Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...
Kwas hialuronowy (HA) – sprzymierzeniec w walce z oznakami starzenia się skóry
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie ludzkim. Jej funkcją jest zatrzymanie wody w skórze i włosach, ciele szklistym oka oraz płynie stawowym. HA odgrywa rolę w gojeniu się ran poprzez kontrolę stanu zapalnego oraz przyczynia się do zwiększenia produkcji naczyń włosowatych w miejscu uszkodzenia skóry.
Pula kwasu hialuronowego w ludzkim ciele spada wraz z wiekiem, co uwidacznia się jako suchość skóry i włosów oraz upośledzenie ruchomości stawów z towarzyszącymi objawami bólowymi. Za obniżenie ilości HA odpowiadają również czynniki zewnętrze, takie jak:
- promieniowanie słoneczne,
- zanieczyszczenie powietrza,
- palenie papierosów,
- długotrwały stres,
- niewystarczająca ilość snu.
Kwas hialuronowy – co na jego temat mówią badania naukowe?
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków, jednak większość kremów/balsamów zawiera zbyt duże cząsteczki tej substancji, co sprawia, że nie mogą przejść przez zewnętrzną warstwę komórek skóry. Rozwiązaniem jest doustna postać HA, która dobrze wchłania się z jelit i przenika do krwioobiegu, skąd następnie trafia do skóry. Istnieje wiele badań traktujących o wpływie suplementów diety z kwasem hialuronowym na poprawę nawilżenia skóry.
Jedno z takich badań przeprowadzono w Japonii w 2001 roku wśród osób z chronicznie suchą i szorstką skórą. W trakcie trwania eksperymentu medycznego uczestnicy zażywali 240 mg HA na dzień przez 6 tygodni. Po wskazanym czasie zaobserwowano, że kondycja skóry na twarzy i ciele osób badanych uległa poprawie w odniesieniu do grupy placebo. Naukowcy zauważyli, że kwas hialuronowy przyjmowany doustnie stymuluje fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej, do namnażania się i wzmożonej wewnątrzustrojowej produkcji HA, czego efektem jest zmniejszenie suchości skóry i wzrost poziomu jej nawodnienia. W innym teście klinicznym z 2009 roku wykazano, że wpływ HA na skórę utrzymuje się minimum przez 2 tygodnie po zaprzestaniu suplementacji, co wiąże się z procesem odnawiania warstwy rogowej naskórka przeciętnie co 28 dni.
Kwas hialuronowy ze względu za właściwości higroskopijne (czyli wiązanie cząsteczek wody), znajduje zastosowanie w terapii atopowego zapalenia skóry (AZS), którego jednym z objawów jest nadmierne przesuszenie i świąd skóry.
Kolagen – białko młodości
Kolagen to najbardziej rozpowszechnione białko budujące ciało człowieka – stanowi aż 30% wszystkich białek w organizmie. Do chwili obecnej rozpoznano 29 typów kolagenu, wśród których typ I i III wchodzi w skład skóry, nadając jej sprężystość, elastyczność i miękkość. Do 25. roku życia pula kolagenu jest stale uzupełniana, natomiast później produkcja białka młodości spada na skutek fizjologicznego starzenia się organizmu, w tym fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej. Fibroblasty odpowiadają za syntezę kolagenu i elastyny, niestety wraz z upływem czasu zmniejsza się ich ilość oraz stopniowo tracą zdolność do wytwarzania białek.
Starzenie się skóry wynika także z niekorzystnego oddziaływania na nią czynników zewnętrznych, z których największy wpływ wywiera promieniowanie UV prowadzące do degradacji włókien kolagenowych skóry właściwej. Narażenie niezabezpieczonej filtrami ochronnymi skóry na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w miesiącach letnich, prowadzi do powstawania wolnych rodników tlenowych, których nadmiar uszkadza składowe błon komórkowych i przyczynia się do aktywacji metaloproteinaz, czyli enzymów rozkładających białko kolagenowe.
Niedobór kolagenu odbija się niekorzystnie na kondycji skóry, włosów i paznokci. Skóra traci jędrność i właściwe nawilżenie, co skutkuje przesuszeniem i pogłębianiem się zmarszczek. Włosy również stają się suche, co doprowadza do ich łamliwości. Kolagen zaopatruje cebulki włosów w aminokwasy konieczne do wzrostu kosmyków, dlatego spadek ilości tego białka jest jedną z przyczyn osłabienia i przerzedzenia czupryny.
Hydrolizat kolagenu w świetle badań naukowych
Chcąc uzupełnić ilość białka młodości w skórze, warto rozważyć stosowanie suplementu diety pod postacią hydrolizatu kolagenu, zwłaszcza rybiego.
Badania kliniczne prowadzone na ludziach i zwierzętach pokazują, że hydrolizaty kolagenowe powodują zwiększenie wytwarzania kolagenu dzięki:
- dostarczeniu „cegiełek”, czyli aminokwasów do budowy białka kolagenowego,
- aktywowaniu procesu proliferacji, czyli namnażania się fibroblastów skóry właściwej,
- pobudzeniu istniejących fibroblastów do wzmożonej produkcji białek,
- hamowaniu uczynnienia enzymów metaloproteinaz rozkładających białka.
Hydrolizat kolagenu otrzymywany jest w wyniku ekstrakcji białka kolagenowego z organizmów lądowych (np. bydło) lub morskich (np. ryby). Proces hydrolizy pozwala na uzyskanie niskocząsteczkowych peptydów kolagenowych, które łatwiej docierają do krążącej krwi i narządów docelowych niż wielkocząsteczkowy kolagen stosowany w kosmetykach pielęgnacyjnych, przeznaczonych dla starzejącej się skóry. W jednym z badań naukowych porównano aktywność przeciwstarzeniową kolagenu meduzy i hydrolizatu tego kolagenu. Wnioski z przytoczonego eksperymentu doskonale potwierdzają tezę o tym, że niższa masa cząsteczkowa substancji aktywnej to jej wyższa biodostępność, przekładająca się na większą skuteczność działania przeciwstarzeniowego.
W literaturze istnieje wiele doniesień o pozytywnym wpływie hydrolizatu kolagenu pozyskanego z pozostałości rybich na stan skóry. Badania prowadzone na myszach, pokazały, że hydrolizat kolagenu wyekstrahowany ze skóry łososia podnosi potencjał antyoksydacyjny komórek skóry, czyli wzmacnia obronę przez szkodliwymi reaktywnymi formami tlenu, które degradują błony komórkowe i niszczą włókna kolagenowe skóry właściwej.
Kolagen i kwas hialuronowy – zgrany duet dla pięknego wyglądu skóry, włosów i paznokci
Objawy suchości skóry i jej przydatków nasilają się wraz z wiekiem, prowadząc do powstawania zmarszczek, łamliwości włosów i paznokci. Kosmetyki aplikowane miejscowo mają ograniczone możliwości przenikania w głąb skóry, ze względu na wielkość cząsteczek aktywnych i naturalną funkcję barierową naskórka. Rozwiązaniem jest kolagen i kwas hialuronowy, czyli dwie substancje odpowiadające za wygląd skóry, umieszczone w składzie suplementów diety dla osób chcących spowolnić procesy starzenia. Rozpuszczalna w wodzie formuła preparatów anty-aging zawierających kolagen z kwasem hialuronowym zapewnia lepszą biodostępność niż związki aktywne zamknięte w kapsułkach.
W 2014 roku w Journal of Nutrition & Food Sciences przedstawiono pozytywne skutki zażywania suplementu diety zawierającego kolagen z kwasem hialuronowym uzupełniony o wapń, lecytynę, magnez, cynk, miedź, mangan, witaminę E, biotynę i ryboflawinę. Uczestniczkami badania były kobiety w wieku 26-68 lat borykające się z umiarkowanym do ciężkiego problem suchości skóry, włosów lub łamliwością paznokci. Kobiety przyjmowały w trakcie trwania eksperymentu 20 g sproszkowanego preparatu raz dziennie przez 52 lub przez 8 tygodni. W grupie stosującej suplement przez 52 tygodnie zmieniono leczenie na placebo przez dodatkowe 8 tygodni. Placebo zawierało w składzie aktywne białko, tłuszcze i węglowodany.
Uczestniczki z grupy zażywającej przez 8 tygodni kolagen i kwas hialuronowy z dodatkowymi witaminami i minerałami zauważyły:
- poprawę kondycji włosów, a mianowicie spadek ich suchości i matowości (95% badanych),
- ograniczenie rozdwajania się paznokci (85% badanych),
- wzrost stopnia twardości paznokci (65% badanych),
- zmniejszenie suchości skóry (60% badanych).
Wśród uczestniczek badania krzyżowego trwającego 60 tygodni (52 tygodnie suplement/8 tygodni placebo) poczyniono następujące obserwacje:
- po pierwszych 8 tygodniach 80% kobiet zauważyło zmniejszoną suchość włosów, a 90% odnotowało poprawę stanu paznokci,
- po 6 miesiącach pozytywne zmiany w kondycji włosów i paznokci potwierdziło 88% kobiet,
- po 9 miesiącach wszystkie badane osoby zasygnalizowały wzmocnienie paznokci i spadek suchości włosów.
Badanie krzyżowe wykazało również korzystne następstwa spożywania suplementu diety w odniesieniu do redukcji stopnia przesuszenia skóry. Zamiana preparatu z substancjami aktywnymi na placebo na czas ostatnich 8 tygodni badania, spowodowała niewielki spadek korzyści osiągniętych przez wcześniejsze miesiące. Powyższy eksperyment naukowy pozwala wysnuć wniosek, że wprowadzenie do codziennej rutyny nutraceutyku będącego kompozycją witamin, pierwiastków i przede wszystkim kolagenu z kwasem hialuronowym pozwala na zmniejszenie suchości skóry, co w dłuższej perspektywie opóźnia powstanie lub pogłębianie się zmarszczek. Nie można pominąć też dobroczynnego oddziaływania suplementu na kondycję paznokci i włosów, które zyskają piękny wygląd na skutek systematycznego dostarczania bioaktywnych związków, takich jak kolagen i kwas hialuronowy.
Dla osób chcących zadbać o dobrą kondycję włosów, skóry, paznokci. Hydrolizowany kolagen rybi i skoncentrowany zestaw składników aktywnych, witamin, mikroelementów. Po...
Źródła:
- Kajimoto O, Odanaka W, Sakamoto W, Yoshida K, Takahashi T: Clinical effect of hyaluronic acid diet for Dry skin – objective evaluation with microscopic skin surface analyzer-. J New Rem & Clin. 2001, 50 (5): 548-560
- Yoshida T, Kanemitsu T, Narabe O, Tobita M: Improvement of dry skin by a food containing hyaluronic acids derived from microbial fermentation. J New Rem & Clin. 2009, 58 (8): 143-155
- Yagoda and Gans, J Nutr Food Sci 2014, S5
- Skin aging and dry skin https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15492432/
- Hyaluronan in skin: aspects of aging and its pharmacologic modulation https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18472055/
- Collagen fragments inhibit hyaluronan synthesis in skin fibroblasts in response to ultraviolet B (UVB): new insights into mechanisms of matrix remodeling https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21454612/
- Orally administered hyaluronan affects skin dryness and epidermal thickening in photoaged hairless mice https://academic.oup.com/bbb/article/80/6/1192/5954354?login=false
- Protective effect of gelatin and gelatin hydrolysate from salmon skin on UV irradiation-induced photoaging of mice skin https://link.springer.com/article/10.1007/s11802-016-2953-5
- Effects of Collagen and Collagen Hydrolysate from Jellyfish (Rhopilema esculentum) on Mice Skin Photoaging Induced by UV Irradiation https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1750-3841.2009.01236.x.