Argentin-T

Spray wspomagający leczenie stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. Łagodzi ból i podrażnienie.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Argentin-T. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Arkona Trade and Science Sp.j.
reklama

Pierwszy raz na nartach – podstawowe wskazówki

Przed rozpoczęciem nauki jazdy na nartach trzeba wyposażyć się w specjalną odzież i sprzęt, a także wybrać odpowiednie miejsce do jeżdżenia.

Kompletowanie odzieży i akcesoriów

Na początek strój, czyli:

  • spodnie narciarskie,
  • nieprzemakalna kurtka,
  • bielizna termiczna,
  • warstwa środkowa w postaci sportowej bluzy lub polaru,
  • rękawiczki,
  • kominiarka pod kask.

To asortyment obowiązkowy – niezależnie od tego, czy jedziesz na narty pierwszy raz, czy dwudziesty. Nawet nie myśl o tym, żeby na stoku pojawić się w dżinsach, spodniach dresowych czy legginsach, jeśli nie chcesz po kilkunastu minutach trząść się z zimna. Przygotuj się na to, że podczas nauki upadniesz parę razy, dlatego tak bardzo potrzebna jest nieprzemakalna odzież.

Ważne jest to, aby było ciepło, ale nie zbyt ciepło.

Co dalej? Koniecznie kask na narty – to podstawa bezpieczeństwa. Możesz wypożyczyć go na miejscu lub wcześniej kupić własny, jeśli nie chcesz wkładać na głowę używanego. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy i zwiększyć komfort jazdy w ciągu dnia.

Narty. Jak zacząć naukę jazdy? Pierwszy raz na nartach

Jak dobrać narty?

Jeśli wybierasz się na stok po raz pierwszy, nie kupuj sprzętu, tylko skorzystaj z wypożyczalni nart na miejscu. Najpierw sprawdź, czy to sport dla Ciebie, a dopiero później myśl o inwestycji w cały zestaw, czyli buty, narty, kijki.

Czym kierować się przy dobieraniu sprzętu? Jeśli chodzi o narty, to znaczenie ma przede wszystkim ich długość. Po ustawieniu prostopadle do podłoża narty powinny sięgać do obszaru pomiędzy nosem a czołem użytkownika. Dokładna długość zależy m.in. od doświadczenia, stylu jazdy i masy ciała – jeśli jest ona znacznie wyższa niż przeciętna waga dla danego wzrostu, narty powinny być dłuższe (np. do czubka głowy). Analogicznie w drugą stronę – lżejsza osoba powinna wybrać narty krótsze.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na szerokość. Osoby początkujące, które nie mają jeszcze konkretnych preferencji w kwestii stylu jazdy, powinny wybierać wartości pośrodku, czyli 70-85 mm w odcinku pod butem. Na początek warto wybrać klasyczne narty zjazdowe i to na nich uczyć się stawiać pierwsze kroki. Później, gdy już podstawy zostaną opanowane, można zastanowić się nad przerzuceniem na narty freestyle’owe, slalomowe lub inne – w zależności od preferowanego stylu.

Zdrowe Rozwiązania
na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego:
reklama

Gdzie na narty w Polsce?

Kolejna ważna kwestia to wybór odpowiedniego miejsca do nauki jazdy na nartach. W Polsce mamy mnóstwo pięknych regionów, w których mieszczą się ośrodki narciarskie oferujące stoki dla początkujących. Oto kilka propozycji:

  • Szczyrk Mountain Resort,
  • Centrum Narciarskie Nosal w Zakopanem,
  • Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej,
  • Stacja Narciarska CIEŃKÓW w Wiśle,
  • Stacja narciarska TYLICZ.ski – Bradowiec.

Przy wyborze zwróć uwagę na kolory tras – te oznaczone na niebiesko są odpowiednie dla osób początkujących.

Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć?

Nauka jazdy na nartach powinna rozpocząć się na płaskim terenie lub tzw. oślej łączce, czyli krótkim stoku o bardzo małym nachyleniu. Najpierw naucz się poruszania na nartach poprzez stawianie małych kroków, a gdy to opanujesz, spróbuj odpychać się za pomocą kijków. Na początku chodzi o to, aby „poczuć narty” i złapać równowagę. Gdy to opanujesz, przejdź do kolejnego etapu.

Ćwiczenia, jakie warto wykonać, to przede wszystkim:

  • poruszanie się bokiem w obie strony na płaskim terenie i pod górę (odstawiając i dostawiając narty);
  • obracanie się wokół własnej osi (stawiając małe kroki);
  • jeżdżenie pługiem (narty ustawione w pozycji odwróconej litery V) – początkowo po płaskim terenie, następnie na oślej łączce;
  • hamowanie pługiem;
  • wstawanie po upadku – koniecznie przećwicz to przed pierwszym zjazdem;
  • skręcanie po łuku płużnym (narty ustawione w pozycji odwróconej litery V) – ćwicz skręcanie poprzez przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą;
  • skręcanie z nartami ustawionymi równolegle – zjeżdżając z łagodnego wzniesienia, spróbuj obrócić narty w jedną stronę, jednocześnie przenosząc ciężar ciała na jedną nogę.

Pamiętaj, aby przed pierwszym zjazdem nauczyć się odpinania i zapinania nart. Ćwicz zjeżdżanie z oślej łączki. Na początku pługiem, a gdy poczujesz się pewnie – z nartami ustawionymi równolegle. Podczas jazdy utrzymuj prawidłową pozycję, czyli: kolana lekko ugięte, ciało pochylone do przodu.

Narty. Jak zacząć naukę jazdy? Pierwszy raz na nartach

Lekcje z instruktorem czy samodzielna nauka?

Wiele osób uczy się jazdy na nartach samodzielnie lub z pomocą doświadczonego znajomego – jest to jak najbardziej możliwe. Jednak trzeba przygotować się na to, że wówczas nauka będzie trwała dłużej. Istnieje też ryzyko utrwalenia nieprawidłowych ruchów. A warto wiedzieć, że technika jazdy na nartach ma ogromny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale też na komfort. Dlatego, jeśli masz taką możliwość, zastanów się nad wykupieniem choćby godzinnej lekcji z instruktorem. Dzięki temu poznasz podstawy.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że praca z profesjonalnym instruktorem jest bardzo wartościowym doświadczeniem. Jeżdżę na nartach od 11. roku życia, jednak dopiero na obozie narciarskim w czasach studiów, kiedy nauczyłam się prawidłowej techniki pod okiem specjalisty, zaczęłam rzeczywiście czerpać przyjemność z tej aktywności.

Zdrowe Rozwiązania
pełne witamin:
reklama

Bezpieczna jazda na nartach. O tym pamiętaj!

Jazda na nartach to niestety dość urazowa aktywność. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na środki ostrożności. Pamiętaj zwłaszcza o tych kwestiach:

Przygotowanie fizyczne

Niezależnie od tego, czy wybierasz narty biegowe, zjazdowe czy freestyle’owe, przed wyjazdem na stok powinnaś/powinieneś przygotować się fizycznie na wysiłek. Regularny trening przez kilka miesięcy przed wejściem na stok to podstawa zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących narciarzy. Warto wiedzieć, że brak przygotowania jest jedną z najczęstszych przyczyn kontuzji. Szczególnie niebezpieczne jest, gdy ktoś wyjeżdża na narty i zaczyna szusować po kilkunastu miesiącach siedzącego trybu życia i „nicnierobienia” w kwestii aktywności fizycznej. W takim przypadku wystarczy jeden gwałtowny ruch i kontuzja gwarantowana.

Jak się przygotować? Wykonuj 2-3 treningi w tygodniu przez co najmniej dwa miesiące. Skup się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie nóg, brzucha i rąk oraz na ćwiczeniach na stabilizację:

  • przysiady obunóż i jednonóż,
  • przeskoki boczne i przeskoki z naprzemienną pracą ramion,
  • podpory w różnych kombinacjach,
  • pompki,
  • mostki biodrowe.

Oprócz tego warto wpleść do planu treningowego trochę aktywności cardio, która poprawi kondycję.


Proflexin

Polecany osobom pragnącym utrzymać prawidłową kondycję układu kostno-chrzęstnego, narażonym na przeciążenia stawów.

Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Rozgrzewka przed jazdą

Przed jazdą na nartach należy wykonać rozgrzewkę, i to nie tylko na początku dnia, ale też wracając po przerwie. Zacznij od marszu w miejscu. Następnie włącz do pracy ramiona, biodra oraz kolana, wykonując krążenia i delikatne wymachy. Nie zapomnij o rozgrzaniu nadgarstków. Na koniec wykonaj skręty tułowia i kilka skłonów. W rozgrzewce powinny też znaleźć się ćwiczenia takie jak przysiady, wykroki i podskoki.

Rozgrzewkę zawsze wykonuj starannie, to bardzo ważne!

Zdrowe Rozwiązania
dla Twojego nosa:
reklama

Zasady zachowania na stoku

Nie zapomnij o przestrzeganiu zasad, jakie panują na stoku narciarskim:

  • pamiętaj, że wokół Ciebie są inni narciarze, na których musisz zawsze zwracać uwagę;
  • nie zatrzymuj się na środku stoku;
  • jeśli schodzisz lub wchodzisz po stoku, poruszaj się tylko po poboczu;
  • wyprzedzając innego narciarza, zachowaj odpowiednią odległość;
  • zjeżdżając z góry, pamiętaj, że powinnaś/powinieneś ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się niżej (mają one ograniczone pole widzenia);
  • jeśli jeszcze nie panujesz nad prędkością i sposobem jazdy, nie wchodź na trasy dla doświadczonych narciarzy;
  • zwracaj uwagę na znaki narciarskie na trasie.
Zdrowe Rozwiązania
na gardło:
reklama

Źródła:

  • Korpanty, J., et al. „Fizjoprofilaktyka w urazach narciarskich.” Journal of Clinical Healthcare 4 (2018).
  • How to Ski: The Complete Guide for Beginners https://www.wikihow.com/Ski.