Citotrop

Polecany przy zaburzeniach funkcji poznawczych, demencji starczej, trudnościach w zapamiętywaniu, powikłaniach po przebytych udarach i urazach, a także w przypadku chorób neur...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Leki nasenne i uspokajające a prowadzenie samochodu

Leki nasenne i uspokajające zmniejszają refleks, rozluźniają mięśnie i upośledzają uwagę. I wiadomo, że nikt nie wsiądzie za kierownicę bezpośrednio po zażyciu takiego środka. Co jednak może zaskoczyć, to ich czas działania. Stężenie niektórych leków na receptę może utrzymywać się na wysokim poziomie nawet kilka dni po zażyciu!

Na przykład leki z grupy benzodiazepin często ulegają w organizmie przekształceniu do aktywnych metabolitów. W ten sposób działanie jednego z nich – diazepamu może się utrzymywać nawet do 5 dni. Nie bez znaczenia jest też zjawisko interakcji pomiędzy lekami. Niektóre z nich mogą wydłużać działanie innych. Wspomniane wyżej benzodiazepiny będą dłużej wywoływać efekt uspokajający, jeśli zażyje się jednocześnie np. niektóre antybiotyki.

Także preparaty na uspokojenie bez recepty mogą powodować nadmierną senność. Zawierają w składzie m.in. walerianę, melisę i chmiel.

Czy można prowadzić samochód po antydepresantach?

Niektórzy przedstawiciele tej grupy (np. amitryptylina) mogą osłabiać pamięć krótkotrwałą czy funkcje przestrzenne. A to może znacznie utrudnić orientację w szybkim ruchu ulicznym.

Inny antydepresant – wenlafaksyna – może wywoływać nagłe napady senności.

Niektóre leki na depresję tylko w niewielkim stopniu wpływają na funkcje psychoruchowe. Jednak to bardzo indywidualna kwestia. Wiele zależy od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, czy stosuje jakieś inne środki i jakie dawki przyjmuje. Dlatego, jeśli stosujesz antydepresanty, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym na temat możliwości jazdy samochodem.

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Leki przeciwbólowe a jazda samochodem

Środki dostępne bez recepty raczej nie stanowią zagrożenia. Uważaj na preparaty łączone, które oprócz samej substancji przeciwbólowej mogą zawierać także inne, wzmacniające jej działanie. Na przykład dość popularny lek na bóle głowy zawiera w składzie paracetamol z dodatkiem kodeiny. Jej skutkiem ubocznym jest nadmierna senność, dlatego kierowcy powinni jej unikać.

W innym preparacie z paracetamolem znajdziesz difenhydraminę. To substancja o działaniu uspokajającym i nasennym, której efekty działania mogą się utrzymywać także następnego dnia po zażyciu.

Leki przeciwbólowe na receptę mogą bazować na opioidach, np. tramadolu. Często występują po nich zawroty głowy, senność i dezorientacja.

Leki a prowadzenie samochodu. Po tych tabletkach nie możesz prowadzić!

Leki na alergię a prowadzenie samochodu

Szczególnie niebezpieczne są leki starszej generacji, np. klemastyna, triprolidyna czy chlorfeniramina. Przenikają one przez barierę krew-mózg i wywołują dość silną senność. Na szczęście odchodzi się już od ich stosowania i w większości są dostępne jedynie na receptę. Możesz je jednak znaleźć w tabletkach i saszetkach na przeziębienie, jako środek łagodzący katar. Dlatego zawsze dokładnie czytaj ulotki, a w razie wątpliwości porozmawiaj z farmaceutą.

Leki przeciwalergiczne nowszej generacji nie przedostają się do mózgu, w związku z czym nie wywołują senności. Mimo to zdarzają się przypadki osób bardziej wrażliwych na te leki. Dlatego zachowaj ostrożność, zwłaszcza jeśli przyjmujesz lek po raz pierwszy. Najbezpieczniejsze wydają się nowe środki na alergię, które zawierają w składzie:

  • desloratadynę,
  • lewocetyryzynę,
  • feksofenadynę,
  • bilastynę.

Leki na nadciśnienie a jazda samochodem

Na ogół ta grupa leków nie powoduje żadnych problemów z prowadzeniem samochodu. Warto jednak wspomnieć, że na początku leczenia pacjenci mogą odczuwać zawroty głowy i zmęczenie. Dlatego przez pierwsze tygodnie lepiej unikać prowadzenia samochodu, dopóki organizm nie przyzwyczai się do leków.

Tak samo może być przy wprowadzaniu zmian do terapii. Czasem może być konieczna zmiana dawki, dodanie nowego leku lub całkowita zmiana stosowanych preparatów. I ponownie warto dać organizmowi kilka dni na przystosowanie się do nowego leczenia.


Solescin

Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Zawiera: ekstrakt z ruszczyka kolczastego, ekstrakt z nasion kasztanowca, bromelainę, wit. C (kwas L-askorbinowy) i rut...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Inne leki wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów

Lista leków, które mogą zaburzać funkcje psychomotoryczne, jest zaskakująco długa. Znajdziesz na niej:

  • leki przeciwpadaczkowe,
  • neuroleptyki, czyli leki zmniejszające pobudzenie mózgu, stosowane m.in. w nerwicy, psychozach i stanach lękowych,
  • leki stosowane w chorobie Parkinsona, które mogą wywołać nadmierną senność,
  • leki miejscowo znieczulające stosowane w dentystyce – po znieczuleniu nie powinno się prowadzić samochodu przez co najmniej 2 godziny,
  • tyzanidynę – to lek na receptę obniżający napięcie mięśniowe, stosowany przy silnym bólu. Zaleca się go stosować przed snem, bo często wywołuje zawroty głowy.

Czy to oznacza, że w zasadzie po większości leków nie wolno prowadzić? Nie do końca. Ale trzeba zachować ostrożność, dla dobra siebie i innych uczestników ruchu. Dlatego rozważ wprowadzenie do swojej codzienności 2 zasad:

  • zawsze czytaj ulotki leków, które planujesz zastosować. Znajdziesz w nich informacje dotyczące wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów.
  • nie wsiadaj za kierownicę, jeśli zażywasz jakiś lek po raz pierwszy. Nawet jeśli w ulotce nie ma ostrzeżenia. Warto najpierw przetestować lek w bezpiecznych warunkach i sprawdzić, czy nie pojawią się jakieś działania niepożądane.
Zdrowe Rozwiązania
pełne kwasu foliowego:
reklama

Źródła:

  1. Symon, E., Rzepka, P., (2023). Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku. Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
  2. Dymura, K., Woroń, J., & Skowroński, A. (2013). Leki a prowadzenie pojazdów. Bezpieczeństwo. Teoria i Praktyka, (3), 51-63.
  3. Diazepam. Medycyna Praktyczna | https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=217
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego dla preparatu zawierającego w składzie tramadol.