Sprzęt, strój i akcesoria do jogi – dlaczego warto z nich korzystać?

Joga uznawana jest za jedną z najprostszych i najtańszych aktywności fizycznych. W końcu, aby zacząć praktykować, potrzebujesz jedynie maty i kawałka podłogi. Teoretycznie jest to prawda. W praktyce jednak warto zainwestować w dodatkowe akcesoria. Dlaczego?

Wbrew pozorom nie są one przeznaczone jedynie dla osób na wysokim poziomie zaawansowania. Tak naprawdę w niektórych przypadkach rekwizyty do jogi bardziej przydają się osobom początkującym, ponieważ: 

  • pomagają utrzymać równowagę przy wykonywaniu trudniejszych asan (pozycji);
  • pozwalają uniknąć przeciążeń i związanych z nimi kontuzji;
  • uczą prawidłowego układania ciała i skupienia na oddechu.

Najprościej mówiąc, rekwizyty do jogi zapewniają komfort i bezpieczeństwo!

Szczególnie przydadzą się osobom mniej sprawnym fizycznie oraz osobom po przebytych urazach i kontuzjach, które muszą zachować dużą ostrożność podczas powracania do aktywności fizycznej.

A co ze strojem do jogi? Tutaj sprawa jest oczywista. Wygodny ubiór to konieczność niezależnie od rodzaju aktywności. Nie ma nic gorszego niż zsuwająca się koszulka podczas psa z głową do dołu czy zbyt ciasne legginsy ograniczające ruchy w pozycji gołębia.

Strój do jogi – jaki wybrać? Spodnie, legginsy, ubrania do jogi

W internecie znaleźć można mnóstwo artykułów, których autorzy rozwodzą się nad wyborem stroju do jogi przez całe dziesięć tysięcy znaków. Jednak w rzeczywistości wybór nie jest tak skomplikowany. Najważniejsza jest wygoda. A co to znaczy w kontekście ubioru do praktykowania jogi?

Najlepiej wybrać odzież przylegającą do ciała – po prostu. Legginsy do jogi i biustonosz sportowy lub ciaśniejszy top bez rękawów to wszystko, czego potrzebujesz, aby komfortowo praktykować.

To dlatego, że sporo asan wykonuje się w głębokim skłonie i innych pozycjach odwróconych. Zbyt luźna koszulka będzie osuwała się na głowę i wzbudzała niepotrzebną frustrację. Do tego ciągłe poprawianie odzieży nie pozwoli Ci skupić się na oddechu i prawidłowym wykonywaniu pozycji. Luźne spodnie będą natomiast utrudniały kontrolowanie ciała i ukrywały wszelkie błędy postawy.

A co z materiałem? Najlepiej, jeśli będzie odprowadzał wilgoć, ale warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę. 

To, jaki wybrać krój, rozmiar czy wzór, najlepiej wiesz Ty sama/Ty sam.


Proflexin

Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przeciążenia stawów.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Sprzęt i akcesoria do jogi – kostka, wałek i inne gadżety 

Rekwizyty mają nieco większe znaczenie niż koszulka czy spodnie do jogi, bo od nich w głównej mierze zależy Twoje bezpieczeństwo. W co warto zainwestować już na początku?

Mata do jogi

Podstawowe akcesorium to oczywiście mata. Bez niej każda sesja będzie kończyła się siniakami na kolanach i obolałym kręgosłupem. Przy wyborze zwróć uwagę na: 

  • grubość – głównym zadaniem maty do jogi jest ochrona i amortyzacja stawów. Nie może być więc zbyt cienka. Istnieje powszechne przekonanie, że im grubsza mata, tym lepiej. Czy to prawda? I tak, i nie.

Z jednej strony gruba mata zapewni doskonałą ochronę dla stawów i izolację od zimnego podłoża, ale z drugiej – dla niektórych osób może być przeszkodą w utrzymaniu prawidłowej pozycji. Na grubszej macie Twoje ciało będzie się bardziej „zapadało”.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybranie na początek czegoś „pomiędzy” (np. maty o grubości 4-5 mm). Wraz z upływem czasu i kolejnymi praktykami sama/sam stwierdzisz, co jest dla Ciebie najwygodniejsze;

  • tworzywo – warto wybrać tworzywo, które łatwo zachować w czystości. Tańszą i popularniejszą opcją są maty PVC, które możesz czyścić gąbką, szarym mydłem i wodą, a w niektórych przypadkach nawet wyprać w pralce. Są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. 

Droższa alternatywa to maty z kauczuku, polecane najbardziej wymagającym joginom. Zwykle do ich czyszczenia wykorzystuje się specjalny detergent (zgodnie z zaleceniami producenta), jednak produkty od niektórych marek również można prać w pralce; 

  • przyczepność – Twoje ciało nie powinno ślizgać się po macie, to bardzo niebezpieczne. Mata nie może też przesuwać się po podłodze. Dlatego ważna jest przyczepność. Najlepiej w tym obszarze radzą sobie maty z naturalnego kauczuku.
Joga w domu

Kostka do jogi

Kostka/blok do jogi pomoże Ci ustawić się w danej asanie, jeśli Twój aparat ruchu nie jest jeszcze do tego dobrze przygotowany. Przykładem takiej pozycji jest piramida, czyli skłon z szeroko rozstawionymi nogami. Nie każda osoba jest w stanie od razu dotknąć dłońmi podłoża. Kostka ułatwi utrzymanie stabilnej pozycji nawet w takim przypadku.  

Na rynku dostępne są kostki: 

  • piankowe – są najlżejsze i najbardziej elastyczne. Sprawdzą się szczególnie do podpierania kręgosłupa i innych delikatnych miejsc;
  • korkowe – są przyjemne w dotyku i nieco cięższe od piankowych, jednak nadal możesz je wygodnie transportować (np. na zajęcia jogi);
  • drewniane – to najtwardszy i najcięższy rodzaj klocków do jogi. Raczej nie sprawdzą się do podpierania kręgosłupa, za to doskonale nadają się do pozycji, w których wymagana jest duża stabilność.

Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy, dlatego najlepiej kierować się własnymi preferencjami. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby kupić dwa różne klocki – piankowy i drewniany. Koszt takiego akcesorium to 20-50 zł.

Wałek do jogi

Wałek do jogi ma takie samo zastosowanie jak kostka – pomaga poprawnie wejść w pozycję, kiedy zakres ruchu jest ograniczeniem. Sprawdzi się jednak do nieco innych asan – głównie tych leżących i siedzących. Możesz używać go na przykład do rozciągania pleców i klatki piersiowej oraz w pozycjach relaksacyjnych.

Jak wygląda wałek do jogi? Najczęściej w sklepach znaleźć można walce z materiałowym pokrowcem na suwak i wkładem z łuski gryczanej. Łuska gryczana jest produktem naturalnym, antyalergicznym i do tego ekologicznym. Takie wypełnienie sprawia, że wałek doskonale dopasowuje się do krzywizn ciała. Jeśli więc zamierzasz zainwestować w to akcesorium, szukaj wałków właśnie z łuskami gryki. 


Visastin

Uzupełnia codzienną dietę w składniki odżywcze, które wspomagają utrzymanie prawidłowego widzenia i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Pasek do jogi

Pasek do jogi doskonale nadaje się do rozciągania nóg na przykład w leżeniu na plecach. Jeśli nie jesteś w stanie wyprostować nogi i złapać stopy dłońmi, spróbuj wspomóc się paskiem.

Jak go wybrać? Najważniejsza jest długość. Najlepiej kierować się swoją budową anatomiczną. Wysoka osoba o długich nogach będzie potrzebowała długiego pasa, a niska oczywiście krótszego.

Sesja jogi

Joga dla początkujących. Od czego zacząć?

Nie musisz zapisywać się na specjalne zajęcia, aby zacząć praktykować jogę. Pierwsze kroki śmiało możesz stawiać w zaciszu własnego domu. Ważne jest jednak to, aby pozycje wykonywać poprawnie. W przeciwnym razie możesz sobie zaszkodzić (naderwać mięsień, utrwalić nieprawidłową postawę ciała).

Gdy już skompletujesz sprzęt i włożysz wygodny strój do jogi, stwórz sobie przestrzeń do praktyki. Dla wielu osób joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale i przeżycie duchowe. Jeśli interesuje Cię tego typu praktyka, znajdź spokojne miejsce w domu, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. 

Na początku skup się na najprostszych, podstawowych asanach, takich jak: 

  • pies z głową do dołu, 
  • pies z głową do góry, 
  • piramida, 
  • pozycja trójkąta, 
  • wojownik, 
  • skręty w siadzie skrzyżnym, 
  • pozycja dziecka. 

Joga dla początkujących nie powinna być skomplikowana ani wymagająca. Jeśli jakaś pozycja jest dla Ciebie zbyt trudna, zrezygnuj z niej na pewien czas lub użyj wspomnianych wcześniej akcesoriów. Nie rób nic na siłę, pamiętaj, że praktyka jogi nie powinna być bolesna.

Jeśli nie masz pomysłu na kompletną sesję, nie wiesz, jak łączyć poszczególne asany i jak je poprawnie wykonać, skorzystaj z wiedzy profesjonalistów. Dobrym rozwiązaniem są treningi online, gdzie instruktor pokazuje wszystko na własnym przykładzie, a Ty możesz powtarzać i uczyć się od niego. W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych materiałów wideo, np. na kanale Małgorzaty Mostowskiej na YouTube.  

Już po kilku tygodniach praktyki z nauczycielem z pewnością będziesz w stanie samodzielnie zaplanować sesję jogi.

A jak często ćwiczyć? Joga nie jest intensywną aktywnością, która mocno wpływa na układ nerwowy, dlatego możesz praktykować ją nawet codziennie. Na początek wystarczy 15 minut, z czasem możesz wydłużać sesje.