Miorestin

Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w redukcji zmęczenia, skraca czas potrzebny na zaśnięcie. Zawiera magnez, L-tryptofan, melatoninę, niacynę (wit. B3), ryboflawi...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Czym jest uzależnienie od seksu?

Uzależnienie od seksu jest rodzajem uzależnień behawioralnych. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest odczuwanie przymusu podejmowania zachowań seksualnych. Wiele osób jest przekonanych, że osoby uzależnione od seksu koncentrują się tylko na jego uprawianiu. Tymczasem okazuje się, że przejawów takiego problemu może być zdecydowanie więcej. Osoby uzależnione mogą oglądać pornografię, masturbować się, uprawiać tak zwany cyberseks. Często podejmują przypadkową aktywność seksualną, co jest szczególnie niebezpieczne i może skutkować zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie są przyczyny uzależnienia od seksu?

Seksuolodzy i psychoterapeuci wskazują na szereg przyczyn mogących prowadzić do uzależnienia od seksu. Często pojawia się ono u osób, które zmagają się z niską samooceną – podejmowanie aktywności seksualnej jest wówczas sposobem na przynajmniej chwilową poprawę obrazu samego siebie (skoro ktoś chce uprawiać ze mną seks, to znaczy, że jestem atrakcyjny). Również obawa przed zaangażowaniem się w związek może skutkować uzależnieniem od seksu. Poczucie samotności to kolejny czynnik, który może prowadzić do niekontrolowanych zachowań seksualnych.

Uzależnienie od seksu: przyczyny, objawy, leczenie. Jak rozpoznać seksoholizm?

Jak zachowuje się osoba uzależniona od seksu?

Tak, jak wspomniałam wcześniej, uzależnienie od seksu wiąże się z odczuwaniem przymusu podejmowania aktywności seksualnej. Osoba nie jest w stanie z tego zrezygnować. Jednocześnie nie odczuwa z seksu i czynności seksualnych żadnej przyjemności.

Objawy uzależnienia od seksu są podobne do tych, które stwierdza się w przypadku innych uzależnień. To oznacza, że życie podporządkowywane jest aktywności seksualnej. Pojawia się więc zaniedbywanie codziennych obowiązków (nie tylko tych domowych, ale również zawodowych). Kiedy osoba uzależniona próbuje powstrzymać się od zachowań seksualnych, pojawia się nerwowość i rozdrażnienie. Mimo świadomości ponoszenia negatywnych konsekwencji próby zrezygnowania z aktywności seksualnej nie są udane. Co ważne, podobnie jak w innych uzależnieniach, potrzeba ciągle więcej i więcej, co oznacza, że to, co było odpowiednie dotychczas, przestaje wystarczać. Typowa jest utrata zainteresowania tym, co dotychczas sprawiało przyjemność – cała aktywność osoby uzależnionej ukierunkowana jest na podejmowanie zachowań seksualnych. W skrajnych przypadkach osoba uzależniona może nawet zaniedbywać zaspokajanie tak podstawowych potrzeb, jak jedzenie.

Zdrowe Rozwiązania
dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego:
reklama

Jak uzależnienie od seksu wpływa na zdrowie?

Wspomniałam, że osoby uzależnione od seksu często decydują się na podejmowanie aktywności seksualnej z przypadkowymi osobami. Co więcej, na ogół zapominają o stosowaniu prezerwatyw. Stąd z kolei prosta droga do chorób przenoszonych drogą płciową. To oznacza, że uzależnienie od seksu narażeni są na zakażenie wirusem HIV, rzeżączką, a nawet kiłą.

Czy osoba uzależniona od seksu potrzebuje profesjonalnej pomocy?

Samodzielne uporanie się z uzależnieniem – nie tylko tym od seksu – jest bardzo trudne, dlatego tak ważne jest uzyskanie profesjonalnego wsparcia. Podstawą pracy z osobą uzależnioną jest oczywiście psychoterapia. W przypadku uzależnienia od seksu bardzo dobrze sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna, która w skrócie określana jest jako CBT (ang. cognitive behavioral therapy).

W trakcie pracy z psychoterapeutą osoba uzależniona skupia się między innymi na:

  • identyfikacji własnych przekonań kluczowych i pośredniczących;
  • identyfikacji mechanizmu błędnego koła podtrzymującego problem.

Będzie uczyć się tworzenia zdrowych więzi z innymi. Istotną część pracy z osobą uzależnioną od seksu stanowi zawsze nauka zaspokajania popędu w sposób zdrowy i niezagrażający.

Jak wygląda leczenie osób uzależnionych od seksu poza Polską?

W Polsce ciągle brakuje specjalistycznych programów leczenia uzależnienia od seksu. Jest tak mimo tego, że coraz więcej osób cierpi na ten rodzaj uzależnienia behawioralnego. Sytuacja zdecydowanie lepiej wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwszy program terapeutyczny dla osób uzależnionych od seksu powstał już w roku 1976. Była to grupa Anonimowych Erotomanów – zasady pracy oparto na programie 12 kroków, który z powodzeniem stosowany był w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu.

Uzależnienie od seksu prowadzi – podobnie, jak inne rodzaje uzależnień – do poważnych problemów w każdej sferze życia. Odbija się na funkcjonowaniu zawodowym, społecznym, rodzinnym, dlatego zawsze wymaga pracy z profesjonalistą. Jeśli uważasz, że uzależnienie od seksu jest Twoim problemem, pamiętaj, że możesz zgłosić się do psychoterapeuty (szczególnie polecany nurt to CBT) bądź terapeuty uzależnień.


Fertistim

Składniki preparatu przyczyniają się do regulacji aktywności hormonalnej u mężczyzn. Kompleks biologicznie aktywnych substancji, astaksantyna oraz mio-inozytol chronią kom...

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama


Źródła:

  1. Czapczyńska A. (2003): Seksoholizm w: „Remedium” 2003, 3, s. 20-21.
  2. Roth K. (2013): Ciemna strona seksu. Gdy seks staje się nałogiem, Gdańsk, GWP.