzeczami, na które nie mamy wpływu (np. pogodą).

Postaw na odpoczynek, nie na nadrabianie pracy

Wykonywanie dodatkowych kursów, poprawianie prac, dopracowanie projektu – jeśli na to przeznaczamy dni wolne, to znaczy, że dalej jesteśmy w pracy, a nie na urlopie. Odpoczynek ma być naszą przyjemnością, czasem, kiedy jesteśmy bardziej dla siebie. Kiedy zabieramy się za pracę w wolne dni, nie jesteśmy ani na urlopie, ani nie wykonamy dobrze pracy.

Dajmy sobie czas na adaptację po urlopie

Powrót dzień wcześniej z wyjazdu, aby rozgościć się w domu, rozpakować, może być łagodniejszym wejściem w firmową rzeczywistość. Pierwsze dni po urlopie warto przeznaczyć na określenie tego, co jest najważniejsze do zrobienia. Spokojne wejście w tryb pracy po odpoczynku pozwala na dłużej zachować piękne wspomnienia oraz skumulowaną energię.

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Źródła:

  • Hammond C. Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach, Wydawnictwo Czarna Owca, 2021.